A Fidesz-keménymag további támogatását akkor lehet biztosítani, ha eredmények híján a Nemzeti Együttműködés Rendszerébe vetett hitet megpróbálják valamiféle vallásos hitté emelni. (Fotó: MTI)
A hétvégén a kormányfő Ópusztaszeren, a Nemzeti Összetartozás Emlékművének avatásán elmondott beszéde megdöbbentő volt – úgy tűnik, mintha Orbán Viktor vallássá kívánná tenni a kormányzat munkájába vetett hitet.
Ajánlott írásunk: Hoffmann Rózsa harca az idegen nyelvű oktatás ellen
Híresen jó szónok volt
Politikai ellenfelei többek között azért is tartottak annyira tőle, mert Orbán Viktor mindig is híresen jó szónok és kiváló vitázó volt. A rendszerváltozás utáni magyar politikába ő vezette be, hogy lehet röviden, keményen, de mégis színesen és érzékletesen beszélni komoly témákról is. Az idősebb jobboldaliakkal szemben az ő szónoklatai izgalmasak és lendületesek voltak, a szocialista szónokokkal ellentétben pedig úgy tudott emelkedett és ünnepélyes lenni, hogy nem vált pojácává.
2006-ban azonban bekövetkezett egy fordulat, mely 2010-től kezdve teljesedett ki igazán: Orbán Viktor leszokott arról, hogy polgári jobboldali politikusként beszéljen és egyre inkább valamiféle népszónok pózát öltötte magára. Előadásmódja és szövegei egyre modorosabbá váltak, korábbi egyértelműségük és mozgalmasságuk elveszett, helyüket dagályos és hosszú erkölcsi prédikációk vették át.
Mostanra a miniszterelnök odáig jutott, hogy legyen szó szoboravatásról vagy gyárlátogatásról, egyszerűen képtelen az alkalomhoz illően megszólalni, folyton nagyívű eszmetörténeti előadásba kezd minimum a Kelet és a Nyugat összecsapásáról, globális összeomlásról vagy legalábbis a nyugati világ hanyatlásáról.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Jó pásztor
A hétvégi ópusztaszeri beszéd azonban még a korábbiakon is túltett. A miniszterelnököt hallgatva olyan érzése volt az embernek, mint amikor falusi esküvőkön a „sztárlelkész" hétről-hétre megpróbálja saját magát túllicitálni, hogyan tudna egy még patetikusabb beszéddel még gyorsabban könnycseppeket varázsolni az örömapa és az örömanya arcára. Az eseményen a szónoknak a nemzeti egységről kellett beszélnie, de az olyan fordulatokkal, mint hogy „a mi seregeink vesztenek csatát Mohácsnál", olyan hangulatot teremtett, mint egy választási beszéd a 19. század derekáról, amikor a gyászba öltözött özvegyek siratják a szabadságharcban hősi halált halt férjeiket.
Ma két hagyomány, két felfogás, két eszmerendszer, kétféle szív él a magyar politikában. Az egyik elutasítja a nemzeti összetartozást, a másik ezt tekinti kiindulópontnak. Az egyik lemond az elveszett juhokról, a másik folyton keresi. Az egyik szembefordít, a másik nemzeti együttműködést épít. Az egyik megtagadta testvéreit 2004. december 5-én, a másik kiállt mellettük. 2010-ben a magyarok elsöprő többséggel igent mondtak a nemzeti együttműködésre. Az új kormány hozzáfogott Magyarország alkotmányos újjászervezéséhez, és harcba szállt az emberek munkahelyének és otthonának megvédéséért. (...) Ma Szent Mihály napja van. Ezt adja ma elénk az Írás. Idézem. „Akkor harc támadt a mennyben: Mihály és angyalai megtámadták a sárkányt. A sárkány és angyalai védekeztek, de nem tudtak ellenállni, és nem maradt számukra hely a mennyben. Letaszították a nagy sárkányt, az őskígyót, aki maga az ördög, a sátán, aki elcsábítja az egész világot. A földre taszították, és vele együtt lezuhantak angyalai is.” Idézet vége. Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Nem ismerjük a harc eszközeit, nem ismerjük a harc körülményeit, csak a harc eredményét ismerjük. A sátán számára nem maradt hely, mert Mihály, aki a szeretet, a szolgálat és a derű nem hagyott neki. Mármint helyet.
Orbán Viktor: Az erős nemzetek tagjai összefognak (orbanviktor.hu)
Ráadásul Orbán Viktor kimondottan olyan szónoklatot tartott, mely stílusában a Bibliát és a próféták megszólalásait imitálta. Az olyan mondatokat, mint hogy „azt kívánom minden magyarnak, legyen füle a hallásra és olvassanak a jelekből", vagy amikor a politikust és hivatását, és így saját magát egyenesen a bibliai jó pásztorhoz, Jézushoz hasonlította, nehéz másképp értelmezni.
Olvasd el ezt is: Állami mobilszolgáltató: így tett magának keresztbe a Fidesz
Nem véletlen
A Véleményvezér szerint ez nagyon is szándékos.
Az új választási rendszer ugyanis olyan lesz, ahol csak a nagyon tudatos szavazók választanak, és akkor sem több fordulóban. Ez pedig azt jelenti, hogy a Fidesznek valószínűleg elegendő a jobboldali keménymagot megnyerni a győzelemhez. Látható, hogy a számok nem a kormánynak kedveznek. Gyakorlatilag nincs egyetlen olyan eredmény vagy mutatószám sem, amelyre Orbán Viktor maradéktalanul büszke lehetne. Nem véletlen, de nem is volt szükségszerű, hogy a Fidesz támogatottsága két év alatt mostanra a teljes népesség körében a különböző közvélemény-kutatóknál 45-50%-ról 20% környékére, sőt néhol az alá zuhanjon.
Úgy látszik, a helyzetet felmérve a kormányfő úgy ítéli meg, hogy a Fidesz-keménymag további támogatását akkor lehet biztosítani, ha eredmények híján a Nemzeti Együttműködés Rendszerébe vetett hitet megpróbálják valamiféle vallásos hitté emelni.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.