Véleményvezér

vv

Új alkotmány: tényleg semmi extra

2011.03.11. I 8 komment I Címkék: jog fidesz allam demokracia alkotmany

Bármit is mondanak az új alkotmány készítői, egy biztos: ettől a törvénytől sem az ország, sem a magyar állam, sem pedig az állampolgárok élete nem változik meg érezhetően. (Fotó: Soós Lajos/MTI)

Szerda este óta elérhető az új alkotmány első tervezete. Tegnapi írásunkban kifejtettük, hogy annak bevezetője túlzottan a Fidesz aktuális politikai ars poeticája, mintsem egy alkotmány preambuluma, maga a törzsszöveg pedig egyszerűen túl hosszú ahhoz, hogy hosszútávon tudjon keretet adni Magyarország működésének. Azonban nem ez az egyetlen oka annak, hogy nem jósolunk az új alkotmánynak hosszú életet.

Elolvastuk…

A Véleményvezér szerint a világnézetileg semleges alkotmány pont olyan, mint a ’90-es évek kedvenc baloldali frázisa, a független értelmiségi vagy médiaszakértő. Tudjuk: ilyenek nincsenek, nincs világnézeti semlegesség, és mi nem is vártunk ilyesmit az alaptörvénytől. Egyáltalán nem zavar minket, hogy a tervezet visszahoz több tradicionális elnevezést, mint például a vármegyék vagy a Kúria. Ne feledjük, hogy nagyon hasonló vitákat élhettünk át húsz évvel ezelőtt is, amikor éppen azt tartották sokan nevetségesnek, hogy tanácselnök helyett újra polgármestereket választunk. Meg persze azt, meg miért nevezzük újra Margit körútnak a Mártírok útját.

Az alaptörvény megfogalmazásai számos helyen jók és támogathatóak, például, hogy az alapvető jogokat most már nem az államtól kapjuk, hanem pont az államnak kell azokat tiszteletben tartania. Üdvözöljük azt is, hogy a tervezet az alkotmány szintjén tiltaná az államadósság mértékének növelését, és az államadósság mértékét legfeljebb az előző évi GDP 50 százalékában határozza meg.

Persze vannak pontok, melyek kifejezetten nem tetszenek a tervezetben. Ilyen például a gyerekek után járó szavazat lehetősége. Itt ugyanis a legrosszabb kompromisszum született: adott esetben akárhány gyerek után maximum további egy szavazat járna, és az is anyát illetné meg. Nem is kell magyaráznunk ennek az igazságtalanságát.

Jó, de minek?

Az alaptörvény egyes pontjainak elemzését folytathatnánk még sokáig, de csak a fentiekhez hasonló horderejű kérdések kerülnének asztalra: ugyanis hatalmas meglepetés, nagy változás nincs az alaptörvényben. Bármit is mondanak az új alkotmány készítői vagy éppen ellenzői, egy biztos: ettől a törvénytől sem az ország, sem a magyar állam, sem pedig az állampolgárok élete nem változik meg érezhetően. Szerintünk a legnagyobb változás az új alaptörvénnyel tényleg csak az lenne, hogy sok helyen azonnal névtáblát és névjegykártyát kellene cserélni: hazánk neve ugyanis az új alaptörvény szerint Magyarország lenne, és nem Magyar Köztársaság.

A Véleményvezérnek töretlen meggyőződése volt, hogy a jelenleg hatályos alkotmányunk „elavultsága” nincs benne az ország ötven legnagyobb problémájában. Ez az új alaptörvény-tervezet ebben csak még jobban megerősített minket. Egyszerűen nem látjuk, hogy mi fog ettől az alaptörvénytől érdemben változni, és így mi szükség van rá. És mi még most sem értjük, hogy ennyi komoly rendszerszintű gazdasági és társadalmi probléma közepette és az ezekre ki nem dolgozott programok mellett, ráadásul egy EU-elnökség kellős közepén miért kell egy ilyen dologra ennyi figyelmet és energiát fordítani?

survey solutions


Nem így kellene

Ráadásul az alaptörvény nagyon ambiciózus. A szövegből egyértelműen látszik, hogy ez az alkotmány hosszútávra készül, vagyis a Fidesz arra számít, hogy ez a törvény ad majd keretet az országnak az elkövetkezendő évtizedekre. Csakhogy azt nem látják az alkotmányozók, hogy jogszabállyal sok mindent lehet szabályozni, de egyet biztosan nem: a politikai kultúrát. Ameddig ugyanis az a politikai kultúra Magyarországon, hogy ha valami elénk áll, akkor akár az alkotmányt is módosítjuk és úgy takarítjuk el az útból, vagy ha egy alkotmányos intézmény nekünk nem tetsző döntést hoz, akkor másnap elvonjuk a jogkörét, addig ez a törvény sem lehet hosszú életű.

