Hiába mondja azt a kormány, hogy az emberek érdekében avatkozik be, sokaknak ez nem tetszik. Heti szavazásunk. (Fotó: MTI)
Hétvégi rovatunkban újra legérdekesebb heti szavazásaink eredményeiből szemlézünk. Most azt nézzük meg, mit gondolnak a Véleményvezér olvasói a rögzített árfolyamú végtörlesztésről, illetve a miniszterelnök elképzeléséről, miszerint a kormánynak és az államnak egyre több mindenbe kell beavatkoznia.
Hétfői cikkünkben a következőket írtuk a rögzített árfolyamon való egyösszegű devizahitel-végtörlesztésről:
„Minél többen fognak messze a piaci ár alatt végtörleszteni, annál jobban gyengül majd a forint, ami még tovább növeli a bankok veszteségét – ez pedig természetesen tovább gyengíti a forintot. Úgy tűnik, a kormány elfelejtette, hogy a bankrendszer ugyanolyan fontos közszolgáltatást végez, mint mondjuk az áramellátó rendszer. Lehet az áramtermelőket vegzálni, sarcolgatni, de ha nem ruháznak be, akkor egy idő után nem lesz elegendő elektromos áram, vagy lesz, csak nagyon drágán. És akkor már nem csak az áramtermelők buknak, hanem az egész gazdaság, amit lehúz az áramhiány vagy a magas árak. A Magyarországon működő bankokkal ugyanez a helyzet. Ha itthon csak veszíteni tudnak, akkor nem hoznak ide tőkét, sőt, a már itt lévőt is el akarják majd vinni. Ez pedig egy olyan országnak, amelyik legalább 150 éve folyamatos tőkehiánnyal küzd, egyenlő lenne a gazdasági katasztrófával.”
Olvasóinknak azt a kérdést tettük fel, hogy vajon inkább segít, vagy inkább árt az országnak a kormány javaslata. Nézzük az eredményt!
2011. szeptember 12-17. / velemenyvezer.blog.hu
Több mint 9100-an szavaztak a kérdésre: 83% szerint a rögzített árfolyamú végtörlesztés inkább árt Magyarországnak, és mindössze 8% mondta azt, hogy inkább segít.
A miniszterelnök hétfői parlamenti beszédéről – melyben Orbán Viktor ismét kirohant a szabad piac és bankok ellen, illetve az újabb és újabb állami beavatkozások mellett érvelt – egy másik cikkünkben az alábbiakat írtuk:
„A fejlődő országok gazdaságtörténetének visszatérő jelensége, hogy időről időre eljön az a politikus, aki azt gondolja és állítja, hogy jobban érti a világ nagy összefüggéseit, mint a lassú, elpuhult, dekadens fejlett világ. Ezek a vezetők szinte kivétel nélkül azt gondolták, hogy a magánérdekeken felülemelkedni képes és a gyarmatosító külföldi tőkét kiszorító állam jobban, hatékonyabban, és persze igazságosabban lesz képes csoportosítani az ország erőforrásait, mint a gonosz erők által manipulált piac. (…) Nem lehet arról vita, hogy a piac mint intézmény millió sebből vérzik – amint a piaci kudarcok könyvtárnyi szakirodalma azt részletesen taglalja is. De legalább ilyen pontosan tudjuk azt is, hogy a feltörekvő országok állami intézményei rendszerint korruptak, alulinformáltak és bizony gyakran inkompetensek. Nézzük csak a legegyszerűbb összehasonlítást: az elmúlt húsz évben az alapvetően a „piaci erők” (ráadásul külföldi erők) által koordinált szektorok vagy a magyar állam által kontrolláltak muzsikáltak jobban? Vajon melyiknél nagyobb a leszakadásunk a fejlett világhoz képest? Az autóiparban vagy az egészségügyben? A pénzügyi rendszerben vagy az oktatásban?”
A következő kérdést tettük itt fel szavazásra: „Szerinted Orbán Viktor megalapozottan bízik-e abban, hogy az országnak annál jobb, minél több mindenbe avatkozik be a kormány és a magyar állam?”
2011. szeptember 13-17. / velemenyvezer.blog.hu
A Véleményvezéren erre a kérdésre 10500-nál is több válasz érkezett: 85% válaszolt nemmel, 10% pedig igennel.
A két szavazásunk eredményéből tehát látható, hogy a Fidesz-kormány hiába mondja, hogy az "emberek" oldalán áll és az ő érdekükben avatkozik be a magyar állam, sokaknak - legalábbis olvasóink köreiben - ez nagyon nem tetszik.
Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.