Minden állítása hírlapi kacsa! – Egy hete Matolcsy minisztériuma pellengérre állított egy újságírót és letagadta az értesülését, miszerint elszállt volna a 2010-es hiány. Tegnap mégis beismerték. (Fotó: Pelsőczy Csaba/fidesz.hu)
Úgy tűnik, a Nemzetgazdasági Minisztérium nem szereti, amikor dicsérjük, és feltétlenül ki akarta kényszeríti ezt a mai cikket. Tegnap ugyanis Varga Mihály bejelentette, hogy a tavalyi államháztartási hiány várhatóan a GDP 4,1-4,2 százaléka lesz/lett. Egy héttel ezelőtt azonban a Nemzetgazdasági Minisztérium szinte ugyanezért az állításért külön közleményben gyakorlatilag lehülyézett egy újságírót.
Előző írásunk: Apu, kezdődik! – Túl magas a hiány
Mi történt?
Amint arról a hír kapcsán a múlt héten is írtunk, alig három hónappal a költségvetés zárása után kiderült, hogy az államháztartás hiánya nem a tervezett 3,8 százalék lesz, hanem ennél jelentősen magasabb. Varga Mihály tegnapi bejelentése szerint 0,3-0,4 százalékponttal több. Mondjuk el megint: ezzel alapvetően két jelentősebb probléma van. Az egyik, hogy a kormány alig 90 nappal ezelőtt még nem is sejtette ezt az alig 120-130 milliárd forintos eltérést. A másik, hogy a 2011-es költségvetést még bőven a megelőző, vagyis a 2010-es büdzsével kapcsolatos, ezek szerint nem megbízható ismereteikre építették.
Az a gyanúnk, hogy ezt a hibát valószínűleg január végén, február elején vehették észre, és ezért lett hirtelen szükség a Stabilitási Alapra, ami hat héttel a költségvetés hatályba lépése után már módosította is azt. De most nem is ezen időznénk, hiszen mindezt már a múlt héten tudni lehetett a pellengérre állított újságíró vonatkozó origós cikkéből.
Nemrég még lehírlapikacsázták
"A múlt héten a Nemzetgazdasági Minisztérium még írásban cáfolta, hírlapi kacsának nevezte az Origónak azt az értesülését, miszerint az uniós módszertan szerinti deficit - amit e hó végén tesz közzé a KSH - jóval 4 százalék fölött lenne.
A hiány elszállása nem meglepetés, csak hivatalos megerősítés hiányzott eddig. Igaz, a nemzetgazdasági minisztérium már február közepén kiadott egy közleményt, miszerint „meglepő önkormányzati hiány” jött létre tavaly, a tervezettnél és a 3,8 százalékos GDP-arányos hiánycélhoz passzoló adatnál csaknem 60 milliárd forinttal – a GDP 0,2-0,3 százalékával – nagyobb, 248 milliárdos deficitet hozhattak össze a helyhatóságok. Ez erősen kérdésessé tette a néhány nappal korábbi, a 3,8-as hiány teljesülésére vonatkozó nyilatkozatokat. A jegybank szintén korábban megjelent statisztikája 4,4 százalék körüli GDP-arányos deficitet jelzett előre."
Miért csinálták?
Ami teljesen megmagyarázhatatlan, az az, hogy a szóban forgó írás megjelenése után néhány órával az NGM külön nyilatkozatot adott ki, amelyben nem csak, hogy tagadták – pontosabban: minden állítását hírlapi kacsának minősítették! – a cikk értesüléseit, hanem szokatlan módon néven is nevezték annak szerzőjét, az egyébként sokak által az egyes számú költségvetéssel foglalkozó újságírónak tekintett Baksa Rolandot. A nyilatkozat nyilvánvalóan azért is született, hogy az újságírót hiteltelenítsék.
Nem telt bele egy hét, és itt állunk megdöbbenve. Nem más, mint Varga Mihály, Miniszterelnökséget vezető államtitkár jelentette be, hogy Baksa Rolandnak gyakorlatilag igaza volt (bár az újságíró 4,5% hiányról, Varga 4,1-4,2%-osról beszélt, nem tudunk nem élni a gyanúval, hogy lesz ez a hiányszám hivatalosan is nagyobb, mint amit Varga most bejelentett). Egyszerűen nem értjük, mi volt akkor a múlt heti nyilatkozat oka? Nem tudták a minisztériumban, amit az újságíró a forrásainak köszönhetően már tudott? Vagy azt gondolták, hogy annak tagadása valahogy nemlétezővé teszi a számokat?
Inkompetencia
Bármi is legyen a valódi ok, teljesen egyértelműen valamifajta nagyon látványos inkompetenciával van dolgunk. Olyannal, amelyik a gazdaságpolitika alakításának a képességét is megkérdőjelezi. Ugyanis minden gazdaságpolitika legfontosabb eszköze a hitelesség. De milyen hitelessége lehet egy olyan minisztériumnak, amelyik egy héten belül sem képes biztosítani a saját számainak konzisztenciáját vagy hajlandó lejáratni magát, csak hogy egy hétig betarthasson a rossz hír hozójának?
Mindez nem politikai kérdés, még csak nem is gazdaságpolitikai. Ez egészen egyszerűen alapvető vezetési készség kérdése. Itt pedig szemmel láthatóan nagyobb a hiány, mint a költségvetésben.
Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Az utolsó 100 komment: