Mert néhány szűkebb csoporton kívül senkinek sem léptek még direkt a lábára. 2012-ben azonban már elkerülhetetlen a komoly kiadáscsökkentés: kemény tüntetéssorozatok és országos sztrájkok is jöhetnek. (Fotó: Lakatos Péter/MTI)
Tegnap az Orbán-kormány elmúlt időszakának harmadik jelentősebb demonstrációjára került sor. A rendvédelmis szakszervezetek és a „Nem tetszik a rendszer!” ellenzékijei után most a taxisok fejezték ki az elégedetlenségüket.
Ebből a felsorolásból talán úgy is tűnhet, mintha a kormánypárt politikájával néhány szűk csoporton kívül mindenki egyetértene. A szomorú valóság azonban az, hogy ez sokkal inkább annak a bizonyítéka, hogy a Fidesz mennyire nem fogott még hozzá a fájdalmas, de elkerülhetetlen kiadáscsökkentésekhez.
Ajánlott írásunk: Mi várhat a Fideszre 2012-ben?
Nem össztársadalmi
A kormány szinte heti rendszerességgel jelent be különböző kellemetlen lépéseket, és a közvélemény-kutatásokból mára világosan ki is olvasható, hogy a Fidesz egykori támogatói egy jó részét már nem tudhatja maga mögött. Mégis az látszik, hogy néhány marginális csoporton, szűk érdekközösségen kívül senki nem vonult az utcára a kormány ellen. A „Nem tetszik a rendszer!” elnevezésű demonstrációról már korábban elmondtuk, hogy azt nem lehetett igazán komoly politikai rendezvénynek tekinteni, a rendvédelmisek pedig, akárcsak tegnap a taxisok, meglehetősen szűk hatókörű ügyek miatt fejezték ki elégedetlenségüket.
Ráadásul utóbbiak olyan ügyekért harcolnak, melyekkel bárki másnak azonosulni elég nehéz lenne. Könnyű ugyanis belátni, hogy mondjuk a rendőrök 45 éves korukban történő nyugdíjba vonulása vagy a taxisok tarifaigénye nem össztársadalmi vagy nemzetgazdasági érdek.
Ha tehát a Fidesz-kormány (és a fideszes vezetésű önkormányzatok) intézkedéseinek csak ennyi a valóban látható társadalmi reakciója, akkor egy távoli elemzőnek akár úgy is tűnhetne, alapvetően minden rendben van ebben az országban.
Nem merték meglépni
Azonban a helyzet ennek pontosan az ellenkezője. Mostanra ugyanis látszik, hogy a könnyen jött pénz, azaz a kormány által einstandolt magánnyugdíj-megtakarítások egyszerűen elfolytak a semmibe. Mondjuk ki: a kormány arra tapsolta el ezt a többszáz milliárd forintot is, hogy a kurucos kormányzati szlogenekkel ellentétben ne kelljen valóban bátornak lennie, és ne kelljen meglépnie a szükségszerű és igazán kemény kiadáscsökkentő intézkedéseket.
A kormány bátorsága ugyanis csak odáig terjedt, hogy amint újabb hiányok jelentkeztek a költségvetésben, elődeihez hasonlóan elkezdett még több adót beszedni: egy kicsit rápakoltak a fogyasztási adókra, mellette pedig rengeteg más új adófajtát is bevezettek. A nagy ellátórendszerek átalakításához azonban a mai napig nem mertek hozzáfogni, legyen szó akár a nyugdíjrendszerről, akár az egészségbiztosítási rendszerről. Így tudták csak elérni azt, hogy néhány szűkebb csoport kivételével senkinek ne lépjenek direkt a lábára. A nyugdíjasok megkapják ugyanazt a nyugdíjat, a közalkalmazottak ugyanazt a fizetést, és egyelőre jelentősen az egészségbiztosítási ellátásáson sem változtattak.
Tüntetés: rossz jel a kormánynak, jó az országnak
És még mindig nem látják, hogy mekkora a baj. Az eddigi tehetetlenség és a politikai tőke felélése most üt majd csak igazán vissza: a 2012-es évben ugyanis már nem lehet újra magánvagyonokat államosítani, újabb adófajtákat pedig lassan már kitalálni sem lehetne. A 2012-es lesz az az év, amikor a kormány kénytelen lesz az igazán jelentős szavazói rétegek, a nagyobb társadalmi csoportok lábára lépni, és így végre olyan kiadáscsökkentő intézkedéseket bevezetni, melyek az ország hosszú távú érdekét szolgálják.
Igen, miközben ez jó lesz az országnak, rossz lesz a kormánynak. Mert ez bizony azzal fog járni, hogy nemcsak néhány rendőr, taxis vagy unatkozó aktivista vonul majd az utcára, hanem könnyen lehet, hogy kemény tüntetéssorozatok és országos sztrájkok várnak a kormányra.
Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.