Ahol a média és a bíróságok kellően függetlenek a kormánytól, ahol erős a civil szféra és stabil a jogrend, bárkinek nyugodtan adhatunk kétharmadot, úgysem tud a hatalmával visszaélni. Magyarország nem ilyen hely. (Fotó: Index)
Lázár János benyújtotta a Fidesz új választójogi törvénytervezetét. Sajnos a nyári hónapokban már napvilágot látott javaslatok semmit nem puhultak, sőt ellenkezőleg, egy még inkább a Fideszre szabott változat kerül a parlament elé.
Úgy látszik, a kormánypárt tényleg nem érzi, hogy egy ilyen törvény a jövőben mennyire kétélű fegyvernek bizonyulhat.
Ajánlott írásunk: Mi a baj a Fidesz választási rendszerével?
Nálunk nincs értelme
Az új választási rendszer legfontosabb elemeit szinte mindenki ismerheti már a híradásokból: lényegében a győztes tényleg mindent visz. Akinek sikerül megnyernie a választást, az valószínűleg nemcsak többséget, hanem azonnal abszolút többséget is kap majd a parlamentben.
Ezzel a többségi modell felé elmozduló rendszerrel számos probléma van. Elsőként az, hogy ez a rendszer legfeljebb egy olyan országban lehetne csak igazságos, ahol óriásiak a regionális különbségek, amit csak hasonló választási szabályokkal lehetne kiegyensúlyozni. Jól ismert példa erre az angol választási rendszer; Magyarországon azonban ezek a regionális eltérések a valóságban eléggé jelentéktelenek.
Ezért aztán sajnos a Véleményvezér sem tud egy ilyen javaslat mögött más logikát látni, mint azt, hogy a Fidesz saját magára kívánja szabni a választási rendszert: hogy amennyiben sikerül megnyerniük a következő választást, újra kétharmaduk legyen és továbbra is bármit megtehessenek az országban.
Lázár törvénytervezetében (...) a töredékszavazat meghatározása szerint a győztes jelöltre leadott, mandátumot nem eredményező szavazatok is töredékszavazatok, és minden olyan szavazatot mandátumot nem eredményezőnek tekintenek, amely felette van a második helyen végzett jelölt összes szavazata + egy szavazatnak.
Ez nem is olyan extrém esetben akár azt is jelentheti, hogy a győztes jelölt egymaga több töredékszavazatot visz az országos listára, mint amennyit a vesztes jelöltek összesen. (...)
A 2010-es választásokon az első fordulós adatokat összesítve a Fidesz az új szabályok szerint összesen 1 561 503 töredékszavazatot szerzett volna, másfélszeresét az MSZP országos listájára leadott 990 428 szavazatnak. (...)
93 listás mandátummal számolva a Fidesznek így 46, a szocialistáknak 22, a Jobbiknak 18, az LMP-nek pedig 7 képviselője jutna be listáról. A parlamentben így a Fidesznek 151, az MSZP-nek 23, a Jobbiknak 18, az LMP-nek 7 fős frakciója lenne, tehát a Fidesz egymaga birtokolná a parlamenti mandátumok 75,9 százalékát, másképpen háromnegyedét.
A győztes tényleg mindent visz (Index)
Visszaüthet a Fideszre...
A Fideszt nemcsak az nem zavarja, hogy ez a rendszer nyilvánvalóan részrehajló, hanem az sem, hogy adott esetben keményen vissza is üthet. Ugyanis akkor, ha a Fidesz nem nyerné meg a következő választást, a győztes ellenzéki formáció egy pillanat alatt olyan hatalomhoz juthatna, amivel a Nemzeti Együttműködés Rendszerét azonnal lebonthatná. Hatályon kívül helyezhetné a Fidesz megannyi emblematikus és megosztó intézkedését, nem is beszélve az új alkotmányról.
A mostani kormánytöbbség ráadásul azt is képtelen belátni, hogy minden olyan intézkedés, mint amilyen ez az új választójogi törvénytervezet is, csak egy újabb indok arra, hogy valamennyi nem-fideszes erő választási szövetséget hozzon létre Orbán Viktor és kormánya leváltására. Ahogy azt a nyáron az LMP már fölvetette, egy közös ellenzéki győzelem után a Fidesz intézkedéseit eltörölnék, majd pedig akár rögtön egy új választást írhatnának ki – immár ismét a régi szabályok szerint.
...és az egész országra is visszaüt
De talán nagyobb probléma, hogy a Fidesz választási rendszere nemcsak a pártra üthetne vissza, hanem az egész ország számára hatalmas kockázatot jelentene. Egy ilyen többségi választási modell ugyanis csak az olyan országokban tud jól működni, ahol a politika nem ural mindent: ahol a média és a bíróságok kellően függetlenek a kormánytól, ahol erős a civil szféra és stabil a jogrend. Egy ilyen országban ugyanis bárkinek nyugodtan adhatunk kétharmadot, úgysem fog, mert úgysem tud a hatalmával visszaélni.
Az elmúlt másfél év világosan bebizonyította, hogy Magyarország sajnos nem ilyen hely, és a kétharmados hatalommal a legkülönbözőbb módokon tud visszaélni a kormánypárt. Ezért mi sem tudunk egy olyan választási rendszert támogatni, mely ilyen aránytalan mértékben adna még nagyobb hatalmat a mindenkori győztes kezébe.
Ha tetszett az írás, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.