A rendszerváltás óta minden kormány valamiféle „Új Magyarországot” akart csinálni. Volt, aki ezt hatalmas állami költekezéssel próbálta megvalósítani, és volt olyan is, aki csupán kormányzati kommunikációval. Úgy látszik, a Fidesz egy új alkotmánnyal próbálja mindezt. Véleményünk szerint azonban a megoldás sokkal egyszerűbb lenne: alapos, kidolgozott ötletekre, fegyelemre, visszafogottságra és pragmatikus politikára lenne inkább szükség.

Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!  

Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!

Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.

A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

1116001 2011.03.11. 08:59:21

Azért fontos ez a Fidesznek mert így a törzsközönségüknek feltudnak valami "érdemlegeset" is mutatni. Ergo a következő választás jó eredményét hivatott biztosítani.

A szerkesztők pedig valamiért nem említik azt a rengeteg kiskaput amivel egy esetleges választási vereségnél keresztbe lehet tenni a rendkívül hosszú időre választott "független" intézményi vezetőkkel.
Pl: AB elnök, ÁSZ elnök, KT elnök, köztársasági elnök, stb...

sztd 2011.03.11. 08:59:31

No igen.

Azért szerintem elég jelentős változások lesznek, amelyek kihatnak majd a politikai kultúrára is.

A teljesség igénye nélkül:
- Az, hogy a jogállamot eddig nehéz volt tisztelni, szerintem azért volt, mert mindig a bűnözők takaróztak a joggal, meg a korábbi rendszerek hóhérai, abból kiindulva, hogy vagy törvényes volt az akkori szabályok szerint amit tesz, vagy pedig elévült.
Szerintem emiatt fontos, és a jogállamiságot fejlesztő szabályozás, hogy az új alaptörvény nemzeti bevezetője kimondja, hogy nem ismerjük el azt a jogot, ergo nem tekintjük jogosnak, és embertelen cselekedetek esetén nem ismerjük el az elévülést sem. Szerintem ennek a beváltása mindenképpen fog hozni megnyugvást. Annyiban fura lesz a helyzet, hogy az 1990 októberében elkövetett gyilkosság már elévült, míg az 1980-ban elkövetett szerintem így nem.
- Ezen kívül a Költségvetési Tanács jogkiterjesztése a túlköltekezéseket a jövőben szerintem meg fogja akadályozni, ami 2006-ra tekintettel szerintem pozitív fejlemény.
- Végül ez a mondat: "Valljuk, hogy az egyéni szabadság csak másokkal együttműködve bontakozhat ki." szerintem szintén olyan irányba fogja terelni a jogalkotást, ami jobban épít az emberi közösségekre, és ebben a tekintetben az emberi természetre a jelenleginél.

Tisztában vagyok azzal, hogy az ilyesmi lassan hat, de azt gondolom, hogy elfogadása esetén hatni fog. Az pedig szerintem kb. utoljára fordul elő, hogy egy politikai erő 2/3-dot kapjon, ami szerintem fokozatosan stabilizálni fogja a rendszert (ahogy eddig is stabilizálta).
Nemcsak az ördög, de az extrák is a részletekben rejlenek.

u.i.: Végül, de nem utolsó sorban, sikeresen beleraktak egy rakás gumicsontot, amin lehet annyit rágódni, hogy ezeket már békén hagyják. :P

minafoto · http://www.minafoto.hu 2011.03.11. 09:17:33

Szerintem is gyökeres változások lesznek. Mind hosszútávon, mind rövid távon.
Vegyük például a magzat védelmét a fogantatás pillanatától. Ha ez nem változtat alapvetően emberi életeket, akkor mi más? A jelenlegi abortusztörvénnyel szemben például ez egy szöges ellentét.

fidesz friend 2011.03.11. 09:17:38

részleteiben sem tetszik és szemléletében sem.
nem érdekel a szent korona, a "történelmi alkotmány" és semmiféle nemzeti-történeti lózung.

