Mi 2005-ben feltétel nélkül megszavaztuk Románia EU-csatlakozását, miközben a románok most vétóval fenyegették Szerbiát a vlachok kisebbségi jogaira hivatkozva. (Fotó: AGERPRES)
Fellélegezhetett Szerbia a múlt héten, amikor az összes uniós tagállam vezetője megszavazta európai uniós tagjelölti státuszukat. Az utolsó napokban az okozott némi izgalmat, hogy Románia kilátásba helyezte vétóját arra hivatkozva, hogy Szerbia megpróbálja asszimilálni az országban élő vlach kisebbséget és nem biztosít elegendő jogokat.
Mindez jó példa arra, hogy más államok mennyivel jobban sáfárkodnak az EU és más szervezetek által biztosított vétójogukkal.
Ajánlott írásunk: Így nem lettünk tényezők a világpolitikában!
A követendő példa: Románia
Érdemes külön megjegyezni, hogy a Szerbiában élő vlach kisebbség igazából néhány tucat településnyi, mindössze pár tízezer embert jelent. Szerbiában nyilván szó nincs vlachellenes pogromokról, miközben korábban sorozatos magyarverésekre került sor a Délvidéken. Úgyszintén nem beszélhetünk a kollektív bűnösség elvének törvénybe iktatásáról, aminek például a Benes-dekrétumok miatt a magyar kisebbség is elszenvedője. De az erdélyi magyarokhoz sem hasonlítható a helyzetük, akiknek nagyon jelentős számarányuk ellenére szinte szabadságharcot kellett vívniuk alapvető kisebbségi jogaikért.
A vlachok helyzetét tehát össze sem lehet hasonlítani a határon túli magyarokéval. Mégis, Románia láthatóan sokkal öntudatosabban és ügyesebben áll ki értük, vagy használja fel az ügyüket a román állam érdekének (ami ebben az esetben a schengeni csatlakozás meggyorsítását jelenti) hatékonyabb képviseletére. Románia ugyanúgy nagyon okosan aknázza ki a vétójogában rejlő lehetőségeket, mint ahogy Görögország is a mai napig megvétózza a Macedónia nemzetközi pozícióját javító lépéseket.
Magyarország: defenzív mentalitás
Magyarország sajnos szinte sosem volt ilyen bátor az elmúlt évtizedekben. A magyar külpolitikát kisebbségi kérdésekben is a jól ismert defenzív mentalitás jellemezte, nem vállalt fel nyílt konfrontációt a szomszédos országokkal. Gondoljunk csak bele: gyakorlatilag feltétel nélkül szavaztuk meg 2005-ben Románia EU-csatlakozását, sőt azt megelőzően a magyar fél alapszerződésekben biztosította a környező országokat, hogy hazánknak semmiféle területi követelése nincs velük szemben.
A magyar diplomácia mindig azt várta, hogy majd szomszédaink is ilyen udvariasak lesznek és viszonozzák gesztusainkat. Az eredményt mindenki jól ismeri: bár Brüsszelben sokszor megsimogatták a fejünket, a szlovák nyelvtörvény most is hatályban van, kettős állampolgárokat fosztanak meg szlovák állampolgárságuktól, de a különféle autonómiatörekvések is teljes elutasítással találkoznak.
A „vétó-kártyát" csak nemrég kezdtük el kijátszani, amikor a készülő szerb kárpótlási törvény megakadályozására vetette azt be a fideszes külpolitika. Ez a lépés természetesen sikeresnek is bizonyult, hiszen a szerb kormány visszavonulót fújt és a kárpótlási törvényt a magyaroknak kedvezően módosította.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Van alkupozíciónk, csak okosan ki kell használni
A román, a görög és megannyi hasonló eset is jól mutatja, hogy egy ország lehet kicsi vagy kevésbé gazdag, az egyes nemzetközi szervezetekben betöltött tagsága, az ezzel járó jogok miatt igenis lehet komoly külpolitikai alkupozíciója. Magyarországnak a jövőben egészen biztosan sokkal aktívabban kellene az EU-ban, a NATO-ban és más szervezetekben biztosított beleszólási lehetőségével élnie, mint eddig tette.
Olvasd el ezt is: NAV-ot küldeni a kormány ellen tiltakozókra: egyre jobban fél a Fidesz
A magyar külpolitika egyik első számú célkitűzése a határon túli magyarok jogainak biztosítása. Azonban a jelenlegi környezetben ehhez jóval több támogatóra lenne szükség, mint amennyivel rendelkezünk. A balkáni államok EU-csatlakozása kiváló alkalom lett volna, illetve lehetne még mindig Magyarországnak arra, hogy amennyiben ezen jogok tekintetében a csatalkozó államok nem állnak a pártunkon, akkor Magyarország akár a csatlakozásuk megvétózásának a fegyverével változtasson ezen a helyzeten.
Ha tetszett, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.