Elsősorban jobboldali körökben információt, elemzést, sőt felmérést is csak pártközeli forrásokból fogadnak el, hiszen mindenki más úgyis csak a közvéleményt akarja befolyásolni, meg persze őket becsapni.
Immár két hete tudjuk, hogy az amerikai választók Barack Obamának szavaztak meg újabb négy évet. Sőt azt is tudjuk, hogy egyes várakozásokkal és jóslatokkal ellentétben a küzdelem egyáltalán nem bizonyult szorosnak: Romney közel 4 millió szavazattal maradt alul és így végül a különbség az elektorok számában (332-206) is igen jelentős lett. Barack Obama tehát amerikai viszonylatban is meggyőző fölénnyel nyert. Ez az eredmény a Romney-tábort mégis teljesen váratlanul érte, aminek pedig a magyar politikában is komoly tanulságai lehetnek.
Ajánlott írásunk: Matolcsy úr, mondjon le!
Romney győzelemre készült
Aki a választások előtti hónapokban rendszeresen követte az amerikai eseményeket és a százszámra megjelenő közvélemény-kutatásokat, annak legkésőbb a választás reggelén viszonylag egyértelmű kellett legyen, hogy éjjel Barack Obama és a demokraták fognak ünnepelni. Mitt Romney és támogatói azonban szentül meg voltak győződve ennek az ellenkezőjéről. Az eredmények hallatán az elnökjelölt és az alelnökjelölt feleségei sírógörcsöt kaptak, Paul Ryan egy óráig szóhoz sem tudott jutni, Mitt Romney pedig állítólag eleinte nem is volt hajlandó elfogadni vereségét.
Ők ugyanis teljesen biztosra vették győzelmüket: Bostonban már ünnepi tűzijátékot rendeltek két nappal a választások előtt, az elnökjelölt és az alelnökjelölt feleségei pedig a hírek szerint már ruhapróbára is elmentek a beiktatási ceremóniához. Vagyis a teljes tábor, beleértve a republikánus párt elitjét, készpénznek vette, hogy Mitt Romney költözhet majd a Fehér Házba.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Csak maguknak hittek
Romneyék a kezdetektől fogva nem voltak hajlandóak komolyan venni azokat a közvélemény-kutatásokat, melyeket nem ők és nem a republikánus párthoz kötődő szereplők rendeltek meg. Azzal érveltek, hogy azok készítői politikailag motiváltak, vagy éppen azzal, hogy ezek a felmérések elavult, nem megfelelő módszertannal, amatőr módon készültek.
Kizárólag saját felméréseikben és elemzéseikben hittek. Saját modelljük volt mindenre és saját szavazatszámláló rendszert is fejlesztettek (ez utóbbi a választás éjszakáján azonban csődöt mondott). Gondolkodásuk alapja az volt, hogy kizárólag ők ismerik potenciális szavazói bázisukat és azok problémáit. Azt ismételgették, hogy a részrehajló, a baloldalnak szurkoló médiának nem szabad hinni, és különben is, a republikánusok olyan trükkjeit ismerik a választási mozgósításnak, amit senki más. Így amikor majd eljön az igazság pillanata, mindenki nagyot fog nézni, hogy Mitt Romneyt mekkora fölénnyel választja majd elnökké az amerikai nép – dörzsölték a tenyerüket.
Mostanra tudjuk, hogy ezen feltételezések egyike sem volt kellően megalapozott. Bár az amerikai média nagyobb része valóban a demokratákat favorizálja, mégis, az általuk megrendelt és ismertetett közvélemény-kutatások sorra helyesen mutatták a valós erőviszonyokat. Sőt éppen az bizonyosodott be, hogy a republikánus pénzen készített előrejelzések, illetve az amerikai média erősen jobboldali befolyásoltságú felének valóságképe volt torz.
Olvasd el ezt is: Bajnainak is csúnyán betett az LMP
Kudarcra van ítélve
Mindez pedig azt a tanulságot hordozza, hogy az a hozzáállás, mely a saját érdekkörön kívüli információkat és előrejelzéseket, véleményeket automatikusan lesöpri az asztalról, jó eséllyel kudarcra van ítélve.
Mitt Romney esete nagyon elgondolkodtató lehet minden demokrácia, így Magyarország számára is. Különösen akkor, amikor itthon is egyre nagyobb divatja van annak – elsősorban jobboldali körökben –, hogy információt, elemzést, sőt felmérést is csak pártközeli forrásokból fogadnak el. Az előfeltevés is ugyanaz: mindenki más úgyis csak a közvéleményt akarja befolyásolni, meg persze őket becsapni. Pedig a saját érdekükben igazán tanulhatnának a republikánusok példájából: nem a táboron kívüliek titkos manipulációi, hanem éppen ez a bezárkózó és paranoid mentalitás torzítja a valóságot és okozhat kellemetlen meglepetéseket.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.