kikérem magamnak a köztársaság törlését, az anyák szavazati jogának nyitva hagyását, a kereszténységre való utalásokat (az összes KDNP-s hatást) és azt, hogy nem állítják vissza az Alkotmánybíróság teljes jogkörét.

ha már: akkor semleges, az európai demokráciára hivatkozó és a nagy nki. egyezményeket beemelő alkotmányt tudok elfogadni.de csak kompromisszumként, szerintem ugyanis EGYÁLTALÁN NEM KELL(ene) ÚJ ALKOTMÁNY.

de a fidesz továbbra is szembe megy az országgal. (ld. az itteni szavazást is), miközben a széles szavazótábor megtartásáról ábrándozik.

várom a következő közvéleménykutatást, várom a konz-lib pártot.

Dr. simonmondja. · http://off.blog.hirszerzo.hu/ 2011.03.11. 09:24:29

@poszt -
Pont úgy, ahogy mondod...

"...ettől a törvénytől sem az ország, sem a magyar állam, sem pedig az állampolgárok élete nem változik meg érezhetően..."

A fideszalkotmány lényege, hogy ez így is maradjon örökkön örökké.
Minden pont úgy, ahogy most van.

Örökös miniszterelnök, főügyész, belügyminiszter, jegybankelnök, médianéni és a csipet-csapat többi tagja.
Ha mást választanánk, akkor storno és kiírják az új választásokat.
Brezsnyevi pangás.

Joooe 2011.03.11. 09:25:48

@post:
"ugyanis hatalmas meglepetés, nagy változás nincs az alaptörvényben"
Meglepetés nincs, de hatalmas változások vannak. Itt megint bukik az egész érvelés.
Srácok, gyengül a színvonal, már formálisan sem igyekeztek megindokolni a lózungokat?
A VV-re jellemzők a jó meglátások, de jósolni mindig kockázatos. Ha a "semmi jelentősége nem lesz az új alkotmánynak" jóslat nem vált be, nem kell erőltetni.

Azt sem látom hogyan állna elő a jövőben alkotmányozási helyzet... Most készül el az ország végleges alkotmánya az eddigi ideiglenes helyett, a jövőben nyilván lehet rajta csiszolni, módosítgatni, de teljesen újat írni kinek lenne érdeke, és kinek lenne erre felhatalmazása? Szvsz belátható időn belül senkinek, és minél tovább marad hatályban annál kevésbé jutna eszébe bárkinek lecserélni.

Most sem készíthetne még a fidesz sem új alkotmányt - hiba van felhatalmazása, nem lenne politikailag védhető - ha az eddigi nem ideiglenes alkotmány lett volna.

tarackos 2011.03.11. 09:27:05

Azzal viszont egyetértek, ettől semmi sem fog változni és a sokadig rangú problémánk egy új alkotmány. Egyetlen olyan változás nincs benne ami nélkül most ne lehetne egyről a kettőre jutni. Márpedig ha így van szimpla hazugság amikor az elmúlt 20 év hibáit az alkotmányra fogják. Szerintem nem lehet és ezért nem érdemes hazugságra várat építeni...

Állítsák le a folyamatot, nyugodjanak le a kedélyek. 2014-ig még megszülethet egy új alkotmány. Különösen azután, hogy az EP elítélte tegnap a médiatörvényt. Mert ezek szerint súlyos gondok vannak a törvényhozással...

Gulogulo 2011.03.11. 09:32:33

Az összes a dologgal szembeni tiszteletem ellenére, el kell mondanom, hogy a leginkább megmosolyogtató dolog az LB új mve a a kúria. Néha furcsán néznek rám, miérd derülök minden látható külső inger hiányában a buszon. És ez azért van mert eszembe jut, hogy a kúria régen alapvetően a nemes emberek bírósága volt, és felrémlik lelki szemeim előtt, hogy Kolompár Ninntendó (elnézést az ilyen nevű honfotársaimtól) uzsorás ügye fellebezés okán a Kúriára kerül! Gáz, nagyon gáz! :-)))





Véleményvezérek a Véleményvezéren - blogunkat ezentúl újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők kommentelik.

