Mit kellene még államosítani az időjárás-jelentés után? Például a teljes médiát, újságokat, híradókat, hírportálokat és blogokat, hiszen azok nagy mértékben az MTI híreire építenek.
A készülő meteorológiai törvény gyakorlatilag állami monopóliummá tenné az időjárás-jelentést. A javaslat kimondja, hogy „a meteorológiai adatok begyűjtése állami szerep, amit az állam finanszíroz, és nem támogatja, hogy magánmeteorológiai társaságok elemzéseket adjanak." Mind az intézkedés, mind annak magyarázata és kommunikációja egész egyszerűen hajmeresztő.
Ajánlott írásunk: Rezsiállamosítás: félázsiai népnek félázsiai megoldások
Inkább megölik a versenyt
A meteorológiai iparág szereplői több szinten végzik feladatukat. Első szinten előállítják az időjárás-előrejelzéshez szükséges adatokat, a következő láncszem ezeknek az adatoknak a feldolgozása, a harmadik szolgáltatási szinten pedig azok állnak, akik a feldolgozott adatok alapján meteorológiai előrejelzéseket készítenek. Magyarországon, mint a világon számos helyen, ez a piac úgy működik, hogy az állami szereplő, az Országos Meteorológiai Szolgálat ott van mindhárom szinten, de komoly versenytársai is akadnak, például a prognóziskészítésben és kommunikációban. Azonban a magánmeteorológiai vállalatok jelen vannak az első szinten is, vagyis az a kormányzati érv, miszerint a meteorológiához elengedhetetlen, komoly befektetést igénylő adatgyűjtést valójában csak az OMSZ végzi, egyszerűen nem igaz.
Az egész ügyben talán a legszomorúbb mégis az, hogy a kormánynak egyébként teljesen jogos elvárása lehetne, hogy az OMSZ ne termeljen veszteséget. Azonban rendkívül jellemző, hogy a Fidesz-kormány ezt nem azzal kívánja elérni, hogy az OMSZ innentől bizonyos szolgáltatásait fizetőssé teszi, vagy akár a már fizetős szolgáltatásainak árát megemeli, neadjisten a működési költségeit csökkenti. Nem, a Fidesz-kormány egyszerűen tényleg képtelen ilyen szofisztikáltsággal gondolkodni. Az OMSZ versenyképesebbé tételének egyetlen módja szerintük: azonnal megölni a teljes versenyt a piacon, halállistára küldve a már hosszú évek óta működő több tucat piaci szereplőt.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Nem lesz befektetés, innováció
A Véleményvezérnek meggyőződése, hogy a meteorológiában is alapvetően jót hozott a verseny. A versenynek köszönhetjük, hogy a különböző televíziótársaságok, telefontársaságok, internetes és más cégek időjárási szolgáltatásai között és azokért mostanra komoly verseny folyik, mely befektetéseket generált, munkahelyeket teremtett, innovációra sarkallt és folyamatosan levitte a szolgáltatások árait. Ráadásul az elmúlt évek tisztán mutatták, hogy az OMSZ semmivel nem hozott jobb vagy pontosabb prognózisokat, mint a magántársaságok.
Sajnos ha a versenyt kivesszük a rendszerből, pont ez fog eltűnni a piacról, hiszen a monopolhelyzetbe kerülő OMSZ nem lesz soha rákényszerítve az árak csökkentésére vagy az újabb beruházásokra. Mondjuk ki, ez valójában egy újabb iparág politikai gyarmatosítása, semmi egyéb.
Olvasd el ezt is: Bajnai az ellenzék vezetője
A magánhaszon bűn
De a történetben legalább ennyire felháborító az egész államosítási terv kommunikációja. Illés Zoltán államtitkár magyarázata, mely úgy zanzásítható, hogy „nehogy már valaki állami adatokta építse a szolgáltatását", egyszerűen elképesztő. Ezen az alapon államosítani lehetne a taxikat, hiszen azok az állami pénzen épített utakon dolgoznak, vagy a gazdasági elemzéseket, hiszen ha valaki a KSH adatait használja, az megérdemli, hogy holnaptól betiltsák, de államosítani kellene az újságokat, híradókat és hírportálokat, vagy éppen blogokat is, hiszen a média nagy mértékben az MTI híreire épít (további ötletek itt).
Illés szavai, melyek a magánhasznot valami ördögtől való, közérdekkel ellentétes dolognak állítják be, valóban az '50-es, '60-as évek kommunista propagandájára emlékeztetnek. Pedig ideje volna végre tudatosítani, hogy soha nem lesz gazdasági növekedés ebben az országban, ha a piacot egyre több iparágban megölik és a helyén állami monopóliumot hoznak létre. Növekedés híján pedig azon sem lesz mit csodálkozni, hogy a költségvetési hiányt a jövőben is rendkívüli adókból vagy kölcsönökből lesznek kénytelenek finanszírozni.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.