Cselekvőképtelen állam tér vissza és telepszik rá az életünkre, ez az igazi baj. A magyar állam képességei, hatékonysága sokkal jobban leszakadt az európai átlagtól, mint a gazdaságunk. (Fotó: Nagy Attila/origo)
Ahogyan azt Szalai Ákos tegnapi hozzászólásában írta, „Állam will be back". Maga Matolcsy György beszélt erről tegnap egy konferencián, de ha nem mondta volna, akkor is tudnánk, hