A Jobbik esélytelen a végső győzelemre, az MSZP-nek pedig a legfiatalabb támogatója is lassan nyugdíjba megy. El kell ismerni, a Fidesz ebből a szempontból irigylésre méltó helyzetben van. (Fotó: MTI)
Az elmúlt napokban a Tárki és a Medián is közzétette a február hónapra vonatkozó közvélemény-kutatását. Az igazi megszorítások még el sem kezdődtek, de a Fidesz népszerűsége már most a felénél is kevesebb a két évvel ezelőttinek. Megtippelni sem tudjuk, mi lehet vajon a miniszterelnök terve, hogyan akar egy ilyen állásból duplázni.
Ajánlott írásunk: Első harmad: Bajnai Gordonnál az esély
Az adatok megbízhatónak tűnnek
A Tárki és a Medián mérései azt mutatják, hogy a kormányzó párt népszerűsége a teljes népességre vetítve 20, illetve 25%-on áll. A két cég a választások óta szisztematikusan eltérő abszolút népszerűségi értéket mutat ki a Fidesz számára: a Mediánnál szinte minden hónapban körülbelül öt százalékponttal népszerűbb a Fidesz, mint a Tárki méréseiben. Nagy valószínűséggel a két cég által mintakorrekcióra használt módszertan magyarázza a különbséget.
Az adatok megbízhatóságát illetően azonban mindenképpen megnyugtató, hogy ezen népszerűségi értékek változása kapcsán mindkét közvéleménykutató ugyanazt a trendet mutatta az elmúlt két évben.
Forrás: Medián
Fidesz: folyamatos lemorzsolódás
Közel két évvel a hatalomra kerülése után a Fidesz elveszítette támogatóinak 50-60%-át. Történt mindez úgy, hogy az első évben gyakorlatilag semmilyen számottevő gazdasági szigorításra nem került sor, és a másodikban is csak meglehetősen célzottan. A szavazók mintegy felét jelentő öregségi nyugdíjasoknak nem csak, hogy nem csökkent a nyugdíja, de a kormányzat tavaly novemberben egy egyszeri 8%-os juttatással még meg is ajándékozta őket.
2012 azonban más lesz. Hiába tologatja a kormány, végső soron kénytelen lesz megkötni az IMF-EU-megállapodást. Ez pedig azt fogja jelenteni, hogy a recesszióra még újabb állami elbocsátások és kiadáscsökkentések fognak rakódni, még inkább érzékelhetővé téve az ország elhúzódó gazdasági bajait. Ebben a környezetben már az is eredménynek fog számtani, ha nem folytatódik a Fidesz-szavazók erőteljes lemorzsolódása.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Parlamenti ellenzék: nem veszélyesek
Szinte közhelyszámba megy az a megállapítás, hogy a Fidesz 2014-es választási esélye egyszerűen abban rejlik, hogy nem lesz valódi ellenfele. Ha arra gondolunk, hogy a jelenlegi ellenzéki pártok közül a végső győzelemre minden bizonnyal képtelen Jobbik a legnépszerűbb, vagy arra, hogy a második legnagyobb ellenzéki párt legfiatalabb támogatója is lassan nyugdíjba megy, akkor el kell ismerni, hogy a Fidesz ebből a szempontból irigylésre méltó helyzetben van.
Azonban mind a Tárki, mind a Medián mérése hónapok óta azt mutatja, hogy soha nem volt ilyen magas a mindenkiben csalódottak aránya. Ez pedig nem más, mint egy óriási vákuum, amelyik szinte tálcán kínálja a politikai lehetőséget a megfelelő ambícióval rendelkezőknek. Az a tény, hogy a NAV a minap még az EMS két aktivistájára is ráugrott, világosan mutatja, hogy a Fidesz nagyon is komolyan veszi a parlamenti ellenzéken túl formálódó kezdeményezésekben rejlő veszélyt.
Olvasd el ezt is: NAV-ot küldeni a kormány ellen tiltakozókra: egyre jobban fél a Fidesz
A kihívóra még várni kell
A Véleményvezérnek a fentiek miatt az a gyanúja, hogy még jó ideig nem fogjuk tudni, ki is lesz a Fidesz valódi kihívója 2014-ben. Semmi sem növeli ugyanis annyira az esetleges új ellenzéki pártok vonzerejét, mint az, ha a hírek a Fidesz kormányzati munkájáról és a jelenlegi ellenzék tehetetlenségéről szólnak.
Ha tetszett, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.