A celebpolitikus – ellentétben számos celebbel – nem hülye. Hideg számítással jutott arra a következtetésre, hogy a választókat a szívükön keresztül kell megfogni. (Fotó: Playboy)
Rogán Antal tegnap bejelentette, hogy „bár lenne ambíciója” a főpolgármester-helyettesi pozícióra, inkább ismét a belvárosi polgármesterséget célozza meg, mivel „a kerület hűséget vár tőle”. Sajtóértesülések szerint Rogán valójában szuperhelyettesi posztot szeretett volna magának a fővárosban – á la Hagyó Miklós –, de elképzelése nem talált támogatásra a Fidesz vezetésében.
Kapcsolódó írásunk: Tarlós István, és amit ő tud
Az eset konkrétumairól a Véleményvezér vajmi keveset tud, azonban ez egy kiváló alkalom arra, hogy elmélkedjünk kicsit egy speciális politikustípus jellemzőiről, melynek Rogán Antal az elsőszámú hazai képviselője.
A celebpolitikus
A celebpolitikus legfontosabb felismerése, hogy az átlagos szavazót nem érdeklik a nagy politikai kérdések, mert voksát homályos benyomások és szimpátiák alapján adja le. Mégpedig arra, akit a leginkább ismer és a legkevésbé talál ellenszenvesnek.
Éppen ezért a celebpolitikus rendszeresen jelen akar lenni a bulvármédiában, hiszen ez az a csatorna, amit legtöbb potenciális szavazója néz, les, olvas. Ráadásul az is fontos számára, hogy lehetőleg olyan témák kapcsán jelenjen meg, melyek az átlagember számára könnyen befogadhatóak és rokonszenvet ébresztenek (például Luke Skywalkerként pózolni).
Rogán pedig már évek óta ezt csinálja, hiszen ő látványosan celebpolitikussá akart válni. Ezért követhettük lépésről-lépésre nyomon Rogán második leánykérését, házasságát és minden egyéb családi eseményét az RTL Klubon, a Story magazin vagy a Blikk hasábjain.
És ennek köszönhetően például Cili asszony mára egyértelműen ismertebb lett a politikusfeleségek, mint férje a politikusok között.
"Tóni drága, én magára szavaztam, a pártját viszont utálom!"
A celebpolitikus – ellentétben számos celebbel – egyáltalán nem hülye. Ő hideg számítással jutott arra a következtetésre, hogy nagy ívű politikai programok és lelkesítő szózatok helyett a választókat a szívükön keresztül kell megfogni.
Ha belegondolunk, valószínűleg már csak nagyon kevesen emlékeznek rá, hogy 2002 előtt a Fidesz „verőemberét” Rogán Antalnak hívták. Pedig ez egy olyan imázs, melytől elképesztően nehéz megszabadulni – gondoljunk csak Répássy Róbertre vagy Kovács Lászlóra, akik hiába csinálnak már régóta egészen mást, mégsem tudják lemosni magukról a régi „párt ökle”-szerepüket. Tulajdonképpen nem is tudott senki sem úgy megszabadulni ettől a szereptől, mint Rogán Antal. Ez pedig valódi teljesítmény.
Persze, a celebpolitikus imázsával is nagyon kell vigyázni: komoly egyensúlyozásra van szükség, nehogy az ember bohóccá váljon, ahogy ez mondjuk Schmuck Andorral történt. Rogánnak viszont egyelőre ez is sikerült, még ha meg-megbillent is néha, gondoljunk csak a TV2 ominózus sztárpár-vetélkedőjére.
Gyenge pontok
A nemzetközi tapasztalatok azt mutatják, hogy a celebpolitikusnak két gyenge pontja van.
Az egyik, hogy ha bármikor megbotlik, az mindenütt azonnal címlapsztori lesz. Annyira együtt él a sajtóval, hogy akkor sem tudja távol tartani magától, amikor pedig erre nagy szüksége lenne. Rogán esetében nem tudunk felidézni olyan esetet, amikor ez visszaütött volna – de a veszély fennáll.
A celebpolitikus másik gyenge pontja, hogy társai, más politikusok nem szívelik őt. Hiszen „valódi” súlyához képest túlságosan ismert, könnyen és „érdemtelenül” elvonja a többiektől a figyelmet, valamint sokszor olyan szférákba tereli a politikát, ami még a politikusok többségében is visszatetszést kelt. (Mindkettőre kiváló példa egyébként Nicolas Sarkozy.)
Mi vár egy celebpolitikusra?
Mindezek miatt a celebpolitikus általában relatíve gyorsan ér a csúcsra, hamar magasra szárnyal, hogy aztán rendszerint korán ki is égjen.
A Véleményvezérnek fogalma sincs, hogy Rogán esetében ez történik-e majd vagy sem. Ám azt gondoljuk, számára is elgondolkodtató lehet az a pofon, amit a hírek szerint a Fidesz elnöksége a szuperhelyettesség megtagadásával kiosztott neki.
(További képek: Index, Blikk)
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Véleményvezér Facebook-csoportjához!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.