Aki egyébként is kibírná, segítséget kap, akinek viszont nehéz volt, most még nehezebb lesz. A kormány gazdaságpolitikai intézkedései a társadalmi mobilitás alól húzzák ki a szőnyeget. (Fotó: MTI/hirado.hu)
Mind több jel és konkrét információ mutat arra, hogy a kormány és a kormányfő is megértették: 2012 borzasztóan kemény évnek ígérkezik. Minden mozgósítható politikai tartalékra szükségük lesz, hogy a költségvetés hiánya ne veszélyeztesse az államadósság pályájának fenntarthatóságát. Mi azt gondoljuk, ezek a kiélezett helyzetek ritka jó lehetőséget jelentenek, hogy megtudjuk, milyen is egy adott kormány valódi értékrendje.
Valakit fel kell áldozni
A 2012-es költségvetés az elmúlt három hónapban legalább háromszor került átszabásra, mivel kiderült, a gazdaság várható növekedése kisebb, az államháztartás várható helyzete pedig rosszabb lesz, mint azt korábban gondolták. Ennek nagyobb része puszta önáltatásból és tervezési hibából fakadt, a másik része pedig az eurózóna gyorsan romló növekedési kilátásainak eredménye. Mostanra eljutottunk oda, hogy egyértelművé vált, csakis nagyon kemény intézkedések árán tartható kordában a hiánycél és az államadósság. Ahogy Matolcsy György a költségvetés parlamenti vitájában utalt rá, a legendás nem ortodox elemek kikerültek a tervekből.
Meglehetősen nyilvánvaló tehát, hogy ez egyfajta szükséghelyzet, melyben a kormány egyszerűen nem teheti meg, hogy ne sértse szavazók százezreinek az érdekeit. A Véleményvezérnek meggyőződése, hogy ilyen helyzetekben mutatkozik meg egy kormányzat igazi arca. Mert értékekről nagyon könnyű szónokolni, de a valódi mérce az, hogy kit és mit védelmez a kormány még a legnehezebb helyzetekben is, és persze, hogy kik és mik kerülnek olyankor feláldozásra.
Nyertesek és vesztesek
Vegyük először számba azokat, akiket az elmúlt két hónapban dobott ki, illetve most készül kidobni a kormány a léghajóból! Először is, ott vannak az evások, magyarul a kisvállalkozók egy széles rétege. Aztán a devizaalapú lakáshitellel rendelkezők többsége, azaz azok, akik nem tudtak élni a végtörlesztés adta lehetőséggel, viszont kénytelenek elszenvedni az annak eredményeképpen jelentősen gyengülő forintárfolyamot. Továbbá a felsőoktatásban tanuló hallgatók is feláldozásra kerülnek, hiszen a terület állami finanszírozása drámaian csökkenni fog.
Most pedig nézzük meg, hogy kik azok, akik egyelőre megúszták a különféle vágásokat és a célcsoportokra szabott adóemeléseket! Itt vannak mindjárt az öregségi nyugdíjasok, akik mára az MSZP és a Fidesz közös szent tehenei lettek: a növekvő terhekből nekik továbbra sem kell kivenniük a részüket (a megnövelt áfa és a gyengülő forint mindenkit érintő hatásain túl). De úgy tűnik, a rokkantnyugdíjasoknak is drámaian kisebb csökkentésekkel kell szembenézniük, mint ahogy az a Széll Kálmán tervben eredetileg szerepelt. És természetesen itt vannak még a végtörlesztési lehetőséggel élni tudók, tehát azok, akiknek volt elegendő megtakarítása ahhoz, hogy ki tudják váltani a devizahiteleiket.
A status quo kormánya
Ha kicsit távolabbról nézzük mindezt, és megpróbálunk valamiféle logikát találni a kormány fenti lépéseiben, akkor azt látjuk, hogy nincs olyan kiemelt társadalmi csoport, amelyet egyértelműen képviselnének. A Fidesz gazdaság- és társadalompolitikája már csak ezért sem írható le a hagyományos baloldali-jobboldali kategóriák mentén. Nekünk sokkal inkább úgy tűnik, hogy ha a Fidesz képvisel valamit, akkor az leginkább a társadalmi status quo fenntartása. A kormány gazdaságpolitikai intézkedései ugyanis a társadalmi mobilitás alól húzzák ki a szőnyeget, sőt mindenkit megpróbálnak bebetonozni abba a relatív pozícióba, ahol ő éppen van.
A kevésbé tehetős devizahiteles, aki korábban is megszenvedte a svájci frank erősségét, most még jobban meg fogja. Az a devizahiteles viszont, aki megtakarításai miatt nem volt annyira nehéz helyzetben, jól járt. Ugyanígy a felsőoktatás kvázi fizetőssé tétele is ezzel a hatással jár: a jómódú szülők gyermeke eddig is ki tudta fizetni az oktatás költségeit, és a jövőben is ki fogja tudni. Azok viszont, akiknek idáig is nehéz volt a megélhetést biztosítani a tanulmányok folytatása mellett, ezután még nehezebb lesz, sőt nagyon sokan egyszerűen ki fognak szorulni a felsőktatásból. A sikeres középvállalatok, akik eddig is túl tudtak élni, ezután is boldogulni fognak, miközben az eddig is nehéz időket élő kisvállalkozások tömegei kerülnek majd veszélybe és kényszerülnek a feketegazdaságba. A kormány által megkímélt öregségi nyugdíjasok esetében pedig elég triviális, hogy sohasem voltak, és nem is lehetnek a társadalmi mobilitás motorjai – sőt.
Olvasd el ezt is: A Fidesz állama: abszurd adóállam
Miért csinálják?
Nem gondoljuk, hogy mindez egy tudatos stratégia része lenne. Inkább arra gyanakszunk, hogy a status quo fenntartására való törekvés a hatalmi logika mentén meghozott megannyi döntés szándékolatlan eredője. Ám ettől a tény még tény marad: a Fidesz-kormány a társadalmi status quo bebetonozásán és a mobilitás csökkentésén dolgozik.
Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.