Mindenből csak az sugárzik, a kormány azt sem tudja, hogy mit fog csinálni két hét múlva. De a végén a szóvivőt tolják le, mert a hibákat nem tudta sikerként, az ellentmondásokat egységes vízióként kommunikálni.
Amit a kormány az elmúlt hetekben az adóemeléssel és az egykulcsos adóval kapcsolatban bemutatott, állatorvosi lova annak, hogy mi is az igazi baj a Fidesz-kormány politikájával.
Ajánlott írásunk: Hitelvesztés után: mikor megy Matolcsy?
Adórendszer helyett dogmarendszer
Emlékezzünk: a tavalyi választások előtt a Fidesz azt állította, hogy az ország elsőszámú problémáját a gazdaságra nehezedő adóterhek jelentik, amik megfojtják a növekedést. Az új kormány valóban érezhetően csökkentette az adókat, és bevezette az egykulcsos adórendszert, ami a Fidesz szerint az egyszerű, versenyképes és átlátható adórendszer alapköve.
De mind az adócsökkentés, mind pedig az egykulcsos adórendszer több lett, mint egyszerű gazdaságpolitikai intézkedés. Hitvallássá, dogmává emelték, amit az új „adóalkotmányba”, egy kétharmados törvénybe akartak (akarnak?) vésni. Minden makrogazdasági döntést az adócsökkentés és egykulcsos adórendszer szemüvegén keresztül láttak. Ami belefért ebbe a rendszerbe, az mehetett tovább, ami nem, az ment rögtön a kukába. Sőt ennél is több volt: aki nem fogadta el ezeket a dogmákat, az rögtön a múlt embere lett, aki meghaladott tételek rabja és aki nem is érti, hogy a világ merre tart.
Ezért kár volt
Itt jön az első komolyabb probléma. Az, hogy amint a világgazdaságtól megérkezett az első pofon, ugyanez a kormány azonnal adóemeléssel válaszolt, majd pedig ezen a héten gyakorlatilag felszámolta az egykulcsos adórendszert. De akkor mi értelme volt dogmává emelni az adócsökkentést és az egykulcsos adórendszert, ha a kormány képes ilyen gyorsan bedobni a törülközőt ennyire kardinális kérdésekben?
Mostanra mindenkinek kristálytiszta, hogy a kormány egyáltalán nem volt biztos a dolgában ezen a téren sem, és pillanatok alatt megingott még saját alapvető tételeiben is. A Véleményvezérnek nagyon úgy tűnik, hogy a kormány a bizonytalanságát pont ezzel a vehemens, dogmatikus gazdaságpolitikával akarta elfedni, ami mellesleg kártyavárként omlott össze néhány hét alatt.
Ki a felelős?
És ezzel függ szorosan össze a másik probléma: mindennek a kommunikációs oldala. Érdemes itt is felidézni az eseményeket. Orbán Viktor a múlt héten kiállt az egykulcsos adó mellett, hogy aztán Matolcsy György azt a mostani héten végső soron visszavonja, majd a kormánykommunikáción volt a sor, hogy az pedig a nemzetgazdasági minisztert cáfolja.
Miután pedig a gazdaságpolitika irányítói egymással homlokegyenest ellentétes intézkedéseket vázoltak fel nyilvánosság előtt, jött megint Orbán Viktor, és az [origo] információi szerint megtalálta az egész probléma felelősét: a pár napja kinevezett új kormányszóvivőt. Hogy értsük: nem Orbán Viktor vagy Matolcsy György, illetve munkatársaik hibáztak, hanem a szóvivők, akik a hibákat nem tudták sikerként, az ellentmondásokat pedig egységes vízióként kommunikálni.
Nem kívánunk Giró-Szász Andrásnak rajongói oldalt indítani, de az még nekünk is világos, hogy ebben a történetben ők a legkevésbé felelősek. A Véleményvezér ezt tartja a kormányzati politika másik gyerekbetegségének: a Fidesz vezetése minden politikai problémát kommunikációs problémának lát, ezzel is azt sugallva, hogy az intézkedések jók, ezért csak a kommunikáció hibázhat. Ez azonban alapvető tévedés.
Mindenki látja
A kormányban ráadásul tényleg nem látják, hogy Fidesz politikájában állandósult zavar mennyire „átjön” az egyszerű szavazó számára is, legyen az MSZP-s vagy fideszes. Legyen szó Tibet támogatásáról majd a szoros Kína-barátságról, a megszorítások ellenzéséről majd a megszorítások bevezetéséről, a vehemens adócsökkentésről majd adóemelésről, vagy éppen az offshore-lovagok démonizálását felváltó offshore-amnesztiáról: nincs az a kormánykommunikáció, amelyik ezeket az ellentmondásokat fel tudná oldani. Mindenből csak az sugárzik, a kormány azt sem tudja, hogy mit fog csinálni két hét múlva: egyik nap dogmát állítanak, a másik nap eltörlik.
Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.