A katasztrófák azok a pillanatok, amikor kiderül, mennyit is ér az állam, mennyire számíthatunk a vezetőinkre. (Fotó: Barakonyi Szabolcs/Index)
70-80 éve nem volt példa olyan özönvízszerű esőzésre, mint az elmúlt napokban. Nem csoda, hogy számos magyar település infrastruktúrája egyszerűen nem volt felkészülve erre a helyzetre. Természeti katasztrófák és a katasztrófához közeli állapotok esetén a természet erőivel való megküzdéshez az egyes emberek erőfeszítése édeskevés. Ilyenkor nem lehet másra számítani, nem lehet mástól várni a segítséget, csakis az államtól.
Éppen ezért a természeti katasztrófák egyszerre tartogatnak nagy veszélyeket és nagy esélyeket is a politikának.
A katasztrófa mint veszély
A katasztrófák azok a pillanatok, amikor kiderül, mennyit is ér az állam. Mennyire szervezett, hatékony, erős. Ha az állam kiállja a próbát, annak ugyanúgy politikai következményei lehetnek, mint akkor, ha megbukik.
Nagyon jól lehetett ezt látni Amerika példáján: a Katrina-hurrikán, illetve annak kezelése talán többet ártott Bush népszerűségének, mint az iraki háború. Nem csak, hogy teljes káosz követte a hurrikán pusztítását, de a közvélemény ráadásul azt látta, hogy Bush elnök nem érdeklődik a probléma súlyának megfelelően a helyzet iránt.
Egy katasztrófában pedig nincs is rosszabb annál, mint amikor a vezetők még csak mutatni sem mutatják, hogy a helyzet magaslatán állnának.
A katasztrófa mint esély
A másik véglet az, amikor a politikus meglátja a lehetőséget, és ki is használja.
Erre jó példa az Orbán-kormány idején a 2000-es nagy tiszai árvíz. Utóbbit arra használta fel az akkori Orbán-kormány, hogy saját kompetenciáját, helytállását demonstrálja. Sokan kifigurázták Orbánt, hogy gumicsizmában ment a gátra - pedig neki pontosan ezt kellett tennie. Ez egy nagyon közérthető kifejezése volt annak, hogy az állam törődik az emberekkel, hogy lehet számítani az ország vezetőire.
De egy árvíz vagy más katasztrófa egyebekre is jó. A természeti csapás a maga brutális egyértelműségében valami olyasmi, amit nem lehet megkérdőjelezni. Ezért hivatkozási alap lehet olyan nagy vagy fájdalmas lépések, szigorítások megtételére, melyekre egyébként is szükség volna. Tehát akár még előnyt is lehet belőle kovácsolni.
Ez azért nem az egykori árvíz-történet
Vajon Orbán megismételheti-e előző kormányzásának stratégiáját, tud-e a súlyos helyzetre hivatkozva esetleg nehéz lépéseket megtenni? Valószínűleg most nem nyújt számára akkora lehetőséget az özönvízszerű esőzés. Ennek vannak külső okai: nem biztos, hogy valóban nagy áradások lesznek, és ha lesznek is, egyelőre az ügyvezető Bajnai-kormány van hivatalban.
De legalább ilyen fontosak a belső okok is. Orbánnak ugyanis mások a tervei, mint egykor. Most ugyanis korábban eltervezett szisztematikus változások végrehajtását ígéri, ehhez pedig nem illeszkedik a természeti katasztrófa-sztori. De a másik fő üzenetéhez, a múlttal való szakításhoz sem.
Hogy lehet ebből mégis politika?
A szélsőséges időjárást mégis ki tudja használni Orbán Viktor. Új kormányzásának egyik fő témája ugyanis a köz érdekében megvalósítandó nemzeti összefogás. A katasztrófák erre pedig nagyon is alkalmasak.
Most például meg lehet ragadni az alkalmat, hogy egyfajta újjáépítési retorika mentén gátépítésről, folyószabályozásról, vagy esetleg csatornaépítésről beszéljenek. Be lehet jelenteni nagy közmunkaprogramokat, amelyek az előbbi célokat szolgálják. Ilyenek régóta nem voltak, most viszont jó példái lehetnének annak, hogy a magyar állam hogyan tud nemzeti összefogást teremteni.
Lehet akár szociális élt is adni ennek: hogy a nagy arányban képzetlen cigányoknak is munkát talál a magyar állam, akik a gátépítéssel nem csak a saját, hanem mások házait és tulajdonát is megvédik. Mindez azt mutathatná, hogy a magyar kormány hosszú idő után először ismét azon gondolkodik, hogy mindenkinek jó legyen.
Nagyon meg lennénk lepődve, ha a rendkívüli esőzések esetleges folytatódása nem váltana ki hasonló politikai reakciókat az új miniszterelnökből.
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Véleményvezér Facebook-csoportjához!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.