FRISS HOZZÁSZÓLÁSOK

  • Brückner Gergő: Szerintem ez félrement. A hírnek örüljünk, és a növekedési áldozatot nem lehet felróni a kormánynak, hiszen ő már régen jelezte, hogy nem kéne feszíteni a húrt, nem kéne tovább apasztani a növekedési esélyt. Természetesen a magyar kormány minden bű... (2013.05.31. 02:03) Orbán győzelme: nincs uniós hiányeljárás, de növekedés sincs
  • Madár István: Ugyanerről Gyévai Zoli: tagokvagyunk.postr.hu/utoljara-a-kettos-mercerol "De vegyünk egy másik, mostanában gyakran emlegetett példát. Tőlem is nemegyszer megkérdezték már, miként lehetséges az, hogy Franciaország kap újabb két évet, miközben Mag... (2013.05.27. 20:17) Orbán miatt csuklóztat minket az Európai Unió
  • NagyLevin: Szerintem az a kérdés, hogy általában véve meddig tartható egyben a Fidesz. Ángyán várható kiválása elsősorban nem szakpolitikai veszteség lesz (miközben nyilván igen alapos ismerője területének), hanem erkölcsi, azt fogja jelezni, hogy becsületes ... (2013.05.27. 10:19) Ki szerzi meg Ángyán Józsefet?
  • Madár István: "Az Európai Bizottság jelezte, néhány déli országnál hajlandó lehet elfogadni, hogy azok ne, vagy csak később érjék el a kitűzött 3%-os GDP-arányos deficitcélt. Mi annyira rossz viszonyban vagyunk velük, hogy nálunk ez fel sem merül." Ez egy közke... (2013.05.14. 08:46) Orbán miatt csuklóztat minket az Európai Unió
  • NagyLevin: Ezek is mind érdekes kérdések, még akkor is, ha a Fidesz - ha még képes felismerni a politikai érdekeit - viszonylag könnyű helyzetben van, akárcsak Schmitt Pál esetében volt. Horváth István - bár egy megyeszékhely polgármestereként nyilván van a m... (2013.05.10. 11:20) Trafikmutyi-hangfelvétel: beáldoz vagy bevéd a Fidesz?
  • Utolsó 20

