Bajnai Gordon nagy lépést tett az ellenzéki miniszterelnök-jelölti pozíció megszerzéséért. Nyitása a jobboldal felé pedig középtávon akár teljesen át is rajzolhatja a magyar jobboldal és baloldal szembenállásának logikáját. (Fotó: Barakonyi Szabolcs/Index)
Az elmúlt két évben a magyarországi ellenzéknek nem volt vezetője. Október 23-tól nyilvánvalóan van. Bajnai Gordonnak ugyanis sikerült az, ami 2010 óta egyetlen ellenzéki politikusnak sem: hiteles közös platformot vázolt fel a Fideszt leváltani vágyók egyébként igen heterogén tömege számára.
Ajánlott írásunk: Holnap vajon mit tilt be a Fidesz?
Elérte, amit el lehetett érni
Bajnai számára a léc egyszerre volt alacsonyra és magasra téve.
Alacsonyra, mert mára a kormány elutasítottsága igen jelentős, és rengetegen vannak, akik szívesen partnerek lennének bármilyen „Orbán mondjon le!"-típusú megmozdulásban. Különösen igaz ez azokra a politikailag aktív szavazókra, akik kimentek a Milla korábbi és mostani demonstrációjára. Tény ugyanakkor, hogy a jelenlegi meghatározó ellenzéki figurák közül egyet sem tudunk felidézni, aki képes lett volna néhány tízezer embert úgy igazán megskandáltatni.
De Bajnai egyben nehéz feladatra is vállalkozott, hiszen a Fideszt elutasítók nagyon sokféle okból fordultak el a jobboldali párttól vagy állnak szemben a kormánnyal a kezdetektől. Még ha a Jobbik szimpatizánsainak egy részét nem is vesszük számításba, ez a társaság a hithű szocialistáktól és a szépkorúak társaságától a zöldeken és liberálisokon keresztül egészen a kiábrándult Fidesz-szavazókig borzasztó heterogén. Ezen csoportokat pedig ezidáig kizárólag Orbán Viktor és kormánya elutasítása kötötte össze – az is csak elméletben.
Bajnai feladata az volt, hogy egyrészt mutassa meg, hogy szemben az MSZP vagy az LMP vezetőivel, ő valóban képes egy ilyen demonstráció résztvevőit lelkesíteni, az eseményeket a televízió előtt követők figyelmét pedig megragadni. Másrészt egy olyan víziót kellett felvázolnia, melyet ezen csoportok közül kellően sokan tartanak vonzónak és hitelesnek.
A Véleményvezér szerint Bajnai október 23-i beszéde ezeket a célokat teljesítette, pontosabban: elért a beszéddel annyit, amennyit egy ilyen beszéddel el lehet.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Nyitás jobbra
Stratégiailag Bajnai messze legfontosabb lépése az volt, hogy az általunk valaha látott és hallott nem-jobboldali politikusok közül a leglátványosabban tűzte zászlajára a „nemzeti ügyet". (Az elsőség viszont kétségtelenül Schiffer Andrást és az LMP-t illeti.) Legelső hívószava a haza, beszédének visszatérő fordulata a nemzetre való hivatkozás, és még azt a bizonyos tizenötmilliós magyarságot is kimondta. Ez a lépés, amennyiben a kezdeti hitelességét sikerül megőrizni, középtávon akár teljesen át is rajzolhatja a magyar jobboldal és baloldal szembenállásának logikáját.
Ráadásul a „haza és haladás" mindenki által ismert és a magyar történelem egyik legszebb korszakát felidéző üzenete lehetővé teszi, hogy összekösse a honi intellektuális jobb- és baloldal legkedvesebb gondolatait. A „szolidaritás és Európa" kifejezések pedig olyan célok, melyekkel csak bolondok vitatkoznak, ugyanakkor kiváló ellenpontozási lehetőséget nyújtanak a gazdasági válság kellős közepén gazdasági szabadságharcot hirdető Orbán-kormánnyal szemben.
A kormány eddigi és borítékolható jövőbeli bukdácsolásai segítségével, valamint az ellenzéki pozíció luxusát kihasználva e hívószavak mentén akár össze is állhat egy új közép, amelyet Bajnai a beszédében vizionált.
Olvasd el ezt is: Ez a csapat tényleg ennyit tud
Elindult az ellenzéki összefogás
A Véleményvezér szerint Bajnai Gordon elérte, amit sokan vártak tőle: beszédével valóban felfutott a pályára. Sőt, olyan szavazókhoz is meggyőzően szólt, akiket az ellenzéki erők eddig nem sok sikerrel szólítgattak. Most már azoknak lesz nehezebb dolga, akik szerint nem neki kellene összefogni az ellenzéki erőket 2014-ben.
Persze, a 2014-ig vezető út még nagyon hosszú és rengeteg minden történhet, annyi azonban bizonyos, hogy Bajnai nagy lépést tett az ellenzéki összefogás elindítása és az ellenzéki miniszterelnök-jelölti pozíció megszerzése felé.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.