Úgy, ahogy rengeteg más esetben is tették: a politikai akaratot egy pár oldalas törvénybe öntötték és a kétharmadnak köszönhetően a dohányzás betiltását mindenkin és mindenen átverték. Csak ezúttal egy jó ügy érdekében. És még megvalósítani is sikerül. (Fotó: MTI)
Becslések szerint 15-20 milliárd forinttal csökkent a dohányipar bevétele az elmúlt egy évben, mióta a kormány betiltotta a dohányzást a vendéglátóhelyeken. Ez jó példa arra, hogy akadnak területek, ahol a parlamenti kétharmad és a Fidesz konok politikája igenis képes pozitív változást előidézni. A dohányzás visszaszorítása azon kevés célkitűzések egyike, mellyel nem csak, hogy maradéktalanul egyet lehet érteni, de a kormány intézkedései azt valóban előre is mozdították. Érdemes tehát megvizsgálni a tanulságokat.
Ajánlott írásunk: A Fidesz és a lobbisták uralma
Valódi szakítás az elmúlthúszévvel
A dohányzásra és a dohánytermékekre vonatkozó korábbi magyarországi szabályozás - vagyis inkább szabályozatlanság - akár szimbóluma is lehetne mindannak, amivel a Fidesz saját retorikája szerint 2010-ben le akart számolni. Miközben Nyugat-Európában már réges-régen nagyon szigorú szabályozás vonatkozott a dohánytermékekre - igen magas jövedéki adó, a cigarettareklámok erős korlátozása, vagy éppen a dohányzás kitiltása a vendéglátóhelyekről - Magyarorországon, ha az aktuális kormány híve is volt a szigorításnak, a terveik útközben valahogy mindig elbuktak.
Az elmúlt két évtizedben a döntéshozók végig tisztában voltak hazánk katasztrofális népegészségügyi statisztikáival, mégis, mindössze 2012. január 1-jével lett csak tilos a munkahelyeken és a közforgalmú intézményekben a dohányzás. Ehhez a változáshoz pedig két dologra volt szükség: egyrészt arra, hogy a Fidesz ezen a területen az unortodoxia és a szabadságharcosdi helyett az ortodox nyugat-európai irány meghonosítását tűzze ki célul, másrészt, hogy azt sikerrel le is nyomja a rengeteg ellenérdekelt szereplő torkán.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Nem apró szépséghibák
Hiába üdvös azonban a dohányzás visszaszorítása mint cél és hiába sikeresek az annak elérésére tett lépések, abban a pillanatban, amikor már nem a fogyasztók magatartásának, hanem az iparági szereplőknek a szabályozásáról van szó, a megvalósítás módja már pontosan olyanra sikeredett, mint amilyet ettől a kormánytól más területek esetében megszokhattunk. A személyre szabott törvényalkotástól a külföldi multik rovására történő szabályalakításon át az államosítás-mániáig a Fidesz itt is felvonultatta a teljes arzenálját. Ennek csúcsa kétségtelenül az volt, amikor kiderült, hogy a trafiktörvény hivatalosan Lázár János által jegyzett tervezetének az Unió számára elküldött verzióját egy hódmezővásárhelyhez köthető dohánygyár vezetője írta.
De a helyes cél és a felemás megvalósítás kétarcúságára talán a legjobb példa a nemzeti dohányboltok hamarosan létrejövő hálózata. Hogy a jövőben 2000 főre fog jutni egy elárusítóhely, már önmagában megnehezíti a dohánytermékekhez való hozzájutást, vagyis ez az intézkedés is segít majd visszaszorítani a dohányzást Magyarországon. De hogy mindez a dohánytermékek kiskereskedelmének államosításával és koncessziós pályázatok kiírásával történjen, ismét rendkívül visszás. Hasonlóan a kormány más államosítási lépéséhez, nem nehéz megjósolni, hogy ez is megannyi szándékolatlan következménnyel fog járni.
Olvasd el ezt is: Még a rezsicsökkentést sem tudják rendesen megcsinálni
A dohányzás mégiscsak károsabb, mint a kormány
A dohányzás visszaszorításában azonban a Fidesz alapvetően beváltotta ígéretét és valódi leszámolás történt az elmúltnyolcév, sőt az elmúlthúszév gyakorlatával. Úgy, ahogy rengeteg más esetben is tették: a politikai akaratot egy pár oldalas törvénybe öntötték és a kétharmadnak köszönhetően a változtatást mindenkin és mindenen átverték (persze, akadtak esetek, amikor még a kétharmad sem volt erre elég). Csak ezúttal egy jó ügy érdekében. A dohányipar veszteségeiről szóló friss számok pedig azt mutatják, hogy a dohányzás munkahelyi és közforgalmi intézményekben történő korlátozása valóban működik. A Véleményvezér csak azt sajnálja, hogy az elmúlt három évből nagyítóval kell keresni az ilyen és ehhez hasonló pozitív példákat.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.