A NAV politikai bosszúra használása nem a kormány erejét mutatja, hanem éppen a kétségbeesését. Két évvel a kétharmad után már legyek után kapkodnak, civil aktivistákat kergetnek. (Fotó: fidesz.hu)
Mit ad isten, a NAV véletlenül épp egy időben hívta be adóellenőrzésre az Egymillióan a Magyar Sajtószabadságért (EMS) csoport két aktivistáját, akiknél úgy mellesleg a tüntetések szervezeti és pénzügyi háttere után érdeklődtek. Ha valaki véletlenül nem értené a rettentő burkolt üzenetet: a kormányfő által meghirdetett konszolidáció azt (is) jelenti, hogy a kormány mostantól elkezd komolyan foglalkozni az ellenzékével.
Ajánlott írásunk: Ángyán csalódása: Orbán mégsem harcol az oligarchák ellen?
Mindig találnak, ha keresnek
Az EMS aktivistáinak tájékoztatása szerint mindkettőjüket adóellenőrzésre hívta be a NAV, és azt ott dolgozók közül valaki kedvesen meg is súgta nekik, hogy bizony felsőbb utasításra kerültek célkeresztbe. Az egyik EMS-szervező már el is ismerte, hogy nem készített adóbevallást, ami egyébként nyilván rendkívül amatőr hiba egy ellenzéki aktivistától.
De a magyar vállalkozók tapasztalataiból tudhatjuk, hogy az adóhatóság akkor is talált volna valamit, ha egyébként az aktivista mindent a szabályok szerint próbált volna meg csinálni. A magyar adórendszer egyik szépsége ugyanis az, hogy annyi szabály van és azok olyan gyorsan változnak, hogy néhány nagyon profi és nagyon drága könyvelőn kívül senki nem képes egy bonyolultabb tevékenységnek, például egy demonstráció-sorozat költségvetésének adóbevallását teljesen pontosan elkészíteni.
Ennek pedig az a kétségtelen előnye, hogy így az állam szinte mindig talál, ha keres. És jól tudjuk, a mindenkori kormányzat soha nem habozott, hogy ezzel a lehetőséggel vissza is éljen. Talán vannak még, akik emlékeznek rá, hogy Gyurcsány Ferenc országlása idején Orbán Viktort és Kubatov Gábort szintén egyszerre hívták be vagyonosodási vizsgálatra – nyilván akkor is teljesen véletlenül. Most pedig valaki nagyon magasan arról dönthetett, hogy ideje lenne üzenetet küldeni azoknak is, akik túl komolyan veszik az ellenzéki aktivistáskodást és a Fidesz elleni tüntetgetést.
Idén februárban a Nemzeti Adó- és Vámhivatal egy nap eltéréssel adóellenőrzésre hívta be az EMS két szervezőjét. Fölkel Róbert nem ment be a hivatalba a kitűzött napon, de mint mondta, hamarosan új időpontot fog kérni. Az értesítőből kiderült, hogy a NAV kilenc banktól próbált Fölkel adótitkait is érintő információkat beszerezni: tájékoztatása szerint közülük néhánynál valóban van számlája, de csak az egyikre küldhettek felajánlásokat a szimpatizánsok.
(...) A szervező szerint feltűnő volt, hogy a NAV két munkatársának kérdései a demonstrációk szervezési ügyeire irányultak. A NAV szerinte arra kíváncsi, hogy ki kezeli az EMS Youtube-csatornáját, ki készítette a kampányvideókat és mennyiért, hogyan működik a szervezet, ki és mennyit keres a tüntetéseken.
Torsa beszámolója szerint a NAV-osok elmondták, hogy felsőbb utasításra végzik az ellenőrzést, azt is közölték hogy az ellenőrzés időzítése célzatos (a jogi akadályok csak nemrég hárultak el az EMS március 15-i demonstrációja elől), ezért az az összbenyomása, hogy a vizsgálat célzatosan az EMS tevékenységére irányul.
A tüntetésekhez adott adományok 2011-ben érkeztek be Fölkel és Torsa bankszámláira, a tavalyi évről szóló adóbevallás benyújtási határideje azonban május, így azt a NAV még nem vizsgálja. A beszélgetésen Torsa Mátyás szerint ugyanakkor a NAV munkatársai felajánlották: "hogy ne legyen baj, segítenek összerakni a bevallást", amihez tudniuk kéne a közreműködők, segítők nevét, és be kéne vinnie az összes számlát és bizonylatot.
Ideje az ellenzékkel is foglalkozni
Mindez nagyon is összefügg a kormányfő által néhány hete meghirdetett úgynevezett konszolidációval. A miniszterelnök ugyanis belátta, hogy nem fog tudni továbbmenni azon az úton, amin 2010 májusában elindult. Sőt, a gazdasági szükségszerűség és saját korábbi hibái olyan lépésekre kényszerítik, amelyek igencsak rontják a Fidesz újraválasztási esélyeit.
Ebben a helyzetben pedig felértékelődik az ellenzéki mozgástér korlátozásának a fontossága. Hiszen ha már a Fidesz népszerűségét nem lehet vagy nagyon nehéz javítani, akkor legalább az ellenzék esetleges erőre kapását kell megakadályozi. Nyilván nem Torsa Mátyás és Fölkel Róbert, de még csak nem is az EMS jelentik a fejfájást a Fidesz számára. Az ő esetük azonban nagyon is alkalmas arra, hogy üzenetet küldjenek mindazoknak, akiknek a fejében esetleg megfordult volna, hogy anyagilag vagy bármilyen más módon támogassák az új ellenzéki kezdeményezéseket.
Hogy ez mennyire megdöbbentő és felháborító, talán mondani sem kell.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Nem az erejüket mutatja, hanem a kétségbeesést
Ugyanakkor az adóhatóság ilyen fajta politikai bosszúra való felhasználása nem a kormány erejét mutatja, hanem éppen a kétségbeesését. Két évvel a kétharmad, két évvel a húsz éves centrális erőtérről vagy a legalább három ciklusnyi kormányzásról szőtt álmok után a Fidesz mára odáig jutott, hogy félelmében legyek után kapkod, EMS-szintű szerveződések aktivistáit kergeti.
Olvasd el ezt is: Jön a nyers erő: őrizetbe vétel, adóhatósági nyomozás, behívók
Elég egyértelmű, hogy jelen esetben a konszolidáció nem a győzelem utáni békés építkezést jelenti, hanem a kudarc utáni riadt veszteségminimalizálást.
Ha tetszett, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.