Orbán Viktor szerint mindig több lesz, ami összeköti őt Horn Gyulával, mint ami elválasztja őket. Nem értjük, mitől lenne ő elfogadhatóbb, mint Gyurcsány Ferenc.
Orbán Viktor 80. születésnapja alkalmából Horn Gyulát méltatta. A jelenlegi miniszterelnök úgy fogalmazott, hogy mindig több lesz, ami összeköti Hornnal, mint ami elválasztja őket. De miért „kivételez" a jelenlegi miniszterelnök Horn Gyulával? És vajon mi lehet az, ami Orbán Viktor szemszögéből megvan Hornban (és már olykor Medgyessyben is), de nincs meg Gyurcsányban?
Ajánlott írásunk: Kisajátítási törvény: a kormány elveheti?
Mindannyian benne voltak
Ugyan Gyurcsány Ferencet szokás, és a Véleményvezér szerint nagyon is jó jellemzés volt KISZ-vezetőként aposztrofálni és ezáltal az előző rendszer és az azt követő „zavaros átmenet" egyik haszonélvezőjeként ábrázolni, de be kell látni, hogy ebből a szempontból a másik két egykori kormányfő múltja sokkal súlyosabb.
Horn Gyuláról köztudomású, hogy önként állt be pufajkásnak, és a védekezésként felhozott családi tragédiához kötődő állítólagos indíttatásról pedig kiderült, hogy az események sorrendje miatt valódi motiváció biztosan nem lehetett. Sőt, amikor immáron miniszterelnökként múltjának ezen részét firtatták, a kérdést egy egyszerű és azóta szállóigévé vált „Na és?" odavetésével intézte el. Horn a '80-as években a kommunista rezsim egyik vezetője volt, és bár a diktatúra oldaláról részt vett a békés átmenet levezénylésében, a rendszerváltozás hősének legfeljebb Németországban tekintik.
Medgyessy Péter a '70-es években D-209-es kódnév alatt az állambiztonságnak dolgozott, és az erre adott hivatalos magyarázatát, miszerint a KGB ellen harcolt, nincs élő ember, aki elhinné. A '80-as évekre aztán ő is a rendszer egyik vezetőjévé nőtte ki magát, és rá a rendszerváltozás hőseként még Németországban sem tekintenek.
A fenti két politikusnak az idegen megszállók és a kommunista diktatúra kiszolgálásában játszott szerepe össze sem hasonlítható Gyurcsány Ferencével, és aki egy ilyen összehasonlításban utóbbit látja problémásabbnak, annak a véleményére nem érdemes túl sokat adni.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Miféle örökség?
Egy másik összevetési szempont lehetne a volt szocialista miniszterelnökök demokratikus politikusi öröksége is – de ezen a téren egyikük sem dicsekedhet kiemelkedő eredményekkel.
Horn Gyula miniszterelnöki tevékenységének a Véleményvezér szerint két hosszú távon ható öröksége van. Az egyik a közüzemi szolgáltatók mára a többség által egyértelműen elhibázottnak tekintett privatizációja, a másik pedig a magyar politika nyugdíjas-központúságának meghonosítása. Ő volt ugyanis az, aki először felismerte, majd politikájával tudatosan kibővítette és egységesítette a nyugdíjas szavazóbázist, mely mostanra a mindenkori magyar kormány egyik legnagyobb fejfájását jelenti.
Medgyessy Péter neve pedig elválaszthatatlan a kétszer száz napos programtól, amelyik a rákövetkező évtizedben kényszerpályára tette és leszakadásra kárhoztatta a magyar gazdaságot. Végül Gyurcsány esetében ott van az őszödi politika és a kétségtelenül szerencsétlen állampolgársági népszavazás kapcsán folytatott szégyenletes kampánya.
Ha ezeket egymás mellé téve a fenti három miniszterelnöki regnálás hosszú távú hatásait nézzük, nehéz azt állítani, hogy Gyurcsány Ferenc ténykedése egyértelműen negatívabb lenne, mint két elődjéé.
Ott van még persze az az elméleti lehetőség, hogy Horn (és Medgyessy) valamifajta olyan, hosszú távon pozitív hatással járó tevékenységet is kifejtettek, ami ellensúlyozza a fent leírtak negatív megítélését. Nekünk azonban ilyenek nem jutnak eszünkbe. Azt természetesen nem vonjuk kétségbe, hogy ez a két kormányfő regnálása során megpróbált számos pozitív változást elindítani, de nagy horderejű kedvező hatást nem igazán látunk.
Olvasd el ezt is: Egységes Európa közös nyugdíjrendszer nélkül?
Nem értjük
A fenti szempontok alapján tehát nem válaszolható meg a kérdés, hogy Orbán Viktor miért érzi elfogadhatónak Horn Gyulát, vagy éppen más esetben Medgyessy Pétert, miközben Gyurcsányt egyáltalán nem. Sőt, úgy tűnik, állampárti vezetői múltjuk ellenére is valamiért tisztábbnak látja az előbbi kettő pedigréjét.
Ha tetszett, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.