Orbán három meglepetésszerű vereségbe vezette pártját, mégis a Fidesz első embere maradhatott. Két évtizede elhiteti szélesebb környezetével saját vezetésének nagy ígéretét, miközben mindabból rettentően keveset volt képes megvalósítani. (facebook.com/orbanviktor)
A Fidesz negyedszázados születésnapját értékelő írások tömege elsiklott a pártot meghatározó legfontosabb jelenség felett. Annyira természetesnek vesszük már, hogy fel sem tűnik: csaknem húsz éven át és három nagy választási vereség ellenére változatlanul ugyanaz az ember volt a párt vezetője. És még marad is egy darabig.
Ajánlott írásunk: Bajnai még Mesterházyval küzd, nem Orbánnal
Három vereségbe vitte bele a pártot
Az 1988-ban alapított Fideszt 1993 óta irányítja pártelnök. Ezt a tisztséget pedig a 2000 és 2003 közötti időszak kivételével mindig Orbán Viktor töltötte be. Ráadásul ezen három évből kettőben kormányfő volt, és mint ilyen, gyakorlatilag ő vezette a magyar jobboldalt és vele együtt a Fideszt is. Azt mondhatnánk, hogy igazából csak a 2002 és 2003 közötti egy év volt az az időszak, amikor nem Orbán Viktor volt a Fidesz egyes számú embere – ráadásul ezen rövid intermezzo alatt Áder János is csak mint ügyvezető elnök állt a párt élén.
Orbán Viktor „természetes" pártvezetői szerepét annyira magától értetődőnek veszi mindenki, hogy szinte már fel sem tűnik, mennyire abnormális a jelenség. 1993 és 2013 között ugyanis a Fidesz három nagy választási vereségbe is beleszaladt. 1994-ben az egy évvel korábbi megkérdőjelezhetetlen ellenzéki vezetői pozícióból törpepárttá zsugorodtak. 2002-ben aztán a választások előtt egy héttel még meglévő stabil előnyüket könnyelműsködtek el, és buktak el egy olyan választást, amelyet egyértelműen meg kellett volna nyerniük. 2006-ban pedig egy a saját bevallása szerint is a kormányzást csak mímelő MSZP-től szenvedtek el megszégyenítő és még egy évvel korábban is elképzelhetetlennek tűnő vereséget.
Eközben pedig senkinek nem lehetett kétsége afelől, hogy a Fidesz stratégiáját és lépéseit Orbán Viktor határozza meg: ha úgy tetszik, ő vezette három meglepetésszerű vereségbe pártját. Ennek ellenére ő maradhatott a Fidesz első embere.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
A vezető és a vezetettek
E sajátos helyzet kialakulásához legalább két szereplőre biztosan szükség volt: a vezetőre és a vezetettekre.
Vegyük először a vezetőt: Orbán Viktorról azt szokás írni, hogy nagyon tehetséges, és a Véleményvezér számára megdöbbentő módon ezt az idén ötven éves embert még ma is sokan így jellemzik. Ez azért meglepő, mert a tehetség szó a potenciált, a lehetőséget jelzi, miközben egy immáron húsz éve pozícióban lévő politikus esetében sokkal inkább a megvalósult művekről, a teljesítményről kellene beszélni. Szerintünk ez az ellentmondás az Orbán Viktor-jelenség egyik, talán legnagyobb talánya. A Fidesz elnöke ugyanis két évtizede elhiteti, elfogadtatja szélesebb környezetével saját vezetésének nagy ígéretét, miközben mindabból rettentően keveset volt képes megvalósítani.
De a két évtizedes uralomhoz nem csak egy előadó kellett, hanem egy közönség is. Egy olyan közönség, amelyik alapvetően hinni akar Orbán Viktornak. Hinni akar, mert az általa kínált világértelmezés magyarázatot ad nem csak Orbán Viktor, de az őt vezetői pozícióban tartók kudarcaira is. És persze nem mehetünk el amellett sem, hogy közben a pártból és környékéről szisztematikusan távoztak vagy eltávolították azokat, akik nem voltak vevők erre a nagy közös önfelmentésre.
Olvasd el ezt is: Ki mondja el a rossz hírt Orbánnak?
Fidesz=Orbán Viktor
Ha valaki megkérdezné a Fideszen belül, hogy ki akar Orbán Viktor utóda lenni, valószínűleg senki sem tenné fel a kezét. Mert bár a Fidesz – mint minden politikai párt – tele van rendkívül ambiciózus és magabiztos politikusokkal, náluk jó esetben is udvariatlan dolog a pártelnöki pozícióra bárki mást elképzelni, mint Orbán Viktort. Nélküle ugyanis nem is lenne értelmezhető a Fidesz.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.