Bokros Lajoshoz hasonlóan Bajnai Gordon körül is épül a szakértőiség mítosza, ami később még jól jöhet. Szavazóink többsége szerint mégis jobban jártunk volna egy előrehozott választással, mint a szakértői kormánnyal. Az elmúlt hét eseményei szavazásaink tükrében.
Folytatjuk a múlt hétvégén elkezdett rovatunkat, és ismét megnézzük, milyen érdekesebb eredmények születtek a cikkeinkhez mellékelt szavazásoknál. Ahogy a múltkor, úgy most is leszögezzük: a felmérések nem tudományosak, nem reprezentatívak, és egyedül a blog olvasóinak véleményét tükrözik. A viszonylag nagy számú szavazat miatt azonban az eredmények mindenképpen elgondolkodtatóak.
A hét búcsúzója: Bajnai Gordon
Pénteken megtartotta búcsúbeszédét Bajnai Gordon, aki hivatalosan már csak ügyvezető miniszterelnök. Keddi cikkünkben az EU mentőcsomaga kapcsán arról írtunk, hogy miért fogunk drágán megfizetni a Bajnai-kormányért. Röviden: azért, mert a Bajnai-kormány egyetlen célja a rövid távú válságkezelés volt, de nem gondolkozott hosszú távon. Például, nem vont be nemzetközi forrásokat, pedig akkor még lehetett volna. (Köszönjük, Görögország! Köszönjük, Bajnai-kormány!)
A szavazásra feltett kérdés a következő volt: Jobb lett volna-e Magyarországnak 2009-ben egy előrehozott választás, mint a Bajnai-féle szakértői kormány? Nagyon sokan, 4500-an szavaztak: 55% szerint előrehozott választásra, 38% szerint Bajnaira és kormányára volt szükségünk.
Ezt a kérdést egyszer már korábban, még a választások előtt, március 25-én is feltettük (Miféle válságkezelés? Még mindig adósságsirálban). Akkor 1100 szavazóból 70% volt az előrehozott választás, és csupán 23% Bajnai mellett.
Az eltérő nagyságrendű (4500 és 1100) szavazatszám, illetve a nagyon eltérő belpolitikai helyzet (kampányfinis ill. választások után) és sok egyéb miatt nyilván nem lehet olyan összehasonlítást tenni, mint a múlt héten Pintér gergényis megjegyzése kapcsán tettünk. Ugyanakkor jól látszik, hogy Németh Miklóshoz és Bokros Lajoshoz hasonlóan Bajnai Gordon körül is épül, illetve tudatosan építenek egy mítoszt, a szakértőiség mítoszát. Ami később még igen jól jöhet.
A hét másik búcsúzója: az antifasizmus mítosza
A második legtöbb szavazat (2820) az MSZP-Jobbik paktum kapcsán érkezett (Lendvai Ildikó vs. sánta kutya). A kérdés: Ön szerint mekkora kárt okozott az MSZP-nek az, hogy átengedte a nemzetbiztonsági bizottság vezetését a Jobbiknak? 23% szerint semekkora kárt nem okozott ez, csak a média fújja fel az ügyet; 13% szerint csak kis kárt okozott, és pár nap múlva mindenki el is felejti az egészet; 49% szerint nagy kárt okozott, és az MSZP „antifasizmusa” végképp hiteltelenné vált.
A fejlemények – a szavazók véleményével összhangban - azt mutatták, igenis nagy horderejű dologról van szó. Az MSZP – látva a párton kívüli és belüli óriási tiltakozást - visszakozott és megváltoztatta álláspontját. Végül Schmitt Pál házelnök döntése értelmében a két bizottsági elnöki poszt helyet cserélt: a nemzetbiztonságit az MSZP, a költségvetésit pedig a Jobbik kapta. Az MSZP gyakorlatilag semmit nem nyert az ügyön, viszont a közélet szegényebb lett egy mítosszal: az MSZP antifasizmusának mítoszával.
És a többi
A brit sajtó nagyon mellélőtt a választások előtt. Ennek kapcsán a következő kérdést tettük föl: "Magyarországon az elmúlt választások kimenetelét a sajtó döntötte el." Egyetért-e ezzel az állítással? 6% teljes mértékben egyetért, 30% inkább egyetért, 35% inkább nem ért egyet, 26% egyáltalán nem ért egyet. (Amikor a sajtó veszíti el a választásokat)
Rákérdeztünk a mentelmi jogra is: Egyetért-e Ön azzal, hogy parlamenti képviselőinknek mentelmi joga van? Az eredmény igen tanulságos: majd’ ezer szavazónk mindössze 3%-a (!) mondta, hogy teljesen egyetért. 51% sokkal korlátozottabb mentelmi jogot tartana kívánatosnak, 46% pedig egyáltalán nem ért egyet azzal, hogy a magyar parlamenti képviselőknek mentelmi joga legyen. (Le a mentelmi joggal!)
Végül, a kettős állampolgárság kapcsán érkező hisztérikus szlovák reakciók után feltettük a kérdést: Ön szerint javulni vagy romlani fog a magyar-szlovák viszony az elkövetkezendő években? Egyfelől, a többség szerint egyértelműen hűvösebb lesz vagy drasztikusan romlik, másfelől összességében azok is többségben vannak, akik szerint a viszony javul, stagnál vagy hűvösebb lesz, de utóbbit nem tartják feltétlenül bajnak (1160 szavazat). (Mit kezdjünk Szlovákiával?)
Folytatás egy hét múlva, addig is további jó szavazást!
Ha tetszett az írás, csatlakozz a Véleményvezér Facebook-csoportjához!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.