Ha az új miniszter nem is csinálna semmi mást, mint amit Matolcsy tenne, legalább ideig-óráig hitelesebb, és így hatásosabb lenne. A kérdés az, hogy a kormányfő meddig tolerálja a mostani helyzetet. (Fotó: Bánkuti András/hvg.hu)
A 2012-es költségvetés tervezése kezd bohózatba fulladni. Az elmúlt napokban úgy röpködtek a hivatalosan bejelentett tízmilliárdos ötletek, mint egy rossz marketinges ötletrohamon. Mindez pedig teljesen aláássa a gazdaságpolitika és vele együtt a kormány hitelességét.
A miniszterelnök előbb-utóbb kénytelen lesz lenyelni a békát, és meneszteni számára láthatóan kedves miniszterét.
Ajánlott írásunk: Gazdaságpolitika: káosz a kormányban
Mi a baj a nyilvános ötleteléssel?
Egyik nap egykulcsos adóval tervez a minisztérium, a másik nap bejelentik a misztikus ÁHJ-t, ami nem adó, de mégis az. Hétfőn még a szuperbruttó teljes kivezetésről szól a miniszter, de szerdán kiderül, hogy ez mégsem igaz az átlagbér felett keresők esetén. A megemelt minimálbér kapcsán pedig minden érintett érzi, hogy még legalább egy, a korábbiakat korrigáló hivatalos bejelentés várható.
Az ötleteléssel nincs semmi baj, a nyilvános ötleteléssel viszont annál inkább. Az adózó állampolgár ugyanis megszokta, hogy amikor egy gazdasági miniszter jelent be valamit, akkor annak valami jelentősége azért van. Azt nem fogják másnap egy új ötletre cserélni. Arról már nem is beszélve, hogy ha maga a kormányfő teszi az egykulcsos adót a gazdaságpolitika centrumába, akkor nem derülhet ki egy hét múlva, hogy mégsem egészen egykulcsos az adó.
Mindez ugyanis hitelvesztéshez vezet. Erodálja a gazdasági miniszter és a kormányfő szavainak súlyát, ami pedig azt jelenti, hogy nem lesznek képesek a lakosság és a vállalatok várakozásainak gyors befolyásolására. Magyarul: szűkül az eszköztáruk, csökken a hatásuk és ezzel az egész gazdaságpolitika mozgástere.
Új ember kell
Pedig nagy szükség lenne arra a bizonyos hitelességre. 2012 ugyanis igen csúnyának ígérkezik: óriási megszorítás, minimális növekedés (ha egyáltalán lesz), megugró infláció. Ebben a helyzetben a választóknak különösen fontos lesz, hogy elhihessék: nem hiába van az áldozatuk, a kormány bölcsen sáfárkodik a belőlük kisajtolt pénzzel. A vállalkozóknak és vállalatoknak, ha lehet, még jobban kell hinniük a gazdaságpolitikában ahhoz, hogy ilyen nyomott gazdasági környezetben ismét elkezdjenk beruházni.
Minden, a közéletet követő embernek világos, hogy Matolcsy György nem rendelkezik már ezzel a szükséges hitelességgel. Sőt a költségvetési tervezésnek nevezett kabarétréfa után az is kijelenthető, hogy a miniszter ténykedése kifejezetten szűkíti a kormány lehetőségeit. Ilyen helyzetben pusztán egy új ember miniszteri kinevezése is már előrelépést jelenthet. Még ha nem is csinálna semmi mást, mint amit Matolcsy tenne, legalább ideig-óráig hitelesebb, és így hatásosabb lenne.
Meddig tart a bizalom?
A kérdés az, hogy a miniszterelnök meddig hajlandó tolerálni a jelenlegi helyzetet. Ugyani függetlenül attól, hogy Orbán Viktor mennyire szereti, tiszteli vagy tartja fontos hatalmi kártyának miniszterét, el kell jönnie annak a pontnak, ahol a kormány gazdasági mozgásterének bővítésével többet nyer a kormányfő, mint amennyit személyesen veszít a miniszter leváltásával.
Foglamunk sincs, hogy ez mikor fog megtörténni. De az a gyanúnk, hogy a miniszterelnök hatalmi érzéke már jelzett. A beharangozott sarkalatos törvények dömpingje előtt bizonyosan nem lesz minisztercsere a kormányban. De ha 2012 várakozásainknak megfelelően a konszolidáció éveként lesz beharangozva, akkor az arra hivatkozó januári kormányátalakítás minden bizonnyal eléri Matolcsy Györgyöt is.
Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.