Véleményvezér

vv

Fidesz: elfoglalják az Alkotmánybíróságot is

2011.05.23. I 9 komment I Címkék: fidesz demokracia alkotmany alkotmanybirosag

Az új szabályozás a kormány pincsikutyájává teszi az Alkotmánybíróságot, élén minden bizonnyal egy megbízható ősfideszessel. (Fotó: OrientPress)

Lassan igaz az a tétel, hogy ebben az országban az az ember nem is fontos, akiről nem neveznek el törvényt. Lázár János és Balsai István törvényjavaslatának eddig kevesebb figyelmet kapott másik fele nyugodtan bevonulhat a magyar politika történetébe mint “Lex Paczolay”. Ha a javaslatot elfogadják, az gyakorlatilag előre hozná a 2012-ben hatályba lépő új alkotmánynak az Alkotmánybíróságra vonatkozó rendelkezéseit: szeptembertől 11 helyett 15-en ülnének a taláros testületben, az elnökről pedig már nem az alkotmánybírók, hanem a Parlament döntene, még idén nyáron. Magyarul Paczolay Pétert, még ha szeretné, sem tudja majd az AB újraválasztani.

Kapcsolódó írásunk: Fidesz vs. AB: nem vagyunk Oroszország


Miért?

Az Alkotmánybíróság az elmúlt húsz évben bebizonyította, hogy megkerülhetetlen politikai tényező. Minden kormánynak meggyűlt a baja a taláros testülettel: az AB jelentős törvényeket semmisített meg minden politikai érában, ezzel komoly korlátot állítva a mindenkori politikai akartnak.

Az új kormány is elég korán szembekerült az AB-vel. Az első alkotmányos vétóra azonban a kormány rögtön elképesztő keménységgel reagált: korlátozta a taláros testület jogkörét, és idén már háromszor módosították a hatályos alkotmánynak az AB-ra vonatkozó szabályozását. Ezzel persze a Fidesz nemcsak „büntetett”, hanem egyben szabad utat is engedett magának. Mondjuk ki: a magyar kormánytöbbség mostanra egy olyan politikai erővé vált, amit a valóságban megannyi kérdésben már az alkotmány sem köt.

Miért nem volt elég?

De úgy tűnik, ez sem volt elég. Az AB ugyanis még így is be tudta bizonyítani, hogy – lásd legutóbb a 98%-os különadó esetét – továbbra is képes borsot törni a kormány orra alá. Na persze nem azért, mert az AB egy kimondottan ellenzéki testület lenne. Hanem, mert a kormány egy ideje már arra sem veszi a fáradságot, hogy a teljesen alapvető, az első éves egyetemistának is egyértelmű alkotmányossági elveket a törvényalkotás során betartsák.

Ha viszont nem elég a testület jogkörét korlátozni, magát az AB-t kell megváltoztatni. Így a mostani testületet annyi taggal bővítik már az idén, hogy a kormány számára megbízható bírák biztosan többségbe kerüljenek. Ezt pedig még azzal is megspékelik, hogy az elnöki pozíciót, mely mind az egyes döntések előkészítésénél, mind pedig szavazategyenlőség esetén döntő fontosságú lehet, a Parlament által megszavazott jelölt tölti majd be.

És még ez sem elég…

Eredetileg ezek a változások az új alkotmánnyal, vagyis 2012-ben léptek volna életbe. A kormány azonban biztosra akart menni, hiszen a nyugdíjrendszert érintő változások lehet, hogy már korábban az AB elé kerültek volna. Ezért mindezt előrehozzák 2011-re.

Sajnos ki kell mondanunk: a Fidesz törvényhozási gyakorlatával nemcsak az a gond, hogy jelentős törvényeket megfelelő államigazgatási előkészítés, egyeztetés és valódi alkotmányos kontroll nélkül nyújtanak be strómanként eljáró képviselők egyéni indítványként. Hanem az is, hogy számos törvényt mára teljesen nyilvánvalóan és letagadhatatlanul egyes cégekre vagy személyekre szabnak – vagy egyes cégek és személyek ellen, mint jelen esetben.

web survey


Mi lesz így az Alkotmánybírósággal?

Az új szabályozás gyakorlatilag a kormány pincsikutyájává teszi az Alkotmánybíróságot, élén egy megbízható ősfideszessel, mint Stumpf István vagy Áder János, akiknek a nevei eddig felmerültek. Ahogy korábban már kifejtettük, egy ilyen fontos testületnek elképesztően sokat árt, hogy nemcsak, hogy megfelelő jogtudományos háttérrel, de kézzel fogható jogászi tapasztalattal sem rendelkező pártemberek válhatnak tagjaivá. Most pedig már valószínűleg elnökévé is.

A Véleményvezér sosem volt a magyar Alkotmánybíróság nagy híve: úgy gondoljuk, az elmúlt húsz évben számos döntésük igencsak megkérdőjelezhető, sőt olykor kifejezetten káros is volt. Mégis, alkotmánybírónak lenni a jogászi pálya csúcsát jelentette, a testületben pedig a szakma legjava gyűlt össze. Az Alkotmánybíróságra sok mindent lehetett mondani, de azt nem, hogy napi politikai utasításokat hajtott volna végre. Ha viszont olyan emberekkel töltik föl a testületet, akik megfelelő jogtudományi háttérrel sem rendelkeznek, ráadásul a pártpolitikából jönnek, sajnos csakis az eddigiek ellenkezőjét várhatjuk majd tőlük.

Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!  

Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!

Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.

A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Transylvanianmixedgrill 2011.05.23. 10:15:24

Sose értettem, hogy ha egy Alkotmánybírának megszólal a lelkiismerete, hogy ő márpedig ezt a cirkuszt nem csinálja így tovább, miért nem mond le?

Jaaaa, hogy így ugran a kurvanagy állami appanázs és nyugdíj, mi?!

Na ennyit a naaagy alkotmánybíróinkról. Pénzért ezek is ugyanúgy eladnák az anyjukat, majd vissza is lízingelnék...

Joooe 2011.05.23. 10:15:27

Valóban, a helyzet (a fidesz 2/3-a, és a a korábbi években szinte működésképtelen, az ügyek számával megbirkózni képtelen alkotmánybíróság ELKERÜLHETETLEN létszámemelése) miatt növekedni fog a fideszközeli világnézetű alkotmánybírák aránya.
De azért a jelenlegi tagok is ott maradnak, és ne feledjük, még Stumpf István is a fideszes törvények ELLEN szavazott, szóval azért ez nem teljesen úgy van, hogy ha valaki fideszes hátszéllel kerül be akkor lejáratja magát és onnantól kezdve a fidesz pincsikutyája... és talán 5 új tag egyébként sem elég ahhoz hogy komolyan aggódjunk.

Még mindig azt érzem (lehet csak belemagyarázás) a véleményvezér érvelésén, a magánnyugdíj-kérdésbeli személyes sértettségét éli ki, valami olyan puffogás ez, hogy az AB biztos elkaszálná mert az mekkora szemétség már, de hát jön ez a mocsok fidesz és még az alkotmánybíróságot is elfoglalja és ezért nem lehet ennek a szörnyű igazságtalanságnak véget vetni. (Most mindenkiben feldereng a petőfi féle "foglalod a kurva anyádat" sor :)) Nagyon szembetűnő volt hogy a VV milyen sok igazságtalanul egyoldalú cikket szentelt a manyup kérdésnek, pedig szerintem egyértelmű, sokszor kifejtettem, hogy a manyupok állami finanszírozásának beszüntetésére és a MAGÁN megtakarítás ténylegesen MAGÁNpénzből történő finanszírozásának nyitvahagyására óriási szükség volt. Az állam "magán" célból ne vegyen el tőlem pénzt, a magán dolgaimat majd én intézem, köszi.

fg56 2011.05.23. 10:15:30

Csak tudnám, miért haragszanak Orbánék a szocikra, a szocializmusra - vagy akár Rákosira - hisz halál nyugalommal, a jogokat és törvényeket mindenbe megkerülve, vagy éppen felülírva használnak kommunista módszereket a kormányzásuk alatt és betonozzák be hatalmukat - ha lehet 20 évre.

sztd 2011.05.23. 10:15:33

Onnantól kezdve, hogy a (hideg polgár)háború bedurvult, lehetett tudni, hogy vagy egy sokkal későbbi béke, vagy egy korábbi győzelem lesz a folyamat vége. A szocialisták elszúrták, és túl sokat akartak. A Fidesz (tavaly áprilisban) áttört, így most már az utóvédharcokra sem futja a szociknak.

Még sorra kerül a jegybank, esetleg a kamarák, talán a szakszervezetek, de már megkezdődött a konszolidáció. Ha a konszolidáció sikeres lesz, az jelenti a háború végét, a békés fejlődést, amelyben már csak az értelmiségiek elégedetlenkednek.

Van még kérdés? Vagy inkább tovább tartson a háború? (Nyilván vér nem folyik, szóval így lehet háborúzni, ha valakinek nem tetszik ez a béke. A jobboldalnak sem tetszett a lehetőség 2006-ban.)

Apafarkas 2011.05.23. 10:15:35

sic transit gloria mundi, csak hogy stílusosak legyünk...

Levvi 2011.05.23. 10:15:46

Ami ebben az országban most megtörténik az nem felháborító, hanem ijesztő, és sajnos a folyamatnak még nincs vége.
Az alkotmánybíróság kivéreztetése a jogállamiság egyik utolsó bástyájának lebontását eredményezi.
Áder (de ugyanígy mondhatnám Stumpfot, vagy más narancsvitézt is) nevének egyáltalán már az említése is, mint elnök (de ugyanúgy mint tag is) a jogász szakma megcsúfolása.

moncayo 2011.05.23. 10:15:51

Mostantól az Alkotmánybíróságba komoly jogász nem megy majd. Viszont tele lesz "Schmitt Pál félékkel".

Nem lesz mit szeretni/nem szeretni, de tisztelni. Lesz viszont min röhögni (ha kínunkban is).

Ha a dolgoknak más is a neve, de mondom én: egy kádári éra (természetesen más alapokon) éled újra. Tiszta deja vue.
Csak azt nem látják be, hogy a lakájok által még sehol, soha nem jutott előre. Pont oda fognak jutni (s minket juttatni), mint a Kádár rendszer. A csődbe.

mzoltán · www.szuveren.hu 2011.05.23. 10:16:00

Korrekt elemzés, beleértve az AB húsz évének bírálatát is. Az AB-hatáskör változásainak kevésbé ismert aspektusairól ld. ezt az írást:
szuveren.hu/jog/zsakutcaban





Véleményvezérek a Véleményvezéren - blogunkat ezentúl újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők kommentelik.

FRISS HOZZÁSZÓLÁSOK

  • Brückner Gergő: Szerintem ez félrement. A hírnek örüljünk, és a növekedési áldozatot nem lehet felróni a kormánynak, hiszen ő már régen jelezte, hogy nem kéne feszíteni a húrt, nem kéne tovább apasztani a növekedési esélyt. Természetesen a magyar kormány minden bű... (2013.05.31. 02:03) Orbán győzelme: nincs uniós hiányeljárás, de növekedés sincs
  • Madár István: Ugyanerről Gyévai Zoli: tagokvagyunk.postr.hu/utoljara-a-kettos-mercerol "De vegyünk egy másik, mostanában gyakran emlegetett példát. Tőlem is nemegyszer megkérdezték már, miként lehetséges az, hogy Franciaország kap újabb két évet, miközben Mag... (2013.05.27. 20:17) Orbán miatt csuklóztat minket az Európai Unió
  • NagyLevin: Szerintem az a kérdés, hogy általában véve meddig tartható egyben a Fidesz. Ángyán várható kiválása elsősorban nem szakpolitikai veszteség lesz (miközben nyilván igen alapos ismerője területének), hanem erkölcsi, azt fogja jelezni, hogy becsületes ... (2013.05.27. 10:19) Ki szerzi meg Ángyán Józsefet?
  • Madár István: "Az Európai Bizottság jelezte, néhány déli országnál hajlandó lehet elfogadni, hogy azok ne, vagy csak később érjék el a kitűzött 3%-os GDP-arányos deficitcélt. Mi annyira rossz viszonyban vagyunk velük, hogy nálunk ez fel sem merül." Ez egy közke... (2013.05.14. 08:46) Orbán miatt csuklóztat minket az Európai Unió
  • NagyLevin: Ezek is mind érdekes kérdések, még akkor is, ha a Fidesz - ha még képes felismerni a politikai érdekeit - viszonylag könnyű helyzetben van, akárcsak Schmitt Pál esetében volt. Horváth István - bár egy megyeszékhely polgármestereként nyilván van a m... (2013.05.10. 11:20) Trafikmutyi-hangfelvétel: beáldoz vagy bevéd a Fidesz?
  • Utolsó 20

FRISS ATLATSZO.HU

Nincs megjeleníthető elem

KORÁBBI TÉMÁK

  • Brückner Gergő: Szerintem ez félrement. A hírnek örüljünk, és a növekedési áldozatot nem lehet felróni a kormánynak, hiszen ő már régen jelezte, hogy nem kéne feszíteni a húrt, nem kéne tovább apasztani a növekedési esélyt. Természetesen a magyar kormány minden bűne, az igazságtalan és kudarcra ítélt ostoba adónemek, illetve a saját háttércsapathoz áramoltatott közpénzek minden gazdasági témájú posztnál elővehetők. De a túlzott deficit eljárásból való kikerülé... (2013.05.31. 02:03) Orbán győzelme: nincs uniós hiányeljárás, de növekedés sincs
  • Madár István: Ugyanerről Gyévai Zoli: tagokvagyunk.postr.hu/utoljara-a-kettos-mercerol "De vegyünk egy másik, mostanában gyakran emlegetett példát. Tőlem is nemegyszer megkérdezték már, miként lehetséges az, hogy Franciaország kap újabb két évet, miközben Magyarország korábban nem részesült ilyen kegyben. Itt is fennáll az az érv, miszerint nem teljesen azonos két helyzetről van szó. Ugyanis, a tévhittel szemben, de facto a magyar kormány is kaphatna „hal... (2013.05.27. 20:17) Orbán miatt csuklóztat minket az Európai Unió
  • NagyLevin: Szerintem az a kérdés, hogy általában véve meddig tartható egyben a Fidesz. Ángyán várható kiválása elsősorban nem szakpolitikai veszteség lesz (miközben nyilván igen alapos ismerője területének), hanem erkölcsi, azt fogja jelezni, hogy becsületes ember nem maradhat meg a Fideszben. Ugyanakkor Ángyán egyértelműen kapitalizmuskritikus politikus (ez nekem nem feltétlenül ellenszenves, bár nem az ő kapitalizmuskritikai megközelítése áll igazán köz... (2013.05.27. 10:19) Ki szerzi meg Ángyán Józsefet?
  • NagyLevin: Ezek is mind érdekes kérdések, még akkor is, ha a Fidesz - ha még képes felismerni a politikai érdekeit - viszonylag könnyű helyzetben van, akárcsak Schmitt Pál esetében volt. Horváth István - bár egy megyeszékhely polgármestereként nyilván van a megyében némi súlya, azért - némi veszteséggel, elengedhető és kicserélhető, jelentkezők nyilván vannak a helyére. Persze, a teljes frakciónak is mennie kéne, akik ott voltak, közreműködtek és együtt ... (2013.05.10. 11:20) Trafikmutyi-hangfelvétel: beáldoz vagy bevéd a Fidesz?
  • Holtzer Péter: Noch dazu "Csuhások térdre, imához!" (2013.05.08. 08:07) Kövér László begurult és megint nincs igaza
  • renyipd: csinálok egy törvényt (2013.05.03. 11:48) Orbán Viktor őszödi beszéde is lehetne
  • Brückner Gergő: Egy szinte off topic megjegyzés, bár a poszt utolsó mondatához tartozik, de értem, hogy nem erről szólt ez a bejegyzés. Szóval a pénzét csak offshore-ban biztonságban tudó posztkomcsik és poszt-fülkések közül a tájékozottabbak már azt is tudják, hogy ma már az offshore szinte ugyanakkora kockázat, mint Magyarországon, transzparensen gazdagnak lenni. Elképesztő ütemben nyírják ezt a világot, lásd francia offshore-kormányválság, a svájci banktit... (2013.04.29. 17:50) A Fidesz fülkeforradalmi tőkésosztálya
  • akos.szalai: És hogy kezdődött mindez? Védjük meg a gyerekeket, ne lehessen mindenhol cigit kapni. Csak összehasonlításként - jószándékkal ez is le van öntve (sőt, kétségbe sem vonom): www.origo.hu/itthon/20130427-szabalyoznak-a-menzak-kinalatat.html De egy ismerősöm tapasztalata: a gyerekek ezt nem eszik meg - mióta idén bevezették az új központosított menzát, azóta alig van menzás az iskolában. Másrészt az engem nem zavarna, ha nem a régi trafikok maradn... (2013.04.27. 18:54) Trafikmutyi: ritka bepillantás a NER működésébe
  • rajcsányi.gellért (ergé): Óceánia meg mindig is Keletázsia ellen viselt háborút. (2013.04.25. 13:29) Megbukott a megszorítások politikája Európában
  • Madár István: Tulajdonképpen ez mégis csak hatékonyabb forma, mint amikor az átkosban egyszerűen csak elvették a boltot, földet, majd megkapták azt az elvtársak. Ki lehet használni, hogy ma már gyorsabb világban élünk, egyből oda lehet adni a haveroknak. Mi ez, ha nem fejlődés? (2013.04.24. 13:56) Dohányállamosítás: megint a haverok jártak jól
  • Brückner Gergő: Életem egyik legmegdöbbentőbb újságírói élménye volt, amikor ilyen titkosszolgálat - alvilág együttműködéseket megismerhettem. A klasszikus szereposztás az volt, hogy a titkosszolgálat címeket adott a bűnözőknek, akik titkosszolgálati információk segítségével időzítették a betöréseket, megtarthatták a lakásban talált cuccokat, cserébe bepoloskázták a lakást. (2013.04.23. 11:39) Portik-Laborc: mit szól az MSZP?
  • NagyLevin: A "jobboldal" történelmi vezető szerepének mítosza is kellett ehhez. Aki ezt a helyzetet, ami "jár" a jobboldalnak, biztosítja, de még ez sem kell, ezt az igényt vezetőként megtestesíti, az a helyén lesz és a helyén is marad. Ezt az igéretet Orbán Viktor "megörökölte" a második ciklusban és végérvényesen betöltötte 2002 után. Az, ahogy a szocialisták viszonyultak a kérdéshez, mindenfajta pátoszt nélkülözött, ők csak azt gondolták, hogy majd ném... (2013.04.02. 10:56) Fidesz 25: egy párt leválthatatlan vezetővel

FRISS TRANSINDEX

Nincs megjeleníthető elem

velemenyvezer [kukac] gmail [pont] com I twitter I facebook

RSS 2.0 bejegyzések I RSS 2.0 kommentek I Tedd a könyvjelzők közé!

írják: többen I

© VÉLEMÉNYVEZÉR 2010-2013.

süti beállítások módosítása