A foci politikai jelentősége túldimenzionált. A focisták már inkább sztárok, nem hősök: a hősre lehetett politikát építeni, a sztárra már csak üzletet lehet.
(Fotó: Telegraph/Paul Grover)
Sokakat meglepett, hogy a francia állam és politika a legfelsőbb szinten reagált a gall futballválogatott botrányaira és katasztrofális VB-szereplésére. Nicholas Sarkozy, aki régóta élesen bírálja a válogatott edzőjét, vizsgálóbizottság létrehozását kezdeményezte, és tegnap személyesen fogadta Thierry Henry-t, a csapat talán legnevesebb játékosát, hogy tájékozódjon a történtekről.
Ez még nekünk, magyaroknak is meghökkentő volt, annak ellenére, hogy Orbán Viktorról is köztudomású: a fociban sokkal többet lát, mint sportot. Alig néhány hónapja például, többé-kevésbé biztos befutó miniszterelnök-jelöltként ő is kritizálta a magyar szövetségi kapitányt.
Ha a vizsgálóbizottság és az Henry-találkozó talán túlzás is, az mindenesetre teljesen bevett, hogy európai politikusok valamilyen szinten foglalkoznak a futballal.
Mitől különleges a foci?
A futball nyilvánvalóan különleges.
Egyrészt azért, mert szemben más sportokkal, ezt szinte bárki tudja játszani: nem igényel speciális kellékeket, sporteszközöket, sem hosszú évek gyakorlását vagy alapos szabályismeretet. A sport művelői és rajongói közti átfedés így a lehető legnagyobb, ami megsokszorozza a futballcsapatokkal való azonosulást.
Másrészt, ellentétben számos más, csupán regionálisan fontos sporttal, a futballnak rengeteg helyen van hagyománya és millárdok imádják. Ez pedig képessé teszi arra, hogy - ellentétben mondjuk a jéghokival vagy éppen a szinkronúszással - a világ népeinek közös nevezője legyen. Egy közös mérce, mely lehetőséget teremt nem csak iskolák, városok vagy régiók, hanem a nemzetek versengésére is.
Miért fontos a politikának?
A nemzetközi versenysport a küzdelem, az áldozatvállalás és a kitartás szimbóluma: a sportolók hősök és példaképek, akikre milliók néznek fel. Ezért a sportolók rendkívül vonzóak a politika számára. Megfelelő propagandával ugyanis fontos üzeneteket lehet az ő pozitív tulajdonságaikra építve célba juttatni - lásd Puskás Ferencet mint világverő kispesti proletárt, vagy a Zidane-féle francia válogatottat mint a befogadó, integráló Franciaország szimbólumát.
Ugyanakkor a legnépszerűbb sport, a futball egyben az egyik legfontosabb szórakoztató eszköz is. A „panem et circenses” logikájának megfelelően, a szórakozás mint alapvető emberi szükséglet kielégítése a politikai siker egyik legfontosabb előfeltétele – leginkább ott, ahol az üzleti élet nem gondoskodik elegendő szórakoztatásról. Azokban az országokban, ahol nincs fejlett szórakoztatóipar, a politikusnak a hatalma megtartásához is fontos lehet a foci és a focista.
Mindezen okok miatt a nyugat- és kelet-európai politikusok többsége a nemzeti tizenegy ügyét fontos politikai kérdésnek tartja.
De valóban ennyire fontos a foci?
A Véleményvezér szerint a foci politikai jelentősége túl van dimenzionálva. Legalábbis ma a fejlett világban már nincs akkora jelentősége, mint amekkorát a politikusok rendszerint tulajdonítanak neki.
Ugyanis a futball drámaian megváltozott: egyre inkább üzlet, és ezt mindenki látja. Ennek megfelelően a sportolók is egyre inkább sztárok, nem pedig hősök. A jó focista mára nem különbözik számottevően a hollywoodi sztároktól, amire David Beckham vagy Christiano Ronaldo karaktere a leglátványosabb példa.
A sztár szórakoztat, de nem mutat példát. A hősre még lehetett politikát, üzenetet építeni, a sztárra már csak üzletet lehet.
A futball szórakoztató aspektusa ezzel párhuzamosan egyre inkább eltávolodik a politikától és közeledik az üzlet területéhez. Akár baloldali, akár jobboldali a kormány, a tévé ontani fogja a focimeccseket. A nemzeti tizenegy szereplése egy szabad médiával rendelkező országban már elsősorban nem politikai kérdés, hanem egyszerű show business.
Az a politikus pedig, aki túl sokat foglalkozik vele nyilvánosan, maga is inkább sztár, semmint valódi tekintély lesz.
Vigyázó szemetek Párizsra (vagy Milánóra) vessétek!
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Véleményvezér Facebook-csoportjához!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.