Nem arról van szó, hogy a minisztériumi apparátus ne tudná, hogyan is kell a költségvetést megtervezni. Valószínűleg Matolcsy és csapata keverték össze vágyaikat az előrejelzés műfajával. (Fotó: Index)
Az Index tegnapi információi szerint azért lett hirtelen szükség a kormány által nemrégiben bejelentett 250 milliárdos stabilitási alapra, mert a költségvetés tervezésekor egyszerűen elszámoltak valamit. Az értesülés sajnos nagyon is hihetőnek tűnik, és természetesen ijesztő állapotokra világít rá.
Miért hihető?
Sokakat meglepett, hogy miért lett szükség a 2011-es költségvetés hatályba lépése után másfél hónappal máris előre be nem tervezett megszorításokat bevezetni (mert ne legyen kétségünk, a stabilitási alap valójában csak egy szebb kifejezés az állami kiadások csökkentésére). Ha pontosan olvassuk az Index értesülését, ennek az az oka, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium vezetői csak későn szembesültek azzal, hogy amennyiben az EU nem ismeri el a magánnyugdíjpénztári pénzek államosításából származó bevételeket folyó bevételként, akkor a 2011-es 3%-os költségvetési hiányt nem lehet majd tartani.
Ez az értesülés egybecseng azzal a másik furcsasággal is, hogy az NGM-et komoly magyarázkodásra kényszerítették a januári költségvetési adatok. Azokból ugyanis kiderült, hogy a költségvetési bevételek az első hónapban jelentősen elmaradtak a tervezettől. Egy-egy havi eltérést még lehet váratlan egyedi tételekkel magyarázni (még ha ez nem is igazán meggyőző egy januári adat esetében), de ha februárban is hasonló eltérések lennének, akkor az villámgyorsan hitelteleníthetné az egész 2011-es költségvetést.
Könnyen lehet, hogy a fenti megfontolások kényszerítették arra a minisztériumot, hogy a korábbi – ezek szerint nem teljesen megalapozott – feltételezéseiket félretegyék és a hagyományos óvatos elvű tervezést kezdjék el alkalmazni. Ezen paraméterek mellett pedig minden bizonnyal mintegy 250 milliárdos többlethiányt mutattak a modellek. Létrehozták ezért ezt a bizonyos stabilitási alapot, mely nem más, mint a költségvetés második hónapban történő módosítása.
Kapcsolódó írásunk: Matolcsyék szürreális nyilatkozata
Mi történik a minisztériumban?
Érdemes kicsit elidőzni annál, hogy ez a kaotikus helyzet vajon hogyan is állhatott elő.
Az NGM elkészített ugyanis egy előrejelzést, amely előrejelzés egy hónapon belül tarthatatlannak bizonyult. Mivel az elmúlt húsz évben nem nagyon volt még példa ilyesmire, minden bizonnyal nem arról van szó, hogy a minisztériumi apparátus ne tudná, hogyan is kell a költségvetést megtervezni. Sokkal valószínűbb az a feltételezés, hogy az NGM vezetésében kell keresni a hiba okát: hogy a miniszter és csapata keverték össze a vágyaikat az előrejelzés műfajával.
Amint azt a hivatkozott indexes cikk is tartalmazza, a minisztérium még októberben mintegy 100 milliárd forintnyi plusz árbevételt tervezett be minden különösebb indoklás és alátámasztás nélkül. Azért, hogy ezáltal papíron meglegyen a pénzügyi alap a debreceni futballstadionhoz hasonló presztízsberuházásokra. Ehhez valószínűleg nem kell sok kommentárt fűzni.
Most azonban erről a sorról és valószínűleg néhány másikról is egyszerűen nyilvánvalóvá vált az, amit korábban is sejteni lehetett.
Teljes hitelvesztés?
Nekünk nagyon úgy tűnik, hogy Matolcsy miniszter úr tényleg nem érzékeli, mennyire a tűzzel játszik. A nagyvonalú felültervezés, majd annak hat héten belül történő implicit beismerése még a minisztérium és a kormány maradék gazdasági hitelességét is alááshatják.
Nem elég, hogy a februárra ígért nagy átalakítások leghamarabb március 15-én kerülnek csak bejelentésre, és nem elég, hogy ezekről már most látszik, hogy jó eséllyel semmilyen valódi szerkezeti változást nem hoznak, pusztán a szokásos húzd meg-ereszd meg politikáját folytatják. Ezeken felül még sikerül azt a látszatot is kelteni, hogy a költségvetési számaink úgy, ahogy vannak, komolytalanok.
Most fizetjük meg az árát annak, hogy az elmúlt nyolc hónapban az NGM semmilyen értékelhető átfogó koncepciót nem volt képes kidolgozni a magyar gazdaság kilábalási tervét illetően. Ehelyett az einstandolás és a számmisztika, illetve az agresszív kommunikáció rejtelmeiben mélyedtek el. Sajnos egyre kevésbé hiszünk benne, de mindezek fényében még a korábbiaknál is fontosabb lenne, hogy a beharangozott februári (értsd: márciusi) nagy intézkedések valódi, kézzelfogható és végrehajtható lépéseket tartalmazzanak.
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Véleményvezér Facebook-csoportjához!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.