Miért üthet vissza a jog felforgatása? A védőügyvédek tényleg azért dolgoznak, hogy a politikusbűnözők megússzák? Ezt írtuk az elszámoltatásról. (Fotó: MTI)
A Véleményvezér nyári szünetet tart augusztus végéig, de addig is minden hétköznap összegyűjtjük, hogy egy-egy fontosabb témáról mit írtunk 2011-ben. Ezúttal az elszámoltatásról szóló írásainkból szemléztünk. (A címekre kattintva nyílnak az eredeti, teljes írások.)
1. Miért üthet vissza a fideszes elszámoltatás?
"A valódi „politikusbűnözők”, akiket bizony tényleg komolyan el kellene számoltatni, óriási lehetőséget kapnak azzal, hogy jogállami szempontból megkérdőjelezhető lett az ellenük folytatott eljárás, illetve a majdani ítélet. Félő, hogy adott esetben egy következő kormány ezeket a szabályokat visszaváltoztatva utólagosan akár új eljárásra is kényszerítheti majd a bíróságokat: vagyis azt teheti, amit a Fidesz a 2006. őszi ügyekkel. Így pedig azok, akiknek az elszámoltatásáért a Fidesz teljesen felforgatta a magyar igazságszolgáltatást, akár pontosan emiatt úszhatják majd meg."
2. 120 óra őrizetben, kihallgatás védő nélkül
"A történelem során még demokratikus rendszerekben is rengeteg embert vontak teljesen alaptalanul eljárás alá, és sokukat tévesen el is ítélték. Az eljárás alá vont személynek tehát már csak azért is meg kell adni bizonyos alapvető jogokat, hogy a lehető legnagyobb eséllyel biztosítsuk azt, hogy alaptalanul és igazságtalanul senki ellen ne járhassanak el. Nem kell hozzá ugyanis nagy fantázia, hogy milyen vallomások tudnak úgy születni, hogy az eljárás alá vont azt sem tudja, milyen jogai vannak, csak azt, hogy napokon keresztül bírói határozat nélkül bezárva tarthatják."
3. Lázár János nem érti: védőügyvéd minek van?
"A kormányoldal azért akarja kizárni a védőügyvédet az első kihallgatásokról az ún. kiemelt jelentőségű ügyekben, mert a védőügyvédek – Lázár megfogalmazása szerint – azért dolgoznak, hogy a politikusbűnözők megússzák. Ha azonban elfogadjuk Lázár János érvelését, akkor az igazságszolgáltatás szereplői közül sem a védőre, sem a bíróra, sem pedig az igazságügyi szakértőkre nincs szükség innentől. Elég önmagában a rendőr és az ügyész, hiszen egyedül ők azok, akik direkt módon a „politikusbűnözők” megbüntetéséért dolgoznak. Ezek után nem is értjük: miért vannak egyáltalán még bíróságok?"
4. Elszámoltatás, Fidesz, Gyurcsány: a tökéletes ügy Moszkvából?
"Ebben a történetben szinte minden olyan összetevő megvan, amit egy radikális változást, az elmúlt húsz évvel való szakítást hirdető politikai erő csak kívánhat. Először is, rengeteg pénzről van szó. Másodszor is ez egy klasszikus és nagyon sötétnek tűnő privatizációs történet, amelyhez hasonló a magyar állampolgárok legnagyobb bánatára tucatszámra valósult meg a rendszerváltozást követő években. A magyar állam vezetői minden törvényt megkerülve, áron alul kiloptak valamit a haveroknak – már amennyiben igazak a vádak. A lényeg: a sztori egyszerre közérthető és közérdeklődésre számot tartó."
5. Bűn az eladósítás? Akkor mindenki mehet a börtönbe!
"Korunk egyik legáltalánosabb politikai-gazdasági problémájáról van szó, és ha ez alapján akarnánk büntetni, akkor a legtöbb ország egykori vagy mai vezető politikusát rács mögé kellene juttatni. Ráadásul az államadósságot a politikusok nem egyedül „csinálják”, hanem ebben a választópolgárok nagyon is segítik őket: sajnos Magyarországon a politikusok teljes joggal érezhették az elmúlt húsz évben, hogy ha a problémát a kiadások lefaragásával próbálnák orvosolni, akkor azt a választópolgárok keményen megbüntetnék."
*
Mit gondolsz: sikeres lesz-e az elszámoltatás, és ha igen, milyen értelemben?
Ha tetszettek az írások, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.