Lengyelország és vezetőjének presztízse évszázadok óta nem látott magasságokban jár, a foci-Eb egy tíz éves menetelés csúcsa. Nem is lehetne élesebb a kontraszt Magyarországgal. (Fotó: Getty Images)
A labdarúgó-Európa-bajnokság a lengyel gazdaság tíz éves menetelésének és az ország gyorsan növekvő nemzetközi presztízsének eddigi csúcspontja. Ők végig tudták vinni azt, ami nekünk sajnálatos módon nem sikerült.
Ajánlott írásunk: Felbőszítésben Magyarország világrekorder
Egy úton jártunk
A lengyelek ugyanolyan felemás rendszerváltozással indultak 1989-90-ben, mint mi, a lengyel állam a '90-es években ugyanúgy a posztkommunista oligarchák és a volt titkosszolgák vadászterepe volt. Akkoriban úgy tűnt, állandósulni fog a lengyelek relatív elmaradottsága a magyarokhoz képest.
A két ország politikailag látszólag nagyjából egy ütemben mozgott, hiszen hasonló ritmusban váltották egymást a jobb- és baloldali kormányok. Ezek közül talán a legemlékezetesebb a 2001-2002-es „varsói gyors" esete, amikor is Lengyelországban ugyanúgy, mint pár hónappal később Magyarországon, egy viszonylag sikeres jobboldali kormányt váltott le egy teljesen fantáziátlan, korrupt és a múltban élő kommunista utódpárt.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Varsó fel, Budapest le
Míg azonban nálunk a D-209-es ügy miatt a legitimitását a kormányra kerülését követően heteken belül elveszítő Medgyessy Péter egészen elképesztő pénzszórásba kezdett, hogy aztán utódja ezt a politikát teljes gátlástalansággal folytassa, addig a baloldali lengyel vezetés „csak" nagyon korrupt volt, de az ország gazdasági fundamentumait nem ásta alá. Ennek köszönhetően Lengyelország ki tudta használni a világgazdasági buborék adta lendületet, és az országba áramló nagy mennyiségű külföldi tőke valóban termelékenységjavító beruházásokra ment el.
Az ekkor elváló lengyel és magyar út közötti különbség még nyilvánvalóbbá vált 2006-ot követően, amikor is Magyarországot Gyurcsány Ferenc kommunikációs szempontból hiperaktív, ámde teljesen átgondolatlan és kiszámíthatatlan kormányzása éppen akkor tette európai szempontból jelentéktelen tényezővé, amikor Varsó ázsiója emelkedni kezdett.
Az európai gazdaság csillaga
Ott és akkor ugyanis a Kaczynski-testvérek által vezetett PiS nyílt konfrontációt vállalt a posztkommunista politikai-gazdasági oligarchia keletre tekintő részével, melynek hatalmát sikeresen meg is roppantotta. Eközben viszont a PiS nagyon bölcsen nem igazán változtatott a lengyel gazdaság pályáján.
Két év múlva a Tusk-vezette PO amolyan igazi középpártként konszolidálhatta a politikai helyzetet, hogy aztán radikális intézkedések nélkül, fontolva haladva alakítsa az ország gazdaságát. Részben az adottságoknak, részben Tuskék okos és pragmatikus gazdaságpolitikájának köszönhetően mára Lengyelország az EU gazdaságának egyik legfényesebb csillaga lett.
Ennek eredményeképpen pedig az ország és vezetőjének presztízse évszázadok óta nem látott magasságokban jár. Németországban sokan már nyíltan arról spekulálnak, hogy a német-francia tengelyt számos ügyben egy Berlin-Varsó kooperáció válthatja fel.
Olvasd el ezt is: Merkel kimondta: kétsebességes Európa jön
2010, az elszalasztott lehetőség
Nehéz nem szomorúsággal írni arról, hogy mi, magyarok milyen távolra kerültünk a lengyel úttól. Bár a Fidesznek kétségtelenül lehetősége lett volna rá, hogy visszaterelje Magyarországot a varsói gyors vágányára, ebben sajnos kudarcot vallottak.
2006-ban biztos győzelmet engedtek ki a kezükből. 2010-ben pedig túl sokat markoltak, de nagyon keveset fogtak. A közjogi rendszert saját víziójuk szerint alakították, minden más fronton csak káoszt okoztak. Nem volt meg bennük az a türelem a gazdasággal és az a bölcsesség a külfölddel szemben, amelyik előbbi esetében mind a PiS-t, mind a PO-t, utóbbi esetében a PO-t jellemezte és jellemzi. Mára nem is lehetne élesebb a kontraszt a két ország helyzete között.
Ha tetszett, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.