Nehéz másra gondolni, mint hogy a független ÁSZ és a független Fővárosi Főügyészség valamilyen sugallatra megpróbálja lejáratni az MNB-t és Simor Andrást, akinek a mandátuma éppen bő egy hét múlva jár le. Nehogy már egy utánrúgás nélkül távozzon! (Fotó: Reuters)
Annak, aki kíváncsi arra, miféle szánalmas mutatványokkal lesz tele a következő 12 hónap, figyelmébe ajánljuk azt a minapi hírt, miszerint a Fővárosi Főügyészség feljelentése alapján a rendőrség nyomozást rendelt el a Magyar Nemzeti Bank ellen annak az IMF felé történő adatközlése miatt. Tudjuk ám mi, hogy a Fővárosi Főügyészség független a kormánytól, mint ahogy az adatkezelés ügyét felvető Állami Számvevőszék is az. De ha tényleg ez a helyzet, akkor a nyomozás tényére nem találunk más magyarázatot, mint hogy mind az ÁSZ, mind a Fővárosi Főügyészség – hogy is fogalmazzunk – realitásérzékével komoly problémák vannak.
Előző írásunk a témában: Simor az egyetlen, aki legyőzte Orbánt
Mi köze az IMF-nek a magyar bankokhoz?
A hírek szerint a nyomozást azért indították, mert 2008 és 2010 között a Magyar Nemzeti Bank üzleti titkoknak minősülő információkat adott ki a hét legnagyobb magyar kereskedelmi bankról a Nemzetközi Valutaalapnak. De mi köze volt az IMF-nek a magyar bankokhoz?
Talán nem volt még olyan régen, hogy az olvasó ne emlékezne arra, mindez éppen akkor történt, amikor a magyar bankrendszer folyamatos kötéltáncot járt és állandóan az esetleges jelentős forintleértékelődés okozta bankszektor-szintű pániktól kellett tartani. A kicsit is tájékozottak számára az sem lesz újdonság, hogy egy ilyen helyzetben a Magyar Nemzeti Bank rendelkezésére álló eszközök nem elegendőek a probléma kontrollálására. Mégpedig azért nem, mert a probléma lelke a devizában való eladósodottság, és devizából az MNB-nek is csak korlátozott mennyiség áll a rendelkezésére.
Ahogyan azt megannyi fejlődő és felzárkózó ország példája mutatja, ha egyszer a helyi valuta elkezd meredeken gyengülni, akkor a teljes katasztrófától nem a jegybankjuk, hanem egy mélyebb zsebbel rendelkező külső szereplő mentheti meg az adott országot. Az IMF-et pedig éppen azért hozták létre, hogy ilyen helyzetekben az ún. „lender of last resort", azaz az utolsó menedék lehessen a szóban forgó ország bankrendszere számára.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Miféle kár érte vajon a bankokat?
Szemben a sajnálatosan széles körben elterjedt félreértésekkel és az egyszerű tudatlansággal, az IMF nem egy profitorientált szervezet. Sőt még csak nem is a „bankok szakszervezete" – ez a cím az IIF-et illeti, biztos az az egy betűnyi különbség zavarhatott össze sokakat. A Valutaalap elsősorban a világ bank- és devizarendszerének stabilitása felett őrködő intézmény, és mint ilyen, 2008 és 2010 között (megsúgjuk: 2010 után is) Magyarországgal kapcsolatban az egyik legfontosabb feladata az volt, hogy folyamatosan nyomon kövesse a magyar bankrendszer stabilitását. És tették mindezt úgy, hogy ők mentették meg hitelezőként Magyarországot a 2008-as csődtől. A Valutaalap tehát a hitelfelvevő gazdasági helyzetét elemezte, és ennek részeként próbálta felmérni a magyar gazdaság és bankrendszer egészére leselkedő veszélyeket.
A Magyar Nemzeti Bank visszautasítja az Állami Számvevőszéknek a jegybank törvényes működését megkérdőjelező megállapításait - közölte kérdésünkre a jegybank sajtóosztálya.
Az MNB működése törvényes, az IMF-nek történő adatszolgáltatással nem lépte túl a hatáskörét. A Magyar Nemzeti Bank az adatszolgáltatással banktitkot nem sértett és azt a hitelintézeti törvény sem zárja ki, hogy az IMF-által jogszerűen igényelt egyes adatokat az MNB az IMF-nek továbbítsa.
A Magyar Nemzeti Bank értetlenül áll az előtt, hogy miközben az Állami Számvevőszék elnöke február 13-án még nem látott okot a büntetőfeljelentésre, addig alig egy héttel később a sajtóból arról értesült a jegybank, hogy mégis nyomozás indul az ügyben.
Tette mindezt úgy, hogy maga az ÁSZ jelentése az IMF-nek történt adatszolgáltatással kapcsolatban mindössze egy olyan javaslatot tartalmaz, hogy a jegybank elnöke „intézkedjen a felhatalmazás nélküli adatszolgáltatással kapcsolatos felelősség megállapításáról, a felelősség okainak feltárásáról és az eljárási hiba megszüntetéséről." Az Állami Számvevőszék javaslatának az MNB maradéktalanul eleget tett.
Az MNB tehát ezt segíthette az adatszolgáltatásával, amivel a bankoknak amúgy semmiféle kárt nem okozott. Ahhoz viszont, hogy a most megindított nyomozásnak bármiféle értelme legyen, először is éppen azt kellene tudni felmutatni, hogy igenis kár érte a szóban forgó bankokat. Ez már csak azért is kizárt, sőt teljesen nevetséges, mert Magyarország éppen az IMF-hitelnek, illetve a további IMF-hitel lehetőségének köszönhette, hogy nem került sor olyan forintösszeomlásra, amely azután ezt a hét bankot is azonnal maga alá temette volna.
Káresemény híján pedig borzasztó nehéz bármi másra gondolni, mint hogy a független ÁSZ és a független Fővárosi Főügyészség valamilyen sugallatra egyszerűen megpróbálja lejáratni az MNB-t és Simor Andrást, akinek a mandátuma éppen bő egy hét múlva, március 3-án jár le. Nehogy már egy utánrúgás nélkül távozzon!
Olvasd el ezt is: Lassan már csak a Fidesz védi a kommunista ügynököket
Nem lesz belőle semmi
Rendkívül meglepődnénk, ha ez az egész ügy eljutna a vádemelésig, ugyanis ennél azért Magyarországon még mindig komolyabban működik az igazságszolgáltatás. Azok viszont, akik asszisztálnak ehhez a kutyakomédiához, pontosan azt érdemlik, amit az ország nem párteltartott része gondolni fog róluk.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.