A kormány devizahitel-végtörlesztésre vonatkozó javaslata tartósan alacsony növekedést és magas munkanélküliséget, vagyis további leszakadást eredményezne. (A képen Maurizio Cattelan alkotása látható.)
Lázár János devizahitel-végtörlesztéssel kapcsolatos pénteki bejelentéséről az a vicc jutott eszünkbe, ahol a cigány lováról kiderül: nem vak az, csak vakmerő. Nem tudjuk, a kormány a kettő közül melyik, de ez az intézkedés bizonyosan azt mutatja, hogy akárcsak a viccbeli ló, ők is a falnak tartanak. És az egész országot viszik magukkal.
Ajánlott írásunk: Tényleg megbukott a Fidesz gazdaságpolitikája!
Miről is szól a javaslat?
Egyelőre csak annyit tudni a dologról, amennyit Lázár János és Szijjártó Péter elmondtak – a csak később nyilvánosságra kerülő részletek még sokat finomíthatnak a képen. Annyi azonban nagyon valószínűnek tűnik, hogy a kormány kényszerítené a bankokat, hogy 180 forintos svájci frank (és 250 forintos euró) árfolyam mellett tegyék lehetővé bármelyik ilyen devizában eladósodott magánszemély számára az egyösszegű visszafizetést.
Az nyilván mindenki számára világos, hogy ezen az intézkedésen a magyarországi bankok borzasztó sok pénzt fognak veszíteni. Ha szerencsések (amennyiben ez a szó értelmezhető ebben a helyzetben) és a törvény végleges szövege relatíve nehézzé teszi az előtörlesztést, akkor mintegy 250 milliárd forintot. Ha pechesek és a kormány minél több embert akar majd így helyzetbe hozni, akkor a határ a csillagos ég. Ráadásul ebben a kérdésben egy erős spirállogika is működik. Minél többen fognak messze a piaci ár alatt végtörleszteni, annál jobban gyengül majd a forint, ami még tovább növeli a bankok veszteségét – ez pedig természetesen tovább gyengíti a forintot.
Ki fizet valójában?
Úgy tűnik, a kormány elfelejtette, hogy a bankrendszer ugyanolyan fontos közszolgáltatást végez, mint mondjuk az áramellátó rendszer. Lehet az áramtermelőket vegzálni, sarcolgatni, de ha nem ruháznak be, akkor egy idő után nem lesz elegendő elektromos áram, vagy lesz, csak nagyon drágán. És akkor már nem csak az áramtermelők buknak, hanem az egész gazdaság, amit lehúz az áramhiány vagy a magas árak.
A Magyarországon működő bankokkal ugyanez a helyzet. Ha itthon csak veszíteni tudnak, akkor nem hoznak ide tőkét, sőt, a már itt lévőt is el akarják majd vinni. Ez pedig egy olyan országnak, amelyik legalább 150 éve folyamatos tőkehiánnyal küzd, egyenlő lenne a gazdasági katasztrófával. A magyar bankrendszerben már ma is van olyan külföldi tulajdonú nagybank, amelyik kimondva vagy kimondatlanul, de nyilvánvaló módon az iparági szereplők által Magyarországon lekötött tőkéjének drámai csökkentésén dolgozik. Ezen bank vállalati ügyfelei aránytalanul megszenvedték az elmúlt néhány évet, és nem egy közülük éppen emiatt ment csődbe.
"A Lázár által pénteken bejelentett ötlet már a kormány megalakulása előtt felmerült, maga Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter állt elő azzal, hogy a kormány az összes devizahitel forintosítását, forinthitellel való felváltását szeretné. Akkor Róna Péter közgazdász - aki az [origo] információi szerint tagja volt a választások előtt Matolcsy György informális tanácsadói csapatának - hasonló javaslatot tett. A tervből akkor nem lett semmi, de számos makroelemző és közgazdász bírálta az ötletet amiatt, hogy a forint összeomlásához, a bankrendszer válságához vezethetne.
Az ötlet 2011 áprilisában ismét felbukkant, Surányi György volt jegybankelnök, a CIB Bank igazgatósági elnöke a FigyelőNeten jelentette meg részletesen kidolgozott tervét. Számos elemző megvalósíthatatlannak, életveszélyesnek ítélte Surányi elképzelését."
Nagy kockázatot vállalnak a hitelátváltással a kormánypártok (origo)
Út a biztos lemaradáshoz
A kormány intézkedésének eredményeképpen pedig számos ilyen külföldi bank és sokkal több indokolatlanul nehéz helyzetbe kerülő magyar vállalat lesz. Ez pedig makro szemszögből nézve tartósan alacsony növekedést és magas munkanélküliséget jelent. Magyarul: a kormány szinte garantálná, hogy tovább fog nőni lemaradásunk a többi visegrádi országtól és hosszú évekig esélyünk sem lesz kitörni az elmúlt közel egy évtized leszakadási trendjéből.
És ez az optimista forgatókönyv. A pesszimista akkor lép életbe, ha a kormány még nagyobbat harap, és megpróbál forintforrásokat juttatni a frankhiteleket végtörleszteni szándékozók számára. Csak remélni tudjuk, hogy nem ez fog történni.
Önsorsrontás
A Véleményvezér egy hete azt jósolta, hogy a vasárnapi kormányülés döntései az egész kormányzati ciklus stratégiai irányát meghatározhatják. Ebben mára teljesen bizonyosak vagyunk. A részleteket azonban egyelőre nem ismerjük, és még az is lehet, hogy azok jelentősen változtatnak a kép egészén.
Amit viszont eddig tudunk, az egyszerűen önsorsrontó.
Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.