Orbán ügyel arra, nehogy a személyi változásokkal elismerje a hibákat. Inkább a helyükön tart alkalmatlan minisztereket és eljelentékteleníti őket párhuzamos pozíciók létrehozásával. (Fotó: fidesz.hu)
A kormány egy éves működése után, majd a ciklus felezőjén is sokan várták, hogy a miniszterelnök majd egy komoly kormányátalakítást fog levezényelni. A felületes szemlélőnek úgy tűnhet, ez elmaradt. A valóságban azonban az elmúlt hónapokban nagyon komoly változások mentek végbe a színfalak mögött.
Ajánlott írásunk: Eddig bírták a bankok, de a prés erősödik
Kilóg a koncepcióból
Az Orbán-kormány vezetési alapelve az volt, hogy a miniszterelnök kevés emberrel kívánt kapcsolatot tartani. A minisztériumok számát ezért olyan radikálisan csökkentették, hogy gyakorlatilag egy kisebb asztal körül elfértek azok, akik az ország irányításáért felelősek.
Ez a felállás azonban már tavaly decemberben megváltozott, amikor az IMF-tárgyalások vezetése nem Matolcsy György, hanem az NFM éléről távozó Fellegi Tamás feladata lett. De a csúcsminisztériumi rendszer koncepciójából még látványosabban kilóg Lázár János és Szijjártó Péter május végi államtitkári kinevezése: az általuk felügyelt területeket ugyanis székükben maradt miniszterektől és államtitkároktól vonták el, a Miniszterelnökséget pedig más tárcák rovására bővítik 111 kormánytisztviselővel.
Lázár Jánosról már egy korábbi kormányértékelőnkben is megírtuk, hogy bár formálisan nem volt a kormány tagja, mégis nagyobb befolyással rendelkezett, mint sok miniszter. Ha akkor ezt írtuk, most leginkább azt mondhatnánk, hogy Lázár János bár hivatalosan csak államtitkár, ténylegesen első számú miniszterelnök-helyettessé lépett elő, a Miniszterelnökségből pedig gyakorlatilag egy rendes kancelláriaminisztériumot faragnak alá.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Nem szabad a hibákat elismerni
Orbán Viktor láthatóan kínosan ügyel rá, nehogy a személyi változásoknak olyan olvasata legyen, miszerint bárki is hibázott volna. A kormányfő ezért inkább a helyükön tart olyan minisztereket és államtitkárokat, akinek az alkalmassága megalapozottan vagy megalapozatlanul, de erősen megkérdőjeleződött, ha pedig már mindenképpen lépni kell, jellemzően akkor sem válik meg tőlük, inkább eljelentékteleníti őket párhuzamos pozíciók létrehozásával.
Matolcsy erre kiváló példa, aki olyan mértékben vált hiteltelenné a nemzetközi szervezetek előtt, hogy az IMF-tárgyalásokat már semmiképpen sem vezethette. Mégis, Matolcsy, a hírhedt „jobbkéz" leváltása Orbán Viktor személyes kudarca lenne, ezért inkább elvontak tőle feladatokat, és a hazai porondon is háttérbe szorították (hosszú hónapokig alig szerepelt a nyilvánosság előtt és államtitkára képviselte helyette az NGM-et), mintsem megváltak volna tőle.
De gondolhatunk Szijjártó Péterre is, akit azzal, hogy Orbán Viktor közvetlen személyes munkatársából Lázár János beosztottja lett, egyértelmű, hogy lefokoztak. Ugyanakkor olyan feladatot kapott, amit a józan ész alapján egyrészt a Martonyi János vezette külügyminisztériumnak, másrészt a KIM alá tartozó kommunikációs államtitkárságnak kellene ellátnia.
Ez természetesen nem véletlen: fideszes belső körökben elterjedt nézet, miszerint mindenki remekül végzi a dolgát, az egyetlen hiba, hogy a külföldnek képtelenek vagyunk ezt elmagyarázni, amiben szerintük a külügy sem jár az élen.
Olvasd el ezt is: Lecsapott az ízléshatóság állatos viccek miatt
Csendes kormányátalakítás
A helyükön maradó régi miniszterek hatáskörei igen komolyan csorbultak az elmúlt időszakban, olyannyira, hogy a változások teljesen összeegyeztethetetlenek azzal a koncepcióval, amit követve a csúcsminisztériumi rendszer létrejött. Amit látunk, az tehát egyfajta visszarendeződés és annak a burkolt beismerése, hogy ez a struktúra ezekkel az emberekkel nem működik.
Ha tetszett, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.