Nem mintha semmi alapja ne lenne annak, amit Kósa mondott. De ilyet akkor sem mondunk, mert nagyon hamar önbeteljesítő próféciává válhat.
„Úgy tűnik az átadás-átvétel alapján, hogy a közvetlen államcsőd elkerülése a cél jelenleg, szűk esélyünk van arra, hogy elkerüljük Görögország helyzetét, a helyzet ugyanis sokkal rosszabb, mint hittük.” – Kósa Lajos mondta ezt tegnap egy konferencián.
A Fidesz egyik vezetője szerint Magyarország a szakadék szélén áll, és bármikor a mélybe zuhanhat.
Ez finoman szólva nem volt bölcs kijelentés a részéről. Nem mintha semmi alapja ne lenne annak, amit mondott. De még ha szóról-szóra igaz is lett volna: ilyet akkor sem mondunk, mert nagyon hamar önbeteljesítő próféciává válhat.
Egy történet a közelmúltból
Alig másfél éve, amikor Magyarország gyakorlatilag csődhelyzetben volt és az OTP esetleges megroggyanásáról szóló pletykák kezdtek el terjedni, a bank egyik vezetője azt mondta egy konferencián, hogy az OTP „túlélő üzemmódba” kapcsolt.
Bár a szöveg kontextusából kiderült, nem arról van szó, hogy baj van, hanem arról, hogy a bank felkészült a nehéz időkre, a sajtóba csak a „túlélő üzemmód” kifejezés került. Utóbbi pedig annyira megrémisztette az egyébként is bizonytalan külföldi befektetőket, hogy az OTP árfolyama napok alatt összeomlott.
Kiélezett helyzetekben egy-egy szónak is óriási jelentősége lehet, egy szerencsétlen kifejezés is elindíthat olyan eladási hullámot, amit utána minden érintett nyög.
Mennyire súlyos a magyar gazdaság helyzete?
A görög válság rosszkor és rosszul jött nekünk. Helyzetünk ugyanis közel sem olyan stabil, mint a leköszönő kormány láttatni szeretné. Bár a tavalyi költségvetési hiányunk nemzetközi összehasonlításban meglehetősen alacsony volt, az államadósságunk fenntarthatóságához még valami kell: magas GDP-növekedés.
Az pedig most nekünk még nincs. 2011-re a mostani trendek alapján akár lehetne is, de csak akkor, ha Németország elkezd valóban kilábalni a válságból. De ha a dél-európai válság esetleg visszarántaná őket, akkor mi is bajban lennénk. És akkor még nem is beszéltünk arról, hogy az idei és a jövő évi költségvetési hiánycélok sincsenek kőbe vésve.
Egyszóval, könnyen alakulhat ki olyan helyzet, hogy a külföldi befektetőink többsége egyszerűen elveszíti a hitét abban, hogy a magyar államadósság valóban fenntartható (most egyértelműen nem az). Kiélezett helyzetben vagyunk tehát.
És ha a külföld neadjisten azt gondolná, hogy már öles léptékkel haladunk az államcsőd felé, akkor a forint árfolyama nagyon gyorsan összeomlana. Ezért nagyon fontos, hogy elhiggyék nekünk, képesek leszünk az államadósságot kordában tartani.
Derült égből Kósa
Erre Kósa Lajos, a Fidesz ügyvezető alelnöke most azt mondja, hogy közel állunk a csődhöz.
Persze értjük mi, hogy ez a magyar választóknak szólt. De Londonban és Frankfurtban nem a magyar belpolitika az értelmezési keret, és az államcsőd közelségéről szóló kósai üzenetet rosszabb esetben pontosan és szó szerint úgy értik: közel az államcsőd.
Jobb esetben csak azt gondolják, hogy a Fidesz egyik vezetője azért beszél ilyen felelőtlenül, mert gőze sincs arról, hogy milyen veszélyes üzem a kormányzás.
Mit kell mondani egy válsághelyzetben?
"Azt vetette a szemünkre (Kovács László), hogy hazudunk, hogy hazudtunk. Nem ilyen egyenesen mondta, ravaszkásabban, de a lényege ez volt, mondván, hogy mi kritizáltuk Bokros Lajos, illetve Horn Gyula gazdaságpolitikáját - ez igaz -, majd aztán '98 szeptemberében a magyar gazdaság stabilitásáról beszélt Orbán Viktor.
Sok idő eltelt azóta, de szerintem ön pontosan emlékszik a valóságra is. Arra, hogy '98 augusztusában az orosz tőzsde összeroppant, szeptemberében egész Közép- és Kelet-Európát egy gazdasági válság szele söpörte végig, ami kis híján Magyarországot is maga alá temette. Elemi érdeke volt akkor, ha úgy tetszik, hazafiúi kötelessége az akkori kormányfőnek és pénzügyminiszternek a gazdaság stabilitását hangsúlyozni. Ön ezt tudta és tudja ma is."
(Pokorni Zoltán parlamenti felszólalása, 2010.05.17.)
A Kósa-affér hozadéka
Kósa Lajos nyilvánvalóan nagyon felelőtlen volt. Egy ilyen megjegyzés akár a forint „túlélő üzemmódra” való kapcsolását is jelenthette volna. De most, hogy a közvetlen veszély elmúlt, a Véleményvezér hajlamos a pozitív hozadékot is meglátni az incidensben.
Az elmúlt hetekben ugyanis meglehetős káosz uralkodott a gazdaságpolitikával kapcsolatos fideszes nyilatkozatokban - lásd Orbán úr, hol van Mr. Gazdaságpolitika? c. írásunkat. Ennek a veszélyessége pedig most végre mindenki számára nyilvánvalóvá vált. A Kósa-affér talán ráébreszti Orbán Viktort, hogy ezen a területen nagyon gyorsan és határozottan rendet kell vágnia.
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Véleményvezér Facebook-oldalához!
Az utolsó 100 komment: