A Képíró-ügy után megint hallhattuk megannyi helyről, hogy a szörnytettek elkövetőit már legfeljebb csak morálisan ítélhetjük el. Ez káros, ráadásul hamis üzenet: a kommunista diktatúra bűnei miatt sokakat még bőven lehetne, sőt kellene is bíróság elé állítani. (Fotó: Barakonyi Szabolcs/Index)
A Fővárosi Bíróság hétfőn Képíró Sándort, a 97 éves egykori csendőrtisztet bizonyítottság hiányában nem jogerősen felmentette a háborús bűntett vádja alól. A büntetőeljárás elindítói talán nem is sejtik, mekkora hibát követtek el és mennyit ártottak a történelmi igazságtétel ügyének.
Ajánló: Ki adja majd vissza, amit a nácik és a kommunisták elvettek?
Without justice there can be no love
Ahogy korábbi cikkeinkből már kiderült, a Véleményvezér elkötelezett híve a történelmi igazságtételnek. Nem hiszünk annak a gyakran hangoztatott érvnek, hogy háborús bűnösöket utólag legfeljebb csak morálisan ítélhetünk el. A politikai okokból elkövetett bűntetteket, emberiesség-ellenes és háborús bűnöket igenis ki kell vizsgálni, és ha van megfelelő bizonyíték, akkor a még élő bűnösöket el kell ítélni. A történelmi igazságtétellel ugyanis távolról sem csak az áldozatoknak és hozzátartozóknak adunk megnyugvást. Legalább annyira hordoz fontos üzenetet minden ilyen intézkedés az egész társadalom számára: a legnagyobb bűnök nem évülnek el, mindenkit utolér az igazságszolgáltatás.
Ez azonban nem jelentheti azt, hogy mindenkire vaktában lövöldözünk, aki egy kicsit is gyanúsnak tűnik, ám akinek a bűnössége alig bizonyítható. A történelmi igazságtétel ügyének ugyanis semmi sem árthat jobban, mint ha meggyötört öregembereket citálunk bíróság elé, akiket bizonyítottság hiányában majd jól felmentenek. Az emberek ugyanis hajlamosak felejteni, és a régi ügyek újratárgyalását a múlt felesleges bolygatásának látni. Nem is beszélve arról, hogy mindenütt vannak korábbi diktatúrákkal összekacsintó politikai erők, akik kapva kapnak az ilyen kudarcokon, és örömmel teszik nevetségessé az egész történelmi igazságtétel ügyét. Ezért van óriási felelőssége mindenkinek, akik a politikai diktatúrák véreskezű kiszolgálói és a háborús bűnösök ellen lépnek fel.
Az igazságszolgáltatás korlátai
Van azonban ennek egy másik oldala is. Azt sem szabad elfelejtenünk, hogy valódi igazságtételt tényleg csak a történelem tud szolgáltatni. Tudjuk, hogy ez a kijelentés mennyire közhelyes, ahogyan az a másik is, hogy a történelmet a győztesek írják: mégis, mindkettő igaz. A történelmi igazságtétel ügyében sajnos be kell látni, hogy bizonyos pontokon túl tényleg nem az igazságszolgáltatásnak, hanem a történelemkönyveknek kell dolgozniuk. Sokan talán úgy gondolhatják, hogy ez túl kevés, ám hosszú távon ez a fajta hatás akár sokkal fontosabb és értékesebb is lehet.
A modern igazságszolgáltatás ugyanis megköveteli, hogy egy büntetőügyben pontosan rekonstruált eseményekkel és bizonyított tényekkel alapján lehet csak valakit elítélni. Egy 60-70 évvel ezelőtti eseményt pedig legtöbbször lehetetlen a mostani perjog eszközrendszerén belül úgy rekonstruálni, hogy a modern büntető-igazságszolgáltatás azt elfogadja. A '40-es években történtekre visszanyúló Képíró-ügy esetében is pontosan ezt láthattuk.
Hiába minden?
A Wiesenthal Központ komoly hibát követett el, amikor azt gondolta, hogy Képírót a meglévő bizonyítékok alapján 2011-ben bármilyen európai bíróságon el lehet ítélni. A döntés eredményeképpen a magyar szélsőjobb újabb mártírt ünnepelhet, és a történelmi igazságtétel ügyén újabb sebet ejtettek. Megint hallhattuk megannyi helyről, hogy ez újabb bizonyítéka annak, hogy a szörnytettek egykori elkövetőit ma már legfeljebb csak morálisan ítélhetjük el. Pedig ez nemcsak, hogy rettentően káros üzenet, de még csak nem is igaz.
Az elmúlt 70 év diktatúrái után igenis nagy szükség lenne Magyarországon a történelmi igazságtételre. Azonban világosan látni kellene, hogy reálisan kit ítélhetünk el a bíróságon és kit majd a történelemkönyvekben. Bár többen vannak, akik az utóbbi csoportba tartoznak, a nem is olyan régen lezárult kommunista diktatúra rémtettei miatt sokakat még bőven lehetne, sőt kellene is bíróság elé állítani.
Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.