A plebejus politika a plebejusoknak szól, a plebejusok világképét emeli piedesztálra és a plebejus indulatoknak ad teret. Ennek a politikának a terméke, hogy futballszurkolók felbátorítva érzik magukat, hogy egyetemistákat fenyegetve vitatkozzanak az egyetemekről. (Fotó: Index)
Két napon belül másodszor gondolta azt néhány futballszurkoló, hogy nekik az oktatáspolitika kérdésében nyilvánosan is állást kell foglalniuk. Mindkét esetben a kormány intézkedései ellen tiltakozó tüntetők ellen léptek fel a maguk egyszerű módján, mégpedig a kormány álláspontját támogatva. Mindenképpen valami új, ha nem is feltétlenül meglepő jelenséggel állunk szemben.
Előző írásunk a témában: A plebejus kormány és az elit
Mindent az elképzelt átlagszavazóhoz igazítani
A magyar közbeszéd az elmúlt két évtizedben jellemzően úgy alakult, hogy miközben a megélhetést érintő közéleti kérdésekről általában mindenkinek volt valamilyen véleménye, addig az elvontabb, úgynevezett szakpolitikai témák elsősorban a közvetlenül érintettek, illetve a magasabban kvalifikált rétegek figyelmét kötötték le. Ennek világos bizonyítékai az átlagállampolgár igényeit kiszolgálni szándékozó nagy kereskedelmi televíziók híradói, vagy éppen a bulvárlapok politikai rovatai: szinte valamennyi esetben azt látjuk, hogy a botrányokon túl kizárólag a rövid távon elkölthető személyes jövedelmet érintő kérdésekről írnak és beszélnek, és azokról is csak a létező legegyszerűbb módon.
Nem is volt ezzel semmi baj egészen addig, amíg ezt a rettentő rövid horizontú igénykiszolgálást nem tette teljesen magáévá a politika is. Mindez nem a Fidesszel kezdődött, de Orbán Viktor plebejus politikája járatta csúcsra. A Fidesz vezetője 2006-tól kezdődően zászlajára tűzte, hogy pártja csak a legszélesebb választói tömegek számára is érthető és fontosnak tűnő kérdésekben nyilvánul meg és kizárólag azokról beszél. Ebből következően meghirdette a szakítást az úgynevezett értelmiségi témákkal, a párt stílusát pedig az általuk elképzelt átlagszavazóhoz igazította.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Csak a plebejusokhoz szólnak
A Fidesz 2010-es hatalomra jutásával ez a retorika pedig a kormányzati kommunikáció, sőt cselekvés szintjére emelkedett. Hirtelen a magyar állam a látványsportokat kezdte el támogatni az olimpiai sportokkal szemben, a stadionokat a színházakkal szemben, a miniszterelnök fajsúlyos művészek helyett az X-Faktor győztesét látta vendégül dolgozószobájában – a friss diplomások pedig romkocsmákban merengő naplopók lettek. A kormány, de különösen a kormányfő úgy csinál és szavazóinak azt az üzenetet közvetíti, mintha a magaskultúrára, az elitre, az értelmiségre, valamint az utánpótlásukat képző felsőoktatásra nem is nagyon lenne szüksége az országnak.
"Akkor miről beszélsz, hogy a kultúrára? Épült a MODEM, a stadion következik. Ne gyere azzal a süket dumával, hogy a HírTv így megvágta meg úgy megvágta! Amit elmondtál, azt elmondtad. Bármennyire is buzinak nézel ki, próbálj már meg férfimódon viselkedni, és álljál ki a szavaidért, amit elmondtál. Én a terminátor vagyok, nem a moderátor. (...) Leszarom a fórumotokat, nem érdekel! Mindenki tudja, hogy Amerikából pénzelnek benneteket. Hagyjuk már a süket dumát! Fel vagytok bérelve, huszonhárom forintos órabérért megvettek benneteket. Olcsó macskajancsik vagytok, tudod? Macskajancsik, olcsó macskajancsik vagytok, húsz forintért lehet benneteket megbaszni. Külföldről támogatnak benneteket, hallod, mindenki tudja. Örüljetek, hogy nem vertük szét az egész kocsmátokat!"
Örüljetek, hogy nem vertük szét az egész kocsmátokat! (Képviselői Funky)
A plebejus politika a plebejusoknak szól, a plebejusok világképét emeli piedesztálra és a plebejus indulatoknak ad teret. Ennek a kormányzati politikának a terméke az, hogy magukat elsősorban futballszurkolóként azonosító, cizelláltsággal vagy bármilyen intellektuális mélységgel semmiképpen sem vádolható, ámde annál agresszívebb fiatalemberek a felsőoktatási megszorítások ellen tüntető diákokat provokáltak Debrecenben és Budapesten. Ráadásul mindkét esetben öntudattól dagadóan próbálták kioktatni a hallgatói fórumokon jelenlevőket az oktatáspolitika rejtelmeiről.
Olvasd el ezt is: Lassan már csak a Fidesz védi a kommunista ügynököket
Nincs rendben
Ami ebben elképesztő, az nem az, hogy mit gondolnak ezek az emberek az egyetemistákról. Hanem sokkal inkább az, hogy a balhét a futballpálya helyett az egyetemista tüntetőkkel szemben keresik. Hogy a Fidesz plebejus-Magyarországán ők teljes joggal felbátorítva érezhetik, és nyilvánvalóan érzik is magukat arra, hogy rettentő egyszerű véleményüket nyilvános rendezvényeken, azokat megzavarva kell hangoztatniuk. Például, hogy nekik egyetemistákkal kell vitatkozniuk az egyetemekről. Valami nagyon nincs itt rendben.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.