Már tavaly megkezdhettünk volna az EU-IMF tárgyalásokat, ha a kormányfő józanabb. Drága volt ez az öt hónap a devizahiteleseknek, a vállalkozásoknak és általában a magyar fogyasztóknak. (Fotó: Reuters)
Tegnap a magyar kormány és a kormányt támogatni hivatott holdudvar győzelmet ünnepelt – elsőre azonban nem teljesen világos, hogy minek is örültek. Kicsit jobban megvizsgálva ugyanis a sikeres Orbán-Barroso találkozó után előállt helyzetet, a Véleményvezérnek úgy tűnik, ez az öröm legfeljebb annak szólhatt, hogy a kormány kiszabadult a saját csapdájából – legyengülve és csupán átmenetileg.
Ajánlott írásunk: Orbán mániája egyre drágább
Nemet mondtunk, hogy aztán igent mondjunk
Vegyük először is sorra a nyilvánvaló tényeket! A miniszterelnök a tavalyi év végén bejelentette, hogy tárgyalóasztalhoz ül az IMF-fel és az EU-val egy új „pénzügyi védőháló" megszerzése érdekében. Ezt követően az Európai Bizottság azonban felhívta a magyar kormány figyelmét többek között arra, hogy a tárgyalás előfeltétele, hogy ne fogadjon el a jegybankra és az igazságszolgáltatás átalakítására vonatkozó bizonyos törvényjavaslatokat azelőtt, hogy a Bizottság azokról részletesebben tájékozódhatna.
Amint tudjuk, Orbán Viktor erre úgy reagált, hogy a szóban forgó törvényeket egy héten belül átnyomta a parlamenten. Az ezt követő öt hónapban pedig a magyar kormány energiáinak egy jelentős részét az kötötte le, hogy ezeket az intézkedéseket lépésről-lépésre visszavonja. Egyelőre nem világos, hogy pontosan milyen ígéreteket is tett Orbán Viktor tegnap Barrosónak, de úgy tűnik, hogy egy, esetleg két, gyakorlatilag teljesen szimbolikus kérdés kivételével végül mindenben visszalépésre kényszerült.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Drága öt hónap
Közben persze eltelt öt hónap, melynek során a devizahitelesek, a magyar vállalkozások és úgy általában a magyar fogyasztók kézzelfoghatóan rosszabbul jártak a kormány által kreált bizonytalanság miatt meggyengült forintnak köszönhetően.
Arról nem is beszélve, hogy mindeközben Magyarország tovább darálta egyébként sem fényes reputációját az Unióban: mostanra gyakorlatilag minden tagállam problémás esetnek tart bennünket, és nem létezik olyan, a nemzeti érdek szempontjából fontos kérdés, ahol a diplomáciai érdekérvényesítés területén emiatt ne indulnánk rögtön hátrányból.
Egy szó mint száz: nagyon sokba került nekünk ez az öt hónap. Tegnap annyi történt, hogy az Európai Unió zöld lámpát adott azon tárgyalások elindítására, amelyeket már tavaly decemberben nyugodtan megkezdhettünk volna, ha a kormányfő csak egy kicsit is józanabb.
Megindulhatnak a tárgyalások az EU, az IMF és Magyarország között arról a hitelkeret-kérelemről, amit még november közepén jelentett be a magyar kormány. Bár az előzetes egyeztetéseket decemberben már megkezdték a felek, akkor Brüsszel lefújta a tárgyalásokat. Többek között a jegybanktörvény akkor még csak tervezett módosítása, és egyéb, elsősorban jogi viták miatt.
Mégis miért?
A nagy kérdés az, hogy akkor mégis mi szükség volt erre az öt hónapra? Miért mondott a magyar kormány tavaly nemet, ha végül úgyis meghátrált?
Az egyik lehetséges magyarázat, hogy Orbán Viktort elsősorban az érzelmei vezették ebben a kérdésben, és a Bizottság decemberi feltételei ismét felszínre hozták benne a protestáns-kurucos indulatot. A Véleményvezér szerint akad azonban egy ennél meggyőzőbb magyarázat is: Orbán Viktor - mint már oly sokszor az elmúlt két évben - egész egyszerűen félreértette az európai politika trendjeit. Miközben a miniszterelnöknek meggyőződése, hogy ő az, aki utat mutat az elpuhult Nyugat vezetőinek, a valóságban mindig kiderül, hogy kormánya nemzetközi aspirációi elbuknak a nemzetközi politika realitásain.
Olvasd el ezt is: Pofátlan végkielégítések: fideszeseknek szabad?
Furcsa öröm
Függetlenül attól, hogy a kormányfő víziója a hanyatló Nyugatról megállja-e a helyét, a napi taktikai küzdelmekben rendre vereséget szenved tőlük és végül meg kell hátrálnia. (Ez a helyzet mostanra odáig fajult, hogy a még az EU hivatalos szervének sem tekinthető Velencei Bizottság is csuklóztatja a magyar kormányt.) A tegnapi örömujjongás nem volt más, mint a rendszeres szívatástól átmenetileg megszabaduló kisgyerek megkönnyebbülése.
Ha tetszett, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.