Orbán szavakban a felemelkedés lehetőségét kínálja mindenkinek, aki tesz vagy tett érte. A tandíj azonban hosszabb távon akár családok százezreit foszthatja meg attól, hogy hihessenek saját vagy gyermekeik felemelkedésében. (Fotó: Reuters)
Az államilag támogatott felsőoktatási helyek radikális csökkentése lényegesen fontosabb kérdéssé válhat, mint esetleg elsőre tűnik. Az ügy ugyanis a Fidesz, azaz Orbán Viktor hitelességének velejébe vághat.
Ajánlott írásunk: Meddig húzhatja Semjén?
Miért kell nekik a hatalom?
Valamennyi politikus azt állítja magáról, hogy van valamilyen magasabb rendű késztetése, valamilyen célja, ami miatt hatalomra szeretne kerülni. És ezt hajlamosak is vagyunk elhinni nekik – legalábbis azoknak, akikre szavazunk. Hiszen a hatalmat önmagáért akarókra a mi kultúránkban gyanakvással, sőt megvetéssel szokás tekinteni.
Ezért aztán minden politikus egy többé-kevésbé hihető történettel áll elő azzal kapcsolatban, hogy mi is az, amit ha szerencsés lesz, ő fog elhozni nekünk. Amikor már nincs ilyen története, célja, akkor a politikus kiüresedettnek, kiégettnek tűnik, és ezzel nagy valószínűséggel súlytalanná is válik. A kérdés tehát nem az, hogy mi mozgatja a politikusokat, hanem hogy mi az, amiről ezt el tudják hitetni.
Orbán Viktor céljai
Orbán Viktor az elmúlt több mint két évtized alatt három ilyen célról hitette el 2010-re, hogy a sajátja.
Az első, hogy ő volt-van-lesz az, aki megtisztítja Magyarországot a kommunistáktól. Ennek az ígéretnek a vonzereje könnyen érthető egy olyan országban, ahol a baloldali kormányok egy volt pufajkást, egy volt ügynököt és egy volt KISZ-vezetőt adtak miniszterelnökként.
A második a nemzeti érzés rangjának helyreállítása, a mainstreambe való visszahelyezése. Ennek része a határon túli magyarok ügyétől a magyar zászló lengetéséig sok, elsősorban szimbolikus, de ettől nem kevésbé fontos ügy.
Orbán Viktor harmadik és legkésőbb megfogalmazott célja pedig az, hogy tisztességes megélhetést és a felemelkedés lehetőségét kínálja mindenkinek, aki tesz vagy tett érte.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Miért kulcskérdés a tandíj?
A tandíj ügye pedig a fenti szempontból azért kulcsfontosságú, mert azok közé tartozik, amelyek kézzelfoghatóvá tehetik, szimbolizálhatják azt, amit egyébként sokan éreznek, miszerint Orbán Viktor felrúgta a közte és a választói között meglévő implicit egyezséget.
A tandíj kérdése egészen nyilvánvalóan családok tízezreit, hosszabb távon akár százezreit foszthatja meg attól, hogy saját vagy gyermekeik felemelkedésében hihessenek. Magyarországon ugyanis az oktatás hagyományosan a társadalmi mobilitás első számú csatornája. Nálunk ugyanis nem a self-made manek vagy (egyelőre legalábbis) nem a pártapparatcsikok jelentik a családok előtt álló mobilitási példát, hanem a „paraszt volt a nagyapám, technikus az édesapám, én főiskolán végeztem, a fiam pedig már egyetemen fog" a kívánatosnak tekintett felemelkedési pálya.
Olvasd el ezt is: Így nem lehet majd feljutni a középosztályba
Eljátszhatják Orbán hitelességét
Miközben tehát a kormányzati agytröszt nyilván kiszámolta és kiokoskodta, hogy a tandíj 2013-as általánossá tételével csak néhány tízezer embert ér közvetlen érdeksérelem, egyáltalán nem biztos, hogy abba is belegondoltak, hogy a miniszterelnök maradék hitelességének jó részét is eljátszhatják ezen az ügyön.
Bármilyen kormányzás szükségszerű kompromisszumokkal jár, ezért aztán senki nem várja, hogy a deklarált célok maradéktalanul meg is valósuljanak, de azt azért szeretjük látni, hogy legalábbis ezek irányába mozgunk. A tandíj ügyével nagyon sokak számára válhat nyilvánvalóvá, hogy nem ez történik.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.