A Kósa-Szijjártó-affér még a Fidesz-szavazók egy jó részét is elbizonytalanította. Új program kell, az új programhoz pedig egy hiteles arc. (Fotó: szegedma.hu)
Ma mutatja be a miniszterelnök új kormányának új gazdaságpolitikai akciótervét. Ha hinni lehet a sajtóértesüléseknek, az intézkedéscsomagot tegnap egyeztették az IMF-fel is. Ez pedig azt sugallja, hogy a kormány biztosra megy. Úgy tűnik, a múlt hét végének baklövései után - nagyon helyesen – most valami olyasmivel próbálkoznak, ami a kormány külföldi hitelességét végre pozitívan befolyásolhatja.
Ugyanis most elsősorban a hitelesség visszaszerzése a cél.
A hitelesség mint politikai eszköz
A Fidesz ellenzékben sokat elmélkedett és sok kritikát fogalmazott meg a kormány hitelességéről, és bizony nagyon igazuk volt. Az a kormány ugyanis, amelyiknek nem hisznek, gyakorlatilag félkarú óriás. És itt nem csak a külföldi befektetők véleményéről van szó, hanem a gazdaság hazai szereplőiéről is.
Klasszikus példája ennek az adócsökkentés és az ahhoz való viszony. Legyen bármekkora is egy adócsökkentés mértéke, a hazai szereplők csak akkor fogják megváltoztatni adóelkerülő magatartásukat, ha tényleg elhiszik, hogy a kormány fenn is fogja tartani ezen intézkedéseit. Ellenkező esetben mindenki csapdára fog gyanakodni, és az esetleges alacsony adók ellenére sem jelentik majd be valós jövedelmüket.
A kormányzati hitelesség tehát alapvető gazdaságpolitikai eszköz.
Az új kormány hitelességéről
Nehéz volna megmondani, hogy vajon mennyit veszített hitelességéből a kormány az elmúlt napok malőrjei után. Az azonban világos, hogy a külföldi befektetőknek az Orbán-kabinet gazdaságpolitikai hozzáértésébe vetett hite valamelyest megingott. Ezt jól mutatja, hogy a körükben kiemelkedően befolyásos Financial Times egyenesen kontárnak nevezte az ominózus nyilatkozatokat tevő politikusokat.
Legalább ilyen érdekes azonban az, hogy a Véleményvezér tegnapi olvasóiból vett 5000 fős minta (azok, akik szavaztak a blogon) 66%-a nyilatkozott úgy, hogy a Bajnai-kormányt, és nem mondjuk az Orbán-kormányokat tartja a gazdaságpolitika szempontjából a legkompetensebbnek. Pénteken pedig szintén majd' 5000 szavazónk 86%-a válaszolta azt, hogy Kósa Lajos nagyot hibázott, és az államcsődös kijelentése elképesztően felelőtlen volt.
Ez azért megdöbbentő fejlemény, mert korábbi szavazásaink azt sugallták, hogy olvasóink közt, akárcsak az ország egészében, a Fidesszel szimpatizálók vannak többségben.
A Véleményvezér ezért erősen azt gyanítja, hogy a Kósa-Szijjártó-affér még a Fidesz-szavazók egy jelentős részénél is aláásta a kormány gazdaságpolitikai hitelességét.
Hogyan tovább?
Nem kell azonban, hogy ez a történet így érjen véget. A kormány igenis visszaszerezheti kezdeményezőkészségét, és középtávon a hitelességét is!
Először is kell egy olyan akcióterv, amelyik figyelembe veszi a külvilág által diktált kereteket, ugyanakkor bizonyítja, hogy a Fidesz elkötelezett az általa hirdetett gazdasági célok megvalósításában. Az adócsökkentésről és az állam hatékonyabbá tételéről egyszerűen nem mondhatnak le.
Legalább ilyen fontos azonban az is, hogy az új programnak legyen egy arca. Egy hiteles arca.
Egy olyan emberre van szükség, aki érti mind a külföldi befektetők, mind a hazai vállalkozók és munkavállalók nyelvét. Valakire, aki nem fél a nemzetközi és a hazai sajtótól. Aki nem ijed meg, ha nehezet kérdeznek. De legfőképp: valaki olyan kell, aki rendelkezik vezetői tapasztalattal, és meg tudja nyerni azt a milliónyi adminisztratív és politikai csatát, melyek nélkül egy program soha nem valósulhatna meg.
A Véleményvezér ismer egy ilyen embert.
Járai Zsigmondot a kormányba!
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Véleményvezér Facebook-csoportjához!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.