Mifelénk a lopás nem bocsánatos bűn. Még a közösből sem, hát még a középosztály szűkös vagyonkájából: a Fidesz éppen saját leghűségesebb törzsszavazóit kopasztja és bélyegzi meg.
Gyurcsány Ferenc az őszödi beszéd napvilágra kerülésének napján megbukott. Bár még vagy két és fél évig hivatalban volt, visszatekintve világos, hogy onnantól kezdve nem volt már esélye a következő választások megnyerésére. Medgyessy Péterrel ez még előbb, hivatalba lépése után pár héttel, a D-209-es ügy kirobbanásakor történt meg. Ugyan a végletekig opportunista szabaddemokraták megmentették, de ma már látjuk, hogy attól a pillanattól kezdve egyszerűen nem volt más választása, mint őrültséget őrültségre halmozni.
Ha a bejelentett nyugdíjintézkedések megvalósulnak, akkor a tegnapi napra mint a Fidesz-kormány bukásának dátumára fogunk emlékezni.
A Fidesz törzsszavazói
A Fidesz-szavazók gerincét hagyományosan a 25 és 49 közötti, középosztálybeli munkavállalók jelentették. A kétharmadhoz persze kellettek bőven az új szimpatizánsok, de a párt legelkötelezettebb törzsszavazóit, a bázis magját bizony ez a csoport adta.
A magánnyugdíj-megtakarítások erőszakos téeszesítése éppen nekik fáj a leginkább.
Az idősebbek többsége ugyanis vagy nem is volt soha magánnyugdíjpénztári tag, vagy a Bajnai-Oszkó-féle „megnyitás” kapcsán visszalépett az állami rendszerbe. Ráadásul a magánnyugdíjat gyakorlatilag a középosztálybelieknek találták ki: a kevésbé tehetősek így is, úgy is csak az állami minimáljuttatásra számíthatnak, a módosabbaknak pedig maga a kérdés nem annyira fontos.
A kormány tehát elsősorban éppen saját leghűségesebb szavazóit kopasztotta meg.
Kapcsolódó írásunk: Holtzer Péter - Az állam magánnyugdíjasai
A törzsszavazók és a téeszesítés
Ráadásul ezek a szavazók tisztában is vannak ezzel. Amikor az állami rendszerbe való átlépés lehetővé tétele felmerült, és csak úgy ömlött a médiából a kormánynak a tényeket gyakorlatilag figyelmen kívül hagyó propagandája, az egyetlen nyilvánosságra került közvélemény-kutatás azt mutatta, hogy a 3 millió magánnyugdíjpénztári tagnak mindössze kb. 30%-a élne csak a visszalépés lehetőségével. Úgy tűnik, a kormány is hitelt adott ezeknek a számoknak, mert a tegnapi bejelentéssel már semmilyen választási lehetőséget nem hagyott.
Ez pedig azt is jelenti, hogy a Fidesz törzsszavazóinak többsége nem bízná e pénzt az államra. Nem bízná, mert minden bizonnyal a magáénak érzi a befizetéseket (ezért is hívják MAGÁNnyugdíjrendszernek), mert megdolgozott érte, mert emiatt kevesebb a nettó fizetése, és mert többek között ez különbözteti meg a rokkantnyugdíjas jogosultságot szerző csalók százezreitől. A magáénak érzi és nem hiszi, hogy a magyar állam jó gazdája lenne az ő magánvagyonának.
Mifelénk a lopás nem bocsánatos bűn. Még a közösből sem, hát még a középosztály szűkös vagyonkájából. A kommunistáknak annak idején a magyar paraszt nem a padlás lesöprést, nem a terrort, nem a szabadságjogok lábbal tiprását nem bocsátotta meg soha, hanem a téeszesítést. Amikor az ember a vagyona egy jelentős részét be kellett, hogy vigye a közösbe, ahol aztán rendszerint egy semmirekellő diszponált felette. Ez nem Oroszország, még csak nem is Románia – itt a magántulajdonhoz való ragaszkodásnak évszázados hagyománya van, amit még a Kádár-rendszer sem tudott kitörölni.
A törzsszavazók megbélyegzése
A kormány most bejelentett nyugdíjreformja (copyright by Matolcsy György) azonban nem elégedett meg azzal, hogy egyszerűen elveszi jórészt saját szavazóinak nyugdíjmegtakarításait. Nem, a gazdasági miniszter még fenyegetőzött is. Egészen pontosan azt mondta: „(aki nem lép át az állami rendszerbe)... már nem lesz tagja a közösségnek, az állami nyugdíjrendszer közösségének.”
Mert az állami nyugdíjrendszernek mostantól közössége van. Ez egy olyan közösség, amelynek tagja az, aki nem fizet be semmit, de kivesz onnan, viszont nem tagja, aki úgy fizet be, hogy soha nem lát egy fityinget sem a közösből. Utóbbiak azért szorultak ki a „közösségből”, mert útjában álltak a kormány tervének. Miért nem hívjuk őket egyszerűen kuláknak?
A Fidesz bukása?
A Véleményvezérnek meggyőződése, hogy ez a lépés elszakítja a Fidesz és törzsszavazói közötti, korábban meglévő nagyon erős köteléket. Egy részük már holnap át fogja látni, hogy a magyar állam megint meglopta őt, egy másik részének ez csak később, baráti és munkahelyi beszélgetések sorozatából válik nyilvánvalóvá. Ezek az emberek nem fognak az utcára vonulni, nem fognak aláírásgyűjtést szervezni, és borzasztóan vigyázni fognak arra, nehogy gyurcsányferencekkel kerüljenek egy hajóba. De a Fidesz többé nem számíthat rájuk biztos támogatóként.
Ők tegnaptól csak a hiteles alternatíva felbukkanására várnak, hogy máshová szavazhassanak. Ahol pedig megvan az igény, ott előbb-utóbb ki is szolgálják azt.
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Véleményvezér Facebook-csoportjához!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.