Simor elmozdításának helyességét az fogja igazolni, ha az új kormány a saját kinevezéseinél is ugyanazt a mércét alkalmazza. (Fotó: Reuters)
"Nem offshore-lovagok szálláshelye" - utalt hétfői nemzetközi sajtótájékoztatóján Orbán Viktor az MNB-re, kedden pedig Pokorni Zoltán már nem csak célozgatott, hanem ki is mondta: Simor Andrásnak távoznia kellene.
Simort 2007-ben hat évre nevezték ki, tehát még csak a félidőnél jár. Ha nem mond le önként, akkor az MNB elnökét nagyon nehéz lesz eltávolítani. Megoldás lehet, ha a jegybankot és a pénzügyi felügyeletet (PSZÁF) összevonják, így az átszervezés ürügyén Simor tisztsége automatikusan megszűnne.
A hírek szerint a jegybank elnöke elszánt és készül az összecsapásra.
Offshore-lovag
De mit is takar az offshore-lovagozás?
Simor András 900 milliós megtakarításait valóban egy ciprusi offshore-ba vitte ki. Más is csinált ilyet? Ó, igen! Nagyon is sokan. Úgy is mondhatnánk, akkoriban ez bevett gyakorlat volt a módosabb emberek körében. Érthető, hogy Simor is így tett? Igen, a magyar adórendszer ugyanis annyira abszurd, hogy csak a legőrültebbek és a legelszántabbak nem menekítik ki a pénzüket, ha tehetik.
Elméletileg akár legális is lehet az a megoldás, amit Simor alkalmazott? Igen. Sőt egészen biztosan fel is tud mutatni valamiféle szakértői papírt, ami kimondja, hogy ez a megoldás adójogilag rendben volt. Persze ettől még nagyon valószínű, hogy nem volt az. A nagy adótanácsadó cégek által kiötölt konstrukciók egy jelentős részét az APEH ugyanis később nem fogadta el legálisnak.
Simor András emberileg megvetendő ezért? Nem, és nem. A kicsik eváznak, költségelnek, számlát vesznek, a nagyok meg offshore-oznak. Aki teheti, így vagy úgy kikerüli az abszurd magyar adórendszert.
Azonban a történet nem ilyen egyszerű, Simor András ugyanis nem akárki. Ő a Magyar Nemzeti Bank elnöke. Ha pedig az állam képviselői, sőt vezetői csalnak adót, ott nem lehet semmilyen mentő körülmény. Az elfogadhatatlan.
Kettős mérce?
A Fidesz támadása tehát végső soron erre az erkölcsi kérdésre épülhet. Ez nem baj, sőt! De ebben az esetben nagyon jó lenne, ha ezentúl ez a mérce minden egyes magas rangú állami vezetőre vonatkozna. És akinél offshore-gyanú, EVA-simli vagy strómanon keresztüli adócsalás gyanúja merül fel, azt egyszerűen ki sem neveznék.
Ha nem ez fog történni, akkor igen nehéz lesz eloszlatni a gyanút, hogy a jegybank elnökét neadjisten egyszerűen csak politikai okokból próbálják meg eltávolítani.
Ha ez lenne a helyzet, az bizony nem volna szép. Mint ahogyan az sem volt szép, amikor 1994-ben Hornék kiszorították Bod Péter Ákost, vagy amikor Medgyessy alatt elbocsátották Kaderják Pétert, az Energiahivatal elnökét és Mellár Tamást, a KSH elnökét.
De ha Simor lemondatása lenne a "Tiszta Kezek Mozgalom" első lépése, annak csak örülni tudnánk. Simor elmozdításának helyességét pedig az fogja igazolni, ha az új kormány a saját kinevezéseinél is ugyanazt a mércét alkalmazza.
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Véleményvezér Facebook-csoportjához!
Írások a témában:
Újra kitörhet a jegybankháború (Index)
Kezdődik az Orbán-Simor ütközet (Index)
Simor védekezik és békülni próbál (Index)
Orbán: Semmi értelme összevonni a PSZÁF-ot a jegybankkal (Index)
Lovagi torna: Orbán vs. Simor (Index)
Az égből pottyant jegybankár (Borókai Gábor/Heti Válasz)
Szegény Simor sapkája (Mong Attila/komment.hu)
Az utolsó 100 komment: