A francia elnök éppen az olyan szimbolikus és jogállami vitás ügyekben fogja EU-pártiságát demonstrálni, mint amilyeneket a magyar kormány jól kiszámítható módon produkálni szokott. (Fotó: Reuters)
A tegnapi nap fejleményei kétségtelenül jelentős hatással lesznek az Európai Unió jövőjére, de a francia és a görög választások eredményei Magyarország szempontjából is jól érzékelhető változásokat fognak hozni.
Ajánlott írásunk: Szuverenitás: az EU tényleg elveszi?
Letérés a német irányról?
1988 óta először választott magának baloldali elnököt Franciaország. A Francois Hollande által ígért változások legfontosabbika az, hogy a németek által forszírozotthoz képest lényegesen kevésbé próbálja majd előtérbe helyezni a fiskális fegyelem kérdését. Ez a tény akár meg is kérdőjelezheti az Unión belül a német megközelítés eddig sikeresen kierőszakolt dominanciáját. Ha azonban a makrogazdasági stratégia ügyében nem is, de szimbolikus és kulturális kérdésekben mindenképpen a „több Európa" elvet fogja képviselni az új elnök.
Ezzel párhuzamosan Görögországban az ország közéletét évtizedek óta meghatározó két nagy párt együttesen is csak a szavazatok mintegy 35%-át szerezte meg. Ez előrevetíti azt is, hogy a hitelezőkkel kötött görög paktum előbb-utóbb fenntarthatatlannak fog bizonyulni. Mivel a portugáloktól, spanyoloktól és olaszoktól a görögökéhez hasonló válságkezelési lépéseket várt és vár az EU, így az azok sikerébe, és ezen keresztül az EU stabilitásába vetett bizalom is megrendülhet.
...hosszas alkudozás kezdődhet a pártok között, ami nem ígérkezik egyszerűnek, mivel az összes többi párt élesen elutasítja a megszorításokat, amik nélkül pedig az ország aligha kaphatja meg az uniós mentőcsomag következő részleteit, vagyis akár hónapokon belül csődöt jelenthet.
A többi párt a választások után is élesen kritizálta a megszorításokat, a meglepetésre második helyen végző Radikális Baloldali Szövetség vezetője, Alekszisz Tsziprasz például barbár diktátumnak nevezte Görögország megállapodását a hitelezőivel. A párt jó szereplése szerinte "egy erős üzenet Görögországnak és az Európai Uniónak a status quo megváltoztatására" és "egy békés forradalom".
Hasonlóan nyilatkozott a 10 százalékos eredményre számító Független Görögök vezetője is, aki szerint az Új Demokrácia és a PASZOK vezetői "bizonyos érdekeket szolgálnak", amit ők elleneznek. Szintén ellenzik a megszorításokat a szavazatok több mint 8 százalékát besöprő kommunisták és a 6,88 százalékos támogatottságú neonáci Arany Hajnal, és a Demokratikus Baloldal is.
Káosz jöhet Görögországban (Index)
Mit jelent ez Magyarországnak?
Eddig a megszorításalapú válságkezelés politikai kockázatai csak amolyan elvont lehetőséget jelentettek, most azonban mindenki számára nyilvánvaló módon bebizonyosodhat, hogy a fizetendő ár a bajba került ország ország teljes politikai elitjének, és vele együtt akár adott esetben európai elköteleződésének a bukását is hozhatja.
Túl sok apró hógolyó indult lefelé a hegyről ahhoz, hogy meg tudjuk mondani, pontosan melyik nőhet akkora lavinává, ami Magyarországot is elérheti. A Véleményvezér úgy sejti, a változások eredője inkább negatív lesz az ország számára. Ha a készülőben lévő újabb görög válság aláássa a többi déli ország válságkezelésébe vetett hitet, ezen keresztül olyan általános bizonytalanságot generálhat, amihez hasonlót az elmúlt két évben már többször megszenvedtünk.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Nem lesz Orbán barátja
Mindeközben a francia elnökkel Magyarország kormánya minden bizonnyal egy fajsúlyos ellenfelet szerzett.
Olvasd el ezt is: Kijár Ádernek, hogy kapjon egy esélyt
Nagyon valószínű ugyanis, hogy a gazdaságpolitikában az eddigi brüsszeli irányvonaltól eltérni szándékozó Hollande éppen az olyan szimbolikus és jogállami vitás ügyekben fogja EU-pártiságát demonstrálni, mint amilyeneket a magyar kormány jól kiszámítható módon produkálni szokott. Rázós szakasz következik, jó lesz kapaszkodni.
Ha tetszett, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.