Tud-e Bajnai annyival erősebb lenni a korábbi Fidesz-szavazók között, mint a szocialisták, hogy az akár a saját miniszterelnökről való lemondást is indokolja az MSZP számára? Egyelőre nem úgy tűnik.
Egyre élesedik a csata a baloldal miniszterelnök-jelöltségéért. Az Index értesülései szerint Mesterházy egyértelműen bejelentette igényét a posztra, a tegnapi Medián-felmérések pedig azt mutatják, hogy bizonyos szempontból az MSZP elnökének népszerűsége felzárkózóban van Bajnai Gordonéhoz, még ha továbbra is jelentős a hátránya a kormányváltást akaró szavazók között.
Ajánlott írásunk: A Fidesz fülkeforradalmi tőkésosztálya
Mesterházy ügyesebb volt
A baloldal közös miniszterelnök-jelöltségének kérdése szinte 2010 májusa óta a levegőben van, Bajnai Gordon tavaly októberi színre lépése pedig megindította a nyílt versengést. A két rivális jelölt közötti különbségek már eddig is világosak voltak, mostanra azonban a korábbiaknál is élesebben láthatóak. Miközben mindketten igen népszerűek a baloldali szavazók között, Mesterházy maga mögött tudhatja az MSZP-t, Bajnai Gordon viszont valamivel szimpatikusabb a választást valószínűleg eldöntő bizonytalan szavazók számára.
Az elmúlt hónapok fejleménye, hogy kiderült, Mesterházy ügyesebben lavírozik a kamarillapolitikában, de az is világossá vált, hogy a Fidesz lényegesen jobban tart Bajnai Gordontól, aki viszont úgy tűnik, egyelőre nem találta meg az eszközét annak, hogy egy ilyen helyzetben a saját hangját kellően erőteljesen tudja hallatni.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
Egymás kezeit nézik
Mindkét jelölt a másik kezeit nézi és próbálják saját pozíciókat erősíteni a valószínűleg nyár végén megszülető választási egyezség előtt. Az ő, illetve pártjaik dilemmája meglehetősen világos: tud-e Bajnai Gordon annyival erősebb lenni a korábbi Fidesz-szavazók között, hogy az akár a saját miniszterelnökről való lemondást is indokolja az MSZP számára. Ha ezt a választ ma kellene megadni, a párt valószínűleg nemmel válaszolna.
Ugyanakkor ha nemmel válaszolnak, akkor a jelenlegi felállásban arról is lemondanak, hogy 2014-ben nyerni tudjanak. Ezzel a névvel, ezzel a múlttal és a Szanyi kapitány-típusú figurák terhével lasszóval sem tudnak majd kiábrándult jobboldali szavazót fogni.
Ám eközben Bajnai Gordon sem volt képes bebizonyítani, hogy ő esetleg drámaian sikeresebb tudna lenni ezen cél elérésében. Ez pedig azt jelenti, hogy mind az MSZP-nek, mind az Együtt 2014-nek szüksége lenne olyan személyekre vagy pártra, mely kellő hitelességgel bírhat az említett szavazói körben.
Olvasd el ezt is: A Fidesz megvédi a trafikmutyizókat
MSZP-LMP?
A legnyilvánvalóbb jelölt erre a szerepre az LMP. Schiffer András ugyanis eddigi következetes politikájával nagyon sokak számára bebizonyította, hogy úgy tud ellenzéki lenni, hogy közben távol tartja magát a régi kommunistáktól és/vagy gyurcsányistáktól. Az Együtt 2014 már megpróbálkozott az LMP-vel, annak akkor pártszakadás lett a vége. Egy ilyen helyzetben Bajnai legfeljebb a volt LMP-sek fejét tudná felkínálni Schiffernek egy esetleges kooperációért cserébe, az azonban nem világos, hogy Schiffer András miért változtatna fél évvel korábbi véleményén.
Mesterházy kicsit több lappal rendelkezik egy ilyen játszmában. Ha ő meg tudná nyerni potenciális koalíciós partnernek az LMP-t, egyrészt bebiztosítaná saját miniszterelnök-jelöltségét, másrészt lényegesen javítaná saját hitelességét a bizonytalan szavazók között. Ahhoz azonban, hogy ezen egyáltalán gondolkodni megérje az LMP-nek, az MSZP elnökének rendkívül fajsúlyos ígéreteket kellene tennie. Ilyen lehetne például az ügynökaktáknak a választásokat követő azonnali megnyitása, vagy mondjuk a feltehetően előbb-utóbb az LMP mellett kikötő Ángyán József miniszterré tétele és programjának megvalósítása.
Persze nem világos, hogy az LMP mennyire venne komolyan egy ilyen ajánlatot, de az igen valószínű, hogy egy ilyen húzás rendesen felforgatná a honi politika jelenlegi erőviszonyait.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.