Az LMP annyira más eszközökkel akar politikát csinálni, hogy ezzel saját maguk teszik lehetetlenné, hogy sikeresek legyenek.
(Fotó: lehetmas.hu)
AZ LMP tegnap arra kérte szimpatizánsait, hogy adjanak pénzt a párt kampányára, mivel pártkasszájuk "gyakorlatilag üres".
Úgy tűnik, a Lehet Más a Politika tényleg más, mint a többi a párt. Bár céljaiban nem különbözik igazán a fősodortól, eszközeiben annál inkább. Olyannyira, hogy az már önsorsrontó.
Miben nem más?
Az LMP nem akarja felforgatni a magyar politikai berendezkedést. Az általuk felkarolt ügyek és követelések a jól ismert baloldali és liberális agendákból állnak össze. Legyen szó környezettudatosságról vagy a nagy gazdasági és pénzügyi szereplők "társadalmi felelősségvállalásra" kényszerítéséről, az LMP igazából csak a nyugaton bevett baloldali toposzok importját tűzte zászlajára.
Ha az SZDSZ valaha is komolyan vette volna azt, amit hirdetett magáról, akkor most nem különbözne jelentősen az LMP-től. Miután azonban a Magyar-Pető-Kuncze csapat zsebpénzre váltotta ezeket az ideákat, majd lassan szervezetileg is tönkretették pártjukat, megnyílt a tér egy hiteles, nyugatias baloldali társaság számára.
Céljait tekintve az LMP nem akar más politikát, mint amit egy magyar liberális szavazó eleve szeretne. Nincs is ezzel semmi gond: mindig is megvolt a kereslet, most legalább hiteles hozzá a kínálat.
Mi az "M" az LMP-ben?
Az LMP nem céljaiban, hanem eszközeiben akar más politikát. Tisztakezű és a szavazóira hallgató politikusokat, világos célok mentén megvalósuló döntéseket, átlátható folyamatokat. Ez pedig tényleg szöges ellentétben áll azzal, amit ma Magyarországon politikának nevezünk.
Ez alapján a baloldali pártok teljes korrumpálódásában csalódott szavazóknak ideális választás lehetne az LMP. Az MDF öngyilkosságát követően pedig akár százezrekben mérhető szavazóbázist is elérhettek volna.
AZ LMP-nek mégis küzdenie kell azért, hogy átlépjék az 5%-os küszöböt. Miért?
LTMP?
Lehet, hogy Túl Más ez a Politika? Az LMP annyira más eszközökkel akar politikát csinálni, mint a hazai parlamenti pártok, hogy ezzel saját maguk teszik lehetetlenné, hogy sikeresek legyenek.
Nem lehet például sikerre vinni egy pártot úgy, hogy annak nincsen vezetője. A választóknak szükségük van arra, hogy a programhoz egy arcot is tudjanak kapcsolni. Lehetőség szerint olyat, aki megnyerő, karizmatikus, energikus. Személyiség nélkül hitelesség sem lesz.
Aztán: nem lehet megcsinálni azt, hogy egy párt elzárkózik saját maga világnézeti-politikai besorolásától. A politika ugyanis nem az a műfaj, ahol több kapura lehetne játszani. Nem elég azt ismételgetniük mantraszerűen, hogy bizonyos kérdésekben liberálisok, másokban konzervatívok, egyebekben pedig szocialisták. Ez komolytalan, és emiatt hiteltelen.
Ahogy olyan sincs, hogy egy alacsony ismertségű párt a választási kampány finisében a már úgy-ahogy bejáratott zöld logója mellé megpróbál egy másik, sárga emblémát is bevezetni.
Mindez elbizonytalanítja a potenciális szavazókat, és szükségszerűen vezet azokhoz a támadásokhoz, melyek most az LMP-t érik. Azaz: hogy azért nem érdemes rájuk szavazni, mert amatőrök, nem lehet őket komolyan venni, vagy mert nem tudni, kik ők és pontosan mit is akarnak.
A modern tömegdemokrácia keretei között egészen egyszerűen a sikeres politizálásnak szabályai, a választóknak pedig kialakult elvárásai vannak. Ezt pedig nem lehet megváltoztatni. Az LMP-nek egyszerűen el kell fogadnia, hogy ha sikeresek szeretnének lenni, akkor minden nem lehet más.
Írások a témában:LMP: Több pénzt az emberektől! (Mandiner)A zöldnél halványabb (Bartus Gábor / komment.hu)
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.