Miközben a Fidesz a nyugdíjasok érdekében politizált, legalább retorikájában képviselte a fiatalokat is. Most azonban a nyugdíjasoknak a fiatalokkal kapcsolatos sztereotípiáira ráerősítve próbálják meg lejáratni a tüntető diákokat. (Fotó: facebook.com/orbanviktor)
A középiskolások és egyetemisták tegnapi tüntetései és sztrájkjai már nem csupán tandíjellenesek, hanem egyre inkább kormányellenesek is voltak. Ezzel párhuzamosan az Orbán-kormánynak a diákokkal szemben követett stratégiája is változást mutat: egyre dominánsabbak a közvéleményt a fiatalok ellen hergelő, lenézőnek hangzó nyilatkozatok. Még egy-két hét, és a Fideszből ugyanolyan nyugdíjaspárt lehet, mint az MSZP és a DK.
Ajánlott írásunk: Miért félhet a tiltakozó hallgatóktól a kormány?
Lenézik a fiatalokat...
A kormány a tandíjellenes tiltakozások egyre kellemetlenebbé váló ügyét a karácsony előtt mindenképpen le akarta zárni. Kedden Balog Zoltán leült a HÖOK-kel tárgyalni, azonban semmilyen konkrét ígéretet nem tett, így a diákok képviselői a vita egy pontján egyszerűen felálltak és távoztak. A miniszter 40 ezer államilag finanszírozott felsőoktatási helyet ígért, amit a diákok egyszerű kommunikációs fogásnak minősítettek. Ezt követően tegnap Giró-Szász András már 40 helyett 55 ezer állami férőhelyről beszélt, de ezzel sem sikerült nyugvópontra juttatni a kérdést, hisz a diákok tegnap este sokezres demonstrációt tartottak az Akadémia előtt.
Ezen a tandíjellenes rendezvényen pedig a skandált jelszavaktól a transzparenseken át a rózsa szimbólumáig minden a kormányellenességgel kapcsolódott össze. Nagyon úgy tűnik tehát, hogy a diákok felháborodása és tiltakozása a tandíjon túlmutató általánosabb elégedetlenség manifesztációja kezd lenni.
Ezzel párhuzamosan a kormány is taktikát váltott. Amint kiderült, hogy nem működik az ígérgetés és nem lehetséges a gyors megegyezés, ellentámadásba mentek át. Kedden Balog Zoltán még finomabban a diákok hálátlanságára és fafejűségére utalt („a hallgatók egyelőre nem hallják a kormány szavát"), Rogán Antal már direktebben és lenézőbben fogalmazott („nem volt túl udvarias dolog egyébként felpattanni egy tárgyalás közepén, és otthagyni a minisztert, akiben (...) végig megvolt a nyitottság"), hogy aztán szerdára végül elguruljon a gyógyszer. Tegnap este ugyanis Rogán már arról beszélt, hogy szerinte néhány fiatal egyszerűen csak azt élvezi, hogy a rendőrök az adófizetők pénzén kísérgetik őket a városban fel és alá – mintha a tiltakozás valójában belvárosi zsúrfiúk magamutogató utcai vonulgatása lenne.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
...és már le is mondtak róluk
Mindezek alapján nagyon úgy tűnik, hogy a kormány megpróbálja minimalizálni a diákmegmozdulások hatását a többi szavazói csoportra. Ennek részei a diákok neveletlenségére, elkényeztetettségére és bajkeresésére történő célzások, és ezt hivatott demonstrálni a lánchídi „rendbontók" előállítása is. Határozottan az az ember érzése, mintha a kormányban lemondtak volna a diákok pacifikálásáról, és ehelyett inkább a lejáratásukra összpontosítanak. Ezt pedig úgy valósítják meg, hogy a nyugdíjasoknak a fiatalokkal kapcsolatos sztereotípiáira és panaszaira próbálnak meg ráerősíteni.
Ez persze meglepőnek semmiképpen sem nevezhető. A diáktüntetések már most nagyobbra nőttek, mint azt a kormány legrosszabb álmában is gondolta volna. Bár a miniszterelnök a frakcióülésen állítólag bagatellizálta a kérdést, elég világos, hogy mekkora is a veszély. A tegnapi budapesti diáktüntetés egyik szónoka arra utalt, hogy a kormány a napokban veszíti el a 2014-es választást, és könnyen lehet, hogy igaza lesz. Ahogyan azt mi is megírtuk korábban, egy egyébként nehezen mozgósítható, de ugyanakkor jó mozgósítóerővel bíró szavazói réteg politikai aktivizálódásának lehetünk szemtanúi.
Olvasd el ezt is: Így nem lehet majd feljutni a középosztályba
Vége a kettős játéknak?
Miközben a fiatalok a politikai tűzkeresztségükön a Fidesz-KDNP-vel harcolva esnek át, a kormány az elmúlt két és fél évben végrehajtott intézkedéseivel soha nem szegte meg a „Ne bántsd a nyugdíjast!" szabályát. Az ország gazdasága a padlón, devizahitelesek százezrei élnek néhány száz forintból a hó végén, minden pénzt ki akartak vonni a felsőoktatásból – de a nyugdíjasok reáljövedelme végig szent és sérthetetlen maradt. Eddig azonban a Fidesz arra azért ügyelt, hogy legalább retorikájában megőrizze az aktívak és a fiatalok képviseletének hangsúlyozását. Lehetséges, a diákok tüntetése lesz az a pont, amikor nyílt állásfoglalásra kényszerülnek ebben a kettős játékban.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.