Január 1-jétől Magyarország fél évig az Európai Unió soros elnöke. A magyar kormány ezzel egy óriási lehetőséget kapott, hogy helyreállítsa megtépázott reputációját. Ehhez azonban előbb változtatnia kell politikáján.
Mi a soros elnök feladata?
Először is érdemes tisztázni: nem, a magyar soros elnökség nem azt jelenti, hogy mostantól Magyarország lenne fél évig az EU „királya”, „kormánya” vagy bármiféle valódi vezetője. A soros elnöki pozíciót sokkal inkább egy moderátor, egy rendezvényszervező vagy leginkább egy karmester munkájához lehetne hasonlítani. Miként egy ügyes karmester is zenekart varázsol a különféle szólistákból és előadókból, úgy a soros elnöknek is össze kell tudnia hangolni az ezerféle bizottságok munkáját és az összes tagállam olykor egymással ellentétes érdekeit és törekvéseit.
A soros elnöknek nem a világot vagy Európát kell megváltania – aki ismeri az EU alkotmányos szerződéseit és bürokratikus működését, az pontosan tudja, hogy komoly változásokat fél év alatt esély sincs elérni, és hogy a magyar elnökség eredményei csak jóval később lesznek majd érezhetőek.
Ha nem a jelenkori Magyarországról lenne szó, azt is mondhatnánk, hogy ez egy olyan feladat, amit legfeljebb csak elszúrni lehet, hiszen olyan különösebben sokat úgysem tud belőle egyetlen állam sem profitálni.
Ajánlott írásunk: Fidesz - európai vagy balkáni politika?
Mire jó akkor a soros elnökség?
Magyarország esetében azonban ez nem így van. Mivel sok tízezernyi diplomata, minden kormány miniszterelnöke és külügyminisztere, valamint egyéb magas rangú állami vezetői Magyarországra fognak utazni, ez hazánk számára egy eddig nem látott lehetőség arra, hogy az ország minden téren a legjobb oldalát mutassa, és ezáltal megerősítse diplomáciai pozícióit. Hogy az európai politikai elit Magyarországot egy fejlett, remek adottságokkal rendelkező, kellemes és barátságos országnak lássa, melyet európai politizálás és magas szintű diplomácia jellemez.
Az Európai Unió Tanácsának soros elnökségei 2008-tól 2015-ig. (Forrás: Wiki)
Ráadásul a soros elnökség most különösen kapóra jön a magyar kormány számára, hogy az megpróbálja helyreállítani meglehetősen megtépázott nemzetközi reputációját.
Nehéz feladat…
Ehhez azonban a magyar kormánynak pontosan abban kellene élen járnia, amiben idehaza a leggyengébb: a kompromisszumkeresésben, az ügyes politikai alkukötésben, az eltérő érdekek tiszteletben tartásában és összehangolásában, és persze az európai politikai kultúrára jellemző formalitások és külsőségek betartásában.
Ahogyan mi is többször megírtuk, Nyugat-Európában a magyar kormány, és ezzel együtt Magyarország megítélése rendkívül sokat romlott, köszönhetően főleg a nemzetközi vállalatokat sújtó különadóknak, a magánnyugdíjpénztári vagyonok államosításának, az Alkotmánybíróság korlátozásának, illetve a korábban függetlennek tartott intézmények most nyíltan pártkatonákkal való megtöltésének. És természetesen elsősorban a médiatörvénynek, amelyben már a jogállamiság alapjait is sérülni látja a nyugat. Ezeknek az ügyeknek köszönhetően annyit szerepeltünk az európai lapok címoldalán az elmúlt hónapokban, mint az elmúlt húsz évben szinte soha: az európai konzervatív és baloldali sajtó egyformán támadja a Fideszt, miközben Orbán Viktort mostanra jobb esetben csak Putyinhoz, rosszabb esetben Lukasenkóhoz hasonlítják.
A feladat tehát valóban nehéz.
…de talán nem lehetetlen
A Fidesz és Orbán Viktor mostani negatív európai megítélése különösen annak fényében döbbenetes, hogy európai imázsuk nem is olyan régen még kifejezetten jónak volt mondható. Ráadásul míg a legtöbb uniós országban a kormányfők mögött gyenge többséggel rendelkező pártok, sőt koalíciók állnak, addig a Fidesz európai súlyát egy nagyon stabil kétharmados parlamenti többség erősíti.
Ezért egyáltalán nem volna lehetetlen, hogy egy sikeres soros elnökség segítségével a kormány bebizonyítsa, hogy Magyarország – szemben a kritikákkal – nem az Unió „legkeletibb”, hanem sokkal inkább legnyugatibb keleti tagállama. Ehhez azonban pontosan azzal a fajta, visszatetszést keltő erőpolitizálással kellene felhagynia a magyar kormánynak, ami eddigi tevékenységét sajnos nagyon is jellemezte, és abban bizonyítania, amiben idehaza eddig még nem bizonyított. A soros elnökség azonban egy olyan fontos lehetőség Magyarország számára, amivel a magyar kormánynak mindenképpen élnie kell. Sikere pedig közös érdekünk.
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Véleményvezér Facebook-csoportjához!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.