FRISS ATLATSZO.HU

Nincs megjeleníthető elem

KORÁBBI TÉMÁK

  • Brückner Gergő: Szerintem ez félrement. A hírnek örüljünk, és a növekedési áldozatot nem lehet felróni a kormánynak, hiszen ő már régen jelezte, hogy nem kéne feszíteni a húrt, nem kéne tovább apasztani a növekedési esélyt. Természetesen a magyar kormány minden bűne, az igazságtalan és kudarcra ítélt ostoba adónemek, illetve a saját háttércsapathoz áramoltatott közpénzek minden gazdasági témájú posztnál elővehetők. De a túlzott deficit eljárásból való kikerülé... (2013.05.31. 02:03) Orbán győzelme: nincs uniós hiányeljárás, de növekedés sincs
  • Madár István: Ugyanerről Gyévai Zoli: tagokvagyunk.postr.hu/utoljara-a-kettos-mercerol "De vegyünk egy másik, mostanában gyakran emlegetett példát. Tőlem is nemegyszer megkérdezték már, miként lehetséges az, hogy Franciaország kap újabb két évet, miközben Magyarország korábban nem részesült ilyen kegyben. Itt is fennáll az az érv, miszerint nem teljesen azonos két helyzetről van szó. Ugyanis, a tévhittel szemben, de facto a magyar kormány is kaphatna „hal... (2013.05.27. 20:17) Orbán miatt csuklóztat minket az Európai Unió
  • NagyLevin: Szerintem az a kérdés, hogy általában véve meddig tartható egyben a Fidesz. Ángyán várható kiválása elsősorban nem szakpolitikai veszteség lesz (miközben nyilván igen alapos ismerője területének), hanem erkölcsi, azt fogja jelezni, hogy becsületes ember nem maradhat meg a Fideszben. Ugyanakkor Ángyán egyértelműen kapitalizmuskritikus politikus (ez nekem nem feltétlenül ellenszenves, bár nem az ő kapitalizmuskritikai megközelítése áll igazán köz... (2013.05.27. 10:19) Ki szerzi meg Ángyán Józsefet?
  • NagyLevin: Ezek is mind érdekes kérdések, még akkor is, ha a Fidesz - ha még képes felismerni a politikai érdekeit - viszonylag könnyű helyzetben van, akárcsak Schmitt Pál esetében volt. Horváth István - bár egy megyeszékhely polgármestereként nyilván van a megyében némi súlya, azért - némi veszteséggel, elengedhető és kicserélhető, jelentkezők nyilván vannak a helyére. Persze, a teljes frakciónak is mennie kéne, akik ott voltak, közreműködtek és együtt ... (2013.05.10. 11:20) Trafikmutyi-hangfelvétel: beáldoz vagy bevéd a Fidesz?
  • Holtzer Péter: Noch dazu "Csuhások térdre, imához!" (2013.05.08. 08:07) Kövér László begurult és megint nincs igaza
  • renyipd: csinálok egy törvényt (2013.05.03. 11:48) Orbán Viktor őszödi beszéde is lehetne
  • Brückner Gergő: Egy szinte off topic megjegyzés, bár a poszt utolsó mondatához tartozik, de értem, hogy nem erről szólt ez a bejegyzés. Szóval a pénzét csak offshore-ban biztonságban tudó posztkomcsik és poszt-fülkések közül a tájékozottabbak már azt is tudják, hogy ma már az offshore szinte ugyanakkora kockázat, mint Magyarországon, transzparensen gazdagnak lenni. Elképesztő ütemben nyírják ezt a világot, lásd francia offshore-kormányválság, a svájci banktit... (2013.04.29. 17:50) A Fidesz fülkeforradalmi tőkésosztálya
  • akos.szalai: És hogy kezdődött mindez? Védjük meg a gyerekeket, ne lehessen mindenhol cigit kapni. Csak összehasonlításként - jószándékkal ez is le van öntve (sőt, kétségbe sem vonom): www.origo.hu/itthon/20130427-szabalyoznak-a-menzak-kinalatat.html De egy ismerősöm tapasztalata: a gyerekek ezt nem eszik meg - mióta idén bevezették az új központosított menzát, azóta alig van menzás az iskolában. Másrészt az engem nem zavarna, ha nem a régi trafikok maradn... (2013.04.27. 18:54) Trafikmutyi: ritka bepillantás a NER működésébe
  • rajcsányi.gellért (ergé): Óceánia meg mindig is Keletázsia ellen viselt háborút. (2013.04.25. 13:29) Megbukott a megszorítások politikája Európában
  • Madár István: Tulajdonképpen ez mégis csak hatékonyabb forma, mint amikor az átkosban egyszerűen csak elvették a boltot, földet, majd megkapták azt az elvtársak. Ki lehet használni, hogy ma már gyorsabb világban élünk, egyből oda lehet adni a haveroknak. Mi ez, ha nem fejlődés? (2013.04.24. 13:56) Dohányállamosítás: megint a haverok jártak jól
  • Brückner Gergő: Életem egyik legmegdöbbentőbb újságírói élménye volt, amikor ilyen titkosszolgálat - alvilág együttműködéseket megismerhettem. A klasszikus szereposztás az volt, hogy a titkosszolgálat címeket adott a bűnözőknek, akik titkosszolgálati információk segítségével időzítették a betöréseket, megtarthatták a lakásban talált cuccokat, cserébe bepoloskázták a lakást. (2013.04.23. 11:39) Portik-Laborc: mit szól az MSZP?
  • NagyLevin: A "jobboldal" történelmi vezető szerepének mítosza is kellett ehhez. Aki ezt a helyzetet, ami "jár" a jobboldalnak, biztosítja, de még ez sem kell, ezt az igényt vezetőként megtestesíti, az a helyén lesz és a helyén is marad. Ezt az igéretet Orbán Viktor "megörökölte" a második ciklusban és végérvényesen betöltötte 2002 után. Az, ahogy a szocialisták viszonyultak a kérdéshez, mindenfajta pátoszt nélkülözött, ők csak azt gondolták, hogy majd ném... (2013.04.02. 10:56) Fidesz 25: egy párt leválthatatlan vezetővel

FRISS TRANSINDEX

Nincs megjeleníthető elem

velemenyvezer [kukac] gmail [pont] com I twitter I facebook

RSS 2.0 bejegyzések I RSS 2.0 kommentek I Tedd a könyvjelzők közé!

írják: többen I

© VÉLEMÉNYVEZÉR 2010-2013.

süti beállítások módosítása