Szili pártjára többen szavaznának, mint az MSZP-re. Mesterházy a leendő pártelnök, de mi lesz Gyurcsánnyal? Heti szavazásaink. (Fotó: hetivalasz.hu)
A köztársasági elnök múlt heti megválasztása után egyértelműen beköszöntött az uborkaszezon a magyar belpolitikában. Őszig talán már csak egyetlen fontosabb esemény lesz: jövő hétvégén tartja tiszújító kongresszusát MSZP, amikor is megválasztják a párt új vezetését. Heti (nem reprezentatív, nem tudományos) szavazásaink összesítése most az MSZP-re fókuszál.
Ahogy csütörtöki cikkünkben írtuk (MSZP: az elképzelhetetlen pártszakadás), az MSZP teljes egészében az MSZMP politikai kultúráját folytatja. A párton belüli ellentéteket hatalmi kompromisszumokkal végül mindig elsimítják, és a párt sikere érdekében sosem haboznak beáldozni vezetőiket. Ennek a gyakorlatnak köszönhető, hogy a pártstruktúrában - az 1989-es átalakulást és a Munkáspárt kiválását leszámítva - fél évszázada nem történtek drámai változások.
Ahogy korábban mindig, úgy most is már a kongresszus előtt el fog dőlni minden - ott pedig majd csak hivatalosan is szentesítik az erőviszonyokat. Jelen állás szerint Mesterházy Attila a biztos befutó a pártelnöki tisztségre. Szili Katalin, valamint egyes információk szerint jó eséllyel még Gyurcsány Ferenc körei is kiszorulhatnak a vezető pozíciókból. (Érdemes ehhez megnézni két héttel ezelőtti szavazás-összesítőnket is, melyből kiderül, hogy az olvasók megítélése szerint áprilistól júniusig hogyan csökkentek Gyurcsány, és hogyan növekedtek Mesterházy esélyei a párt vezetésére.)
Lehetséges, a kongresszus után így még inkább aktuális lesz a Szili Katalin elszakadási kísérlete kapcsán feltett kérdésünk, vagyis: Lesz-e pártszakadás az MSZP-ben az elkövetkezendő pár év során?
A Véleményvezér szavazóinak túlnyomó többsége, 70%-a szerint lesz pártszakadás, és csupán 18% szerint nem lesz.
Hasonlóan érdekes eredményt hozott a másik kapcsolódó szavazásunk is, ahol azt kérdeztük, hogy egy Szili-féle kilépés és pártalapítás esetén olvasóink melyik pártra szavaznának inkább. Az eredmény: olvasóink hasonló arányban (72%) nem szavaznának sem az MSZP-re, sem Szili pártjára, mint amilyen arányban az előző kérdésnél valószínűnek tartották a pártszakadást. Ugyanakkor meglepő módon Szili pártjára többen szavaznának, mint az MSZP-re: előbbire olvasóink 15%-a, míg utóbbira csupán 10%-a.
Jegyezzük meg: egyáltalán nem biztos, hogy ez az eredmény teljesen irreális képet mutatna - tekintve, hogy Szili szocialista létére hosszú éveken át az ország egyik legnépszerűbb politikusa tudott lenni. (2009-ben pécsi polgármester-jelöltként 34%-os eredményt ért el, pártja országosan 2010-ben pedig csak 19%-ot.)
Élünk a gyanúval, hogy Szili esetében a személyes népszerűségén (valamint az MSZP pártvezetésével való hol puhább, hol keményebb szembehelyezkedésén) túl a fő ok, ami mellette, és ami az MSZP ellen szól: Gyurcsány Ferenc, akit a szocialista párt sem kiköpni, sem lenyelni nem tud.
Bár Mesterházy pártelnöksége biztosra vehető, az csak egy hét múlva derül ki, tudnak-e végre kezdeni valamit a szocialisták Gyurcsánnyal.
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Véleményvezér Facebook-csoportjához!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.