Az LMP kampányfőnöke Nyakót és Szijjártót megszégyenítően kozmetikázza sikernek a kudarcot. Azonban kiderült: az LMP nem országos párt, nem profi médiapárt, sőt még csak nem is párt. (Fotó: Index)
Az LMP-t bíráló elemzések legelcsépeltebb, szinte kötelező mondata a „nem lehet más a politika”. Azonban a pártnak az önkormányzati választásokon való szerepléséből, illetve annak pártkommunikációjából most tényleg ez olvasható ki.
Kudarc = 90%-os siker
Emlékszünk, az LMP pár hónapja az MSZP budapesti megveréséről álmodott, de a párt kampányfőnöke még vasárnap este is arról beszélt, hogy a fővárosban 15%-ra számítanak, és bíznak a tavaszi eredmény (12,81%) megismétlésében, sőt túlszárnyalásában. Egyik országgyűlési képviselőjük pedig egy pénteki interjúban úgy fogalmazott, „reálisan az lenne a siker, ha Jávor Benedek 20–25% körüli eredménnyel végezne”. Jávor Benedek végül 9,89%-ot kapott, kevesebbet, mint pártjának fővárosi listája, és harmadannyit, mint Horváth Csaba.
Aki ezek után azt várta, hogy az őszinteségét folyamatosan hangsúlyozó LMP őszintén beismeri a kudarcot, a felelősök pedig teszik, amit ilyenkor illendő, annak csalódnia kellett. Miközben Jávor Benedek leforrázottan állt a kamerák előtt, Karácsony Gergely kampányfőnök Nyakót és Szijjártót megszégyenítően darálta: „Örömmel mondhatom el, hogy a céljainkat 90 százalékos teljesítménnyel sikerült elérni”.
Mi történt október 3-án?
A választásokon alapvetően csak az vált nyilvánvalóvá, amit már a jelöltállítás lezárultával is lehetett tudni: az LMP nem országos párt. A legtöbb településen jelen sincsenek, működőképes pártszervezetük csak pár nagyvárosban akad. Az önkormányzati választás azonban újdonsággal is szolgált. Szertefoszlatta az illúziót, hogy az LMP egy profi médiapárt. Ugyanis a szervezet olyan amatőr módon kezelte a sajtót és sokszor olyan zavarosan kommunikált, hogy az MSZP-közeli média sokakkal pofonegyszerűen el tudta hitetni, hogy Schifferék valójában a Fidesz kreatúrái.
Sokan azt várták, hogy az egykori baloldal kiábrándult szavazói majd az LMP-nél lelnek új politikai otthonra. Ehhez képest az ökopárt még saját friss és lelkes támogatóinak egy jelentős részét is elveszítette: miközben Budapesten a Fidesz és az MSZP áprilisi szavazóik háromnegyedét ismét az urnákhoz tudta csábítani, az LMP alig csak felüket.
A politikus és a szomszéd srác
Hogy alapvetően mi is a baj a Lehet Más a Politikával, azt kicsiben egy múlt heti szavazásunk szépen megmutatta. Olvasóink többsége a főpolgármester-jelöltek közül Jávor Benedekkel menne el pecázni, őrá bízná a lakáskulcsot és a viráglocsolást, és őt hívná fel, ha valakitől segítséget kell kérni egy műveltségi vetélkedőben. Ha viszont a város vezetését kell valakire rábízni, akkor Tarlós Istvánt választják.
Nixon találóan fogalmazta ezt meg: a hatalom nem a kedves szomszéd srácnak való. Ahogy az egyetemi oktató és civil szakember Jávornak semmi köze a dörzsölt Tarlóshoz vagy a bájgúnár Horváth Csabához, úgy az LMP-nek sincs a többi párthoz. Ezek a fiúk és lányok úgy vágtak bele a politika megváltoztatásába, hogy láthatóan nem értenek hozzá: sem a pártépítéshez, sem a médiához, sem a mozgósításhoz.
Hol rontották el?
A legelején. Az LMP úgy lett párt, hogy valójában máig egy civil mozgalom. Vezetői nem a politikához, hanem a civil mozgalmársághoz értenek. Az LMP-be fektetett energiával minden bizonnyal Magyarország legjelentősebb civil mozgalmát lehetett volna létrehozni. Egy olyan szervezetet, mely milliókat tudna odaállítani egy-egy pártok feletti ügy mögé, legyen szó akár Sólyom László újraválasztásáról, akár az állami pénzek átláthatóságáról, akár a környezetvédelemről. Civil mozgalomként ráadásul olyanok is támogatnák őket, akik egyébként nem értenek egyet az LMP pártként vallott nyugati baloldali és zöld ideológiájával.
Ők azonban nem abban akartak jók lenni, amihez értenek, hanem abban, amihez nem. Létrehozhatták volna a legprofibb civil szervezetet – ehelyett végül csak egy amatőr pártot sikerült. Legalábbis egyelőre nagyon úgy tűnik.
Frissítés: Összeállítás az LMP választások utáni állapotáról a Hírszerzőn. Ajánlott.
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Véleményvezér Facebook-csoportjához!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.