A küzdeni akarás különösen fontos egy ellenzéki aspiránsnak, hiszen a Fidesz a választási rendszer felforgatásával borzasztóan megnehezítette kihívói helyzetét. Amit eddig mutatott, az alapján viszont Bajnaiban nem biztos, hogy van kellő elszántság. (Fotó: Barakonyi Szabolcs/Index)
Bajnai Gordon tegnap beszédet mondott az Amerika Kereskedelmi Kamara rendezvényén. Az előadás pont olyan volt, mint amilyen egy hasonló Bajnai-beszéd lenni szokott: kimért helyzetértékelés, korrekt összefoglalása a mostani lehetőségeknek, néhány kiváló és hangzatos statisztikával – azonban semmi meglepő, semmi könnyen idézhető, semmi frappáns, semmi ütős. Ha Bajnai nem erőlteti meg magát jobban, az eddig mutatottak bizony kevesek lesznek ahhoz, hogy 2014-ben miniszterelnök legyen.
Ajánlott írásunk: Mibe megy bele Orbán Moszkvában?
Bajnai csak az elithez, a Fidesz csak a néphez szól
A volt miniszterelnök látható stratégiája, hogy a Fidesszel ellentétben ő kommunikál a magyar elittel is. Ahogy a tegnapi rendezvényen, úgy máskor is azokhoz az emberekhez szól a leggyakrabban, akik tanultak, gondolkodnak és akiknek a véleményére mások is adnak. Az ő nyelvüket könnyedén beszéli, észjárásukat ismeri. Mindez kifejezetten üdítő a Fidesz tudatosan primitív kommunikációjához képest, mely mindent vezényszavakra és háromszavas mondatokra egyszerűsít le, hónapról-hónapra lassabban és tagoltabban mondva el, abból a totális tévképzetből kiindulva, hogy a magyar választópolgár is ennyire primitív.
Bajnai gyakori kommunikációja az elittel jól illeszkedik tágabb politikájába: az által fémjelzett Haza és Haladás például azon dolgozik, hogy minden jelentős politikai kérdésről készüljön egy alternatív program. És ez nagyon szép és jó: a Véleményvezér is régóta szeretne látni fontos társadalmi kérdésekben komoly elemzéseket és alaposan kidolgozott terveket.
Az egyetlen probléma, hogy a tömegdemokrácia nem így működik. Egy választás megnyerése nem a programoktól vagy a politikai tételek cizelláltságától függ, sőt. Akadt már olyan politikus, aki úgy nyert választást, hogy még programja is volt, de ha megnézzük az elmúlt pár évtized nagy politikai győzelmeit akár Magyarországon, akár Nyugat-Európában vagy az Egyesült Államokban, tisztán látszik, hogy valódi választási programra nincs is feltétlenül szükség. Választást azzal szokás nyerni, hogy a győztes elhiteti az emberek tömegeivel, hogy az ellenfele veszélyt jelent rájuk és/vagy azt, hogy ő a valódi alternatíva.
Az viszont úgy biztosan nem vezet sikerre, ha valaki mindössze terveket gyárt és helyzetértékeléseket tart az elit szűk csoportjai előtt.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Hová tűnt Bajnai?
Bajnai Gordon tavaly ősszel országjárásba kezdett, melyről azonban jó ideje nem igazán érkeznek hírek. Az Együtt 2014 pedig az elmúlt hetekben leginkább az MSZP ellenzéki egyeztetésein statisztált, már amelyikre elment, hiszen több tárgyaláson részt sem vett. Miközben nyugaton bő egy évvel a választások előtt az ország vezetésére aspirálók napi több helyszínen felszólalnak, sokszor több száz kilométert is megtéve, rádióstúdióban kezdik a napot és a televízióban fejezik be, addig Bajnait szinte nem is látja senki. Nem húz gumicsizmát, nem puszilgat gyerekeket, nem hallgatja meg az egyedül élő nyugdíjas problémáit. Tudjuk, nem jön ez mindenkinek természetesen, és ez nem is baj, de a tömegdemokrácia egy olyan dolog, ahol ezek nélkül senkinek nem megy semmi.
A Véleményvezérnek kicsit az az érzése, Bajnai Gordon annyira nem is akar miniszterelnök lenni. Pontosabban: nem úgy tűnik, mintha minden áron az akarna lenni. Ez a visszafogottság kétségtelenül emberileg rokonszenves, ám látnunk kell, hogy 2014-ben nem arról fogunk szavazni, hogy kire bízzuk a cserepes virágainkat, míg elmegyünk nyaralni a Balatonra, hanem arról, hogy ki vezesse az országot négy évig. Egy tömegdemokráciában választást csak az tud nyerni, akin látszik, hogy ennek érdekében mindent hajlandó megtenni.
Olvasd el ezt is: Kezdődik a nagy Bajnai-Schiffer meccs
Mintha nem is akarna igazán nyerni
A küzdeni akarás pedig különösen fontos lesz egy ellenzéki aspiránsnak 2014-ben Magyarországon, ahol a Fidesz a választási rendszer felforgatásával eleve borzasztóan megnehezítette kihívói helyzetét. Aki nem akar igazán nyerni, az nem is fog. És a Véleményvezér az elmúlt hónapokban látottak után attól fél, Bajnai Gordonban nincs is meg a kellő elszántság.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.