Az EKB vezetője néhány mondatával csitította az euróval kapcsolatos aggodalmakat és megmentette Magyarországot saját kormányunk inkompetenciájának legrosszabb következményeitől. (Fotó: AP)
A Véleményvezér blog csapata szerint magyar szempontból az év véleményvezére nem más volt, mint Mario Draghi. Az Európai Központi Bank elnöke pusztán néhány szó segítségével, az óriási személyes, illetve az általa képviselt intézmény általános hitelességére támaszkodva elérte, hogy Magyarországnak ne kelljen hónapról hónapra a pénzügyi összeomlástól tartania. Miközben hazánk kormánya egyre meredekebb mutatványokkal darálta le saját maga és az ország hitelességét, az EKB Mario Draghi vezetésével visszarántotta az eurót a tönk széléről és ezzel közvetve Magyarország viszonylagos gazdasági stabilitását is biztosította.
Ajánlott írásunk: Miért félhet a tiltakozó hallgatóktól a kormány?
Veszélybe sodorták az országot
A Véleményvezér olvasói jól tudhatják, hogy az Orbán-kormány életveszélyes hazárdjátékot folytatott az ország gazdasági stabilitásával. Hol a gazdasági szabadságharc miatt, hol az IMF-fel való állítólagos megegyezés érdekében, hol valamilyen aznap előrángatott ügy nevében a magyar kormány szisztematikusan alulteljesítette saját gazdasági célkitűzéseit. Alig másfél évvel ezelőtt 2012-re 3%-os növekedést ígértek, de még az idei költségvetést is 1 százalékos GDP-expanzióra tervezték, hogy aztán mindebből a végén egy közel másfél százalékos recesszió legyen. Ez a helyzet ráadásul lehetetlenné tette, hogy az ország kikerüljön a túlzottdeficit-eljárás alól.
A makró mutatókkal kapcsolatos visszatérő csalódások, valamint az állandó szabályváltoztatások és a különböző iparágak elleni partizánakciók pedig együttesen azt eredményezték, hogy bármikor megrendülhetett volna az ország adósságának fenntarthatóságába vetett, egyébként meglehetősen ingatag hit. Az eurózóna felbomlásának kézzelfogható közelségbe kerülése egyik pillanatról a másikra boríthatta volna a magyar kártyavárat is.
Ugyan Matolcsy György egy tegnapi cikkében azt fejtegette, hogy gonosz külföldi hatalmak magyar bankpánik előkészítésén dolgoztak, a valóság az, hogy éppen az ő és a kormányfő tevékenysége ingatta meg annyira a magyar bankrendszerbe és a magyar valutába vetett bizalmat, hogy az eurózóna minden komolyabb rezdülése magában hordozta egy esetleges magyarországi bankpánik lehetőségét.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Megmenteni az eurózónát bármi áron
Hogy nem ez történt, elsősorban annak köszönhető, hogy közvetlen gazdasági környezetünk, az eurózóna helyzete az év közepétől fokozatosan stabilizálódni kezdett. Míg a tavasz folyamán sokan reális forgatókönyvként számoltak az eurózóna felbomlásával, addig mára ez csupán egy távoli kockázatként jelenik meg a legtöbb elemző számára.
De hogyan és mikor hárult el ez a veszély? Az euró stabilizációjának kezdete egészen nyilvánvalóan egyetlen eseményhez köthető: idén nyáron Mario Draghi, az EKB elnöke egy londoni konferencián kijelentette, hogy az általa vezetett intézmény bármi áron („whatever it takes") meg fogja védeni az eurózónát. Ez az alig kódolt mondat annyit jelentett, hogy ha kell, készen áll arra, hogy szinte korlátlan pénznyomtatással megmentse a monetáris uniót.
Egészen eddig a kijelentésig egyáltalán nem volt magától értetődő, hogy az EKB adott esetben hajlandó lenne egy ilyen lépésre. Sőt, a bank igazgatótanácsának német tagja, a Bundesbank elnöke kifejezetten harcolt ellene, hogy ilyesmit ígérjenek. Az akkor még csupán néhány hónapja hivatalban lévő Draghi azonban a német ellenkezést letörve keresztülvitte akaratát, és ezzel legalább hat, de inkább 18 hónapra csitította az euróval kapcsolatos aggodalmakat.
Olvasd el ezt is: Így nem lehet majd feljutni a középosztályba
Valódi hitelesség, valódi befolyás
Draghi igazi nagy hatású véleményvezérnek bizonyult, amennyiben egyrészt elődje árnyéka, másrészt nagy hatalmú német kollégája ellenében az ő meggyőződése diadalmaskodott. És még inkább nevezhető véleményvezérnek, amiért pusztán néhány mondata segítségével tudott ilyen jelentős és hosszan tartó hatást elérni: ez a valódi hitelesség, ez a valódi befolyás. Tevékenysége pedig saját kormányunk inkompetenciájának legrosszabb következményeitől mentette meg Magyarországot.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.