A gát akkor is átszakadhat, ha holnaptól a kormány mindent tökéletesen csinál. Lehetetlen nem észrevenni a helyzet iróniáját: az öncélú gazdasági függetlenség erőltetése tett teljesen kiszolgáltatottá minket. (Fotó: MTI/EPA)
Úgy tűnik, egyre kézzelfoghatóbbá válik egy valóban óriási méretű euróválság kialakulásának a veszélye. Már nem csupán arról van szó, hogy esetleg lassabb lesz az eurózóna gazdasági növekedése az elkövetkező években, vagy hogy még szigorúbb kiadáscsökkentésekre lesz szükség. Hanem arról, hogy a legkisebbtől a legnagyobbig a gazdaság minden egyes szereplője a saját bőrén érezheti a teljes felfordulást – és a jövedelme esését.
Azt pedig talán mondanunk sem kell, hogy ebben az esetben a magyar gazdaság lenne az egyik első dominó, amelyik eldőlhet.
Tervezési hiba
Az elmúlt két évben az Európai Unió vezetői arra törekedtek, hogy a válságot megpróbálják feltartóztatni Görögország határainál. Ebben teljes kudarcot vallottak. A válság ugyanis nemcsak, hogy átterjedt az összes dél-európai országra, hanem tovább mélyítette az egész eurózóna problémáit is.
Azt lehet mondani, hogy az Európai Unió egész válságkezelési metódusa csődöt mondott. Erről mégsem az EU jelenlegi döntéshozói tehetnek a leginkább, hiszen mára teljesen nyilvánvalóvá vált, hogy egy fundamentális tervezési hibáról van szó. Az eurózóna ugyanis úgy kényszerítette egy kockázatközösségbe az érintett államokat, hogy azok semmilyen valódi befolyással nem bírtak egymás lépéseire. Ezért amikor az egyik állam elkezdett csalni, akkor ezt büntetlenül tehette, hiszen a szabálykövetők nem tudták ebben megakadályozni. Sőt, gazdasági érdekük azt követelte, hogy ameddig lehet, finanszírozzák tovább a „csalókat” is.
Ez azonban egy idő után oda vezetett, hogy boldog-boldogtalan csalni kezdett.
Felbomlás vagy tíz év szenvedés
Úgy tűnik, most jött el a pillanat, amikor mindenki kénytelen szembesülni azzal, hogy az Unióban már nem biztos, hogy van elegendő pénz az összes „csaló” kimentésére. Egészen pontosan: az EU-ban nincs elegendő kohézió, összetartozás-érzés ahhoz, hogy az önhibájukból bajba került államokat a felelősségteljesebbek saját magukat is feláldozva kimentsék. Ehhez a felismeréshez az kellett, hogy a már uniós szinten is jelentős méretűnek számító Olaszország esetében is kiderüljön, hogy a német védőháló tudatában még egy hónappal ezelőtt is képesek voltak elkomolytalankodni az egyébként elkerülhetetlen kiadáscsökkentéseket.
Természetesen nem tudjuk, hogy mi fog az eurózónával történni, de azt látjuk, hogy most először fordul az elő, hogy széles körben reális esélyként kezelik az eurózóna felbomlásának lehetőségét. Ha ez nem is történik meg, maga a mentőakció is borzasztóan sokba fog kerülni. Ahogyan Angela Merkel jósolta: ebből a válságból jó tíz év lesz kijönni.
Ezt elszúrtuk
Az eurózóna körüli vihar pedig még lejjebb fogja húzni a magyar növekedési (pontosabban: recessziós) kilátásokat, és önmagában is sebezhetővé teszi a forintot, illetve nehezíti az államadósság finanszírozását.
Ez pedig azt jelenti, hogy most érezhetjük majd csak igazán, milyen felelőtlen és önsorsrontó volt a magyar kormány elmúlt másfél évének gazdaságpolitikája. A növekedési kilátásainkat már eleve lehúzták a forradalmi törvénykezéssel, a különadókkal és a külföldellenes retorikával. A forintot pedig már-már tudatosnak tűnő módon gyengítették történelmi mélypontja közelébe az egészen szürreális végtörlesztési ötlettel. Így aztán még mielőtt az igazi nemzetközi problémák elkezdődtek volna, mi már elkergettük az IMF-et, dobra vertük a rekvirált családi ezüstöt és gondjaink akadtak az új államkötvényeink kibocsátásával.
Olvasd el ezt is: Eljött a pillanat: a Fidesznél beismerték!
Ennyit a gazdasági függetlenségről
Ebben a helyzetben pedig már nem csak a mi kezünkben van a sorsunk. A gát akkor is átszakadhat, ha holnaptól a kormány mindent tökéletesen csinál. Lehetetlen nem észrevenni a helyzet iróniáját: az öncélú gazdasági függetlenség erőltetése teljesen kiszolgáltatottá tett minket.
Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.