Pintér jelölése rossz kompromisszum. Ennél csak egy rosszabb döntést lehetne hozni: ha a titkosszolgálatok is a Pintér vezette belügyhöz kerülnének.
Orbán Viktor tegnap – nagyon helyesen – kijelentette, hogy a 2006-os őszi rendőri túlkapások kivizsgálásában "nincs helye óvatosságnak és hezitálásnak". Ez a megszólalás nyilvánvaló reakció Pintér Sándor hétfői szavaira, aki ugyebár "nem feltételezi" Gergényi Péterről, hogy az jogsértést követett volna el.
Bizalmi kérdés
Lehet, hogy máris megingott a Pintérbe vetett bizalom? A bejelentés tartalmi része, miszerint miniszterelnöki, tehát közvetlenül Orbán alá tartozó megbízott fogja kivizsgálni a túlkapások ügyét, ezt látszik megerősíteni.
Valószínű ugyanakkor, hogy ez a bizalom már egy jó ideje nem is volt olyan nagy. Pintér bemutatásakor Orbán a leendő belügyminisztert látványosan visszafogottan méltatta, a feladat nagyságát és Pintér tapasztalatát tudta csak érvként felhozni a döntés mellett. "Ennek a szempontnak adtam elsőbbséget" – jegyezte meg a bemutatás végén sokatmondóan Orbán, példátlan módon azt sejtetve, hogy még neki is vannak fenntartásai.
Mi a baj Pintérrel?
Pintért rengeteg dologgal gyanúsították már meg. A legextrémebb vádak szerint keresztapaként ő maga a honi szervezett bűnözés feje – ami, valljuk be, nehezen hihető.
Sokkal elgondolkodtatóbbak azok a személyével kapcsolatos fennntartások, miszerint vállalkozásai arról szólnak, hogy páratlan rendőrségi kapcsolatait kamatoztatja, volt rendőrtiszteknek és a bűnüldözéshez közel álló figuráknak ad munkát – és viszont.
Jó példa erre az Eclipse-ügy.
ECLIPSE-ÜGY
Az Eclipse Zrt. irodáját a Pintér Sándor által elnökölt Civil Biztonsági Szolgálat Zrt.-től bérelte, itt tartott a rendőrség házkutatást március 10-én. Rá két nappal hét embert, köztük a cég vezetőjét előzetes letartóztatásba helyezték. A vád: különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés.
Az Eclipse 2003 óta nyer el milliárdos állami informatikai közbeszerzéseket, melyeket nemzetbiztonsági indokokra hivatkozva rendre titkosítanak. A mostani botrány egy rekordgyorsasággal kiírt és megnyert pályázatról, majd egy négy nap alatt megvalósított 5 milliárdos eredetiségvizsgálati projektről szólt.
A projektet megrendelő Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalának vezetője nem más, mint Ignácz Sándor, aki Pintér belügyminisztersége alatt Pest, majd Szabolcs-Szatmár-Bereg megye rendőrfőkapitánya volt. A megrendelői oldalon feltűnt még Eiselt György is, aki jelenleg a Nemzeti Közlekedési Hatóság egyik főigazgatója – korábban azonban Pintér Sándor titkárságvezetőjeként, később helyettes államtitkáraként dolgozott.
A Figyelő információi szerint az Eclipse felelős projektvezetője pedig nem más, mint Pintér Hajnalka, Pintér Sándor lánya. A VPOP szóvivője szerint Pintér Hajnalkát sem gyanúsítottként, sem tanúként nem hallgatták ki.
Miért tűnhetett alkalmasnak 1998-ban?
1998-ban még meg lehetett magyarázni, hogy Orbán miért Pintért, az 1991-1996 közötti országos rendőrfőkapitányt kérte fel belügyminiszternek.
Egy olyan kényes területen, mint a belügy, melyről a Fidesznek és akkor 35 körüli vezetőinek semmilyen komoly tapasztalata nem lehetett, egy Pintér-kaliberű figurára volt szükség. Pintér rendőrfőnöki távozása után, a Horn-kormány második felében ugyanis még a szocialista miniszterelnök szerint is megszűnt a közbiztonság. Az a közbiztonság, ami Pintér belügyminisztersége alatt ismét helyreállt. Hiába voltak ilyen-olyan gyanúsítgatások, Pintér vezetői eredményességét nem lehetett megkérdőjelezni.
A '90-es évek Magyarországa egy kialakult szabályok nélküli, átmeneti ország volt. Ebben a helyzetben a betyárbecsület-logika, a rendőri vezetőkkel ápolt személyes jó viszony, a mundér becsületének tűzön-vízen át való védelme és az öntörvényű, de határozott vezetői fellépés pozitív lehetett. Pintér Sándor pontosan ezt képviselte főrendőrként, belügyminiszterként, majd Gergényi Péter üzlettársaként (Admiral Tours). És ez a mentalitás vezette a minap is, amikor már rögtön első sajtótájékoztatóján megvédte Gergényit.
Mi változott 1998 óta?
De már nem 1998 van. Az ország megváltozott, konszolidálódott, és az, ami 1998-ban még vezetői kvalitásnak tűnt, ma már kifejezetten problémás és nemkívánatos magatartás. A Fidesznek is könnyebben kell tudni hasonlóan tapasztalt vezetőket találni, mint akkoriban. Akár olyanokat is, akiknek a tapasztalata nem párosul terhes múlttal és gyanús ügyekkel. Lehet, ma már maga Orbán Viktor sem örül annyira, hogy a „tapasztalatnak” nevezett szempont kapott elsőbbséget.
Akárhogy is, számunkra egyértelműen rossz kompromisszumnak tűnik Pintér jelölése. Ennél csak egy rosszabb döntést lehetne hozni: ha igaznak bizonyulnának azok a híresztelések, miszerint a titkosszolgálatok is a belügy – és így Pintér Sándor – alá kerülnek.
Nagyon-nagyon reméljük, hogy a gergényis megjegyzés után ez már fel sem merülhet.
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Véleményvezér Facebook-csoportjához!
>> KETTŐS ÁLLAMPOLGÁRSÁG: NEMZETI, NEM PÁRTÉRDEK
Írások a témában:
Miniszterelnöki megbízott vizsgálja a 2006 októberében történteket (Index)
Pintér első nyilatkozata megrökönyödést keltett (Index)
Tüntettek a Fidesz székháza előtt (Mandiner/Hírszerző)
Varga Mihály: szerencsétlen volt Pintér Sándor kijelentése (HVG/MTI)
Pintér Sándor hibázott (Stumpf András/Heti Válasz)
Kétezerhat újratöltve (Rajcsányi Gellért/Mandiner)
I love Pintér Sándor (Paranoid Android blog)
Alakul a második Orbán-kormány (Polízis blog)
Pintér Sándor a mi emberünk (Bástya elvtárs)
Pintér Sándor börtönei (Fent és Lent)
Homályos ügylet nyithat utat a kormányzati szerephez Pintér Sándornak (origo)
Az Eclipse-ügy aktája a K-monitor korrupciófigyelő oldalon (K-monitor)
Egy Figyelő-cikk margójára (Galambos Márton/Antagon)
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.