A leszámolósdi a volt kommunista párt utódpártjának belügye. Pontosan annyira érdekes, mint amennyire a Jobbik belső feszültségei. (Fotó: Index)
Ha eddig nem lett volna világos, akkor mostanra valószínűleg már mindenkinek az: a Magyar Szocialista Munkáspárt utódpártja, az MSZP szépen-lassan elfoglalja megérdemelt helyét a magyar politika süllyesztőjében.
Miből van túl sok?
Az MSZP immáron mintegy két éve látványosan agonizál. Már a Gyurcsány lemondását követő miniszterelnök-casting idején gyakorlatilag bohócot csináltak magukból, hogy aztán a 2010-es választásokat követően teljesen jelentéktelenné váljanak. Az elmúlt egy évben a Fidesz hiába veszített komoly mértékben a népszerűségéből, ebből az MSZP nem tudott szinte semmit profitálni. Korábban megszokhattuk, hogy az aktuális kormányzópárt támogatottsága a legerősebb ellenzéki pártéval rajzol ellentétes görbét, de ez többé nincs így. A Fidesz népszerűségének erősödése vagy esése csak a bizonytalanok táborának esésével vagy erősödésével korrelál: vagyis az MSZP már nem váltópárt.
Ez nem meglepő, hiszen a pártnak gyakorlatilag nincsen 60 év alatti támogatója. Nemcsak arról van szó, hogy a szocialistákra mindössze a Kádár-korszak után nosztalgiázók szavaznának, hanem arról is, hogy mindenki másra igaz az, hogy szinte soha és semmiképpen nem választaná már őket. A kérdés csak az, hogy a hitelvesztés oka a „túl sok Kádár” vagy a „túl sok Gyurcsány” volt-e. Ez a kérdés osztja meg az MSZP jelenlegi vezetését, illetve Gyurcsány Ferencet és körét.
"Gyurcsány, aki délután egy körül szólalt fel, kerek perec kijelentette, a pártszervezetek többsége már az övé, és ő osztja a pénzeket. Utalt arra, hogy okkal vette át a párt alapítványát, a Táncsicsot. A tanácskozás hangulatát jellemzi Kovács László felszólalása is, aki szerint semmi meglepő nincs a párton belüli intrikákban, hiszen ez húsz éve megszokott az MSZP-ben. Az ülés forrásaink szerint csendes volt, de nem a nyugalom, hanem a döbbenet miatt, mert Gyurcsány egyértelművé tette, vagy viszi a pártot, vagy szétszakítja. (...) A volt miniszterelnök forrásaink szerint elismerte, hogy az általa kezdeményezett pártszavazás színjáték csupán, amelynek célja, hogy meggyőzze a még ingadozó tagságot arról, ő a párt erős embere. (...) A tanácskozást követő sajtótájékoztatón Gyurcsány minden alapot nélkülöző közlésnek nevezte a pártkasszás zsarolással kapcsolatos hírt, noha azt korábban több résztvevő is megerősítette. Gyurcsány kijelentette: "mi nem zsaroljuk egymást, mi nem fenyegetjük egymást". (...) Arra a kérdésünkre, miszerint többen is fenyegetésként értékelték, ahogy Gyurcsány a Táncsics Alapítványben betöltött pozíciójáról beszélt, Mesterházy kétszer is azt válaszolta, nem érti felvetésünket. Majd közölte, mindenkit beperelnek, aki ezt az információt közli."
Ki mit gondol?
Jól látható, hogy az MSZP vezetése úgy érzi, hogy a párt mélyrepülése nem véletlenül esett egybe Gyurcsány Ferenc mélyrepülésével. Ennek megfelelően a jövőt is abban látják, ha a volt miniszterelnök innentől legalábbis nagyon csendben marad.
Az érintettnek erről talán nem meglepő módon más a véleménye. Ő úgy gondolja, hogy az MSZP azért bukott el, mert ellenállt az ő változtatási kísérleteinek. Ha pedig a párt megváltoztathatatlan, akkor a volt miniszterelnök, akinek önmagába vetett hite minden jel szerint töretlen, nem láthat más utat, mint az MSZP-ből való kiválást. A Demokrata Párt bejegyzése, a tegnapi frakcióülés leszámolás-hangulata, illetve Gyurcsány Ferenc hűséges fegyverhordozójának a stop.hu-ról való letiltása mind azt jelzik, hogy a döntés megszületett.
Jó, de kit érdekel?
Mindez azonban a volt kommunista párt utódpártjának belügye. Nyilván a közvélemény-kutatások szerint őket támogató tizenakárhány százaléknyi összes szavazó aggódva nézi az MSZMP utolsó éveit idéző kiszorítósdit és helyezkedést, de valljuk be, ez ma már pont annyira érdekes, mint amennyire a Jobbik belső feszültségei.
Az ország szempontjából viszont ez a fejlemény egészen egyértelműen jó hír. Itt volt ugyanis már nagyon az ideje, hogy két évtizeddel a rendszerváltozás után ne lehessen a kádári nosztalgiára játszva meghatározó politikai erőnek lenni. Az pedig különösen szép, hogy a piszkos munkát Gyurcsány Ferenc végzi el.
Ahogy ilyenkor mondani szokás: mi már tényleg csak egy kávét kérnénk.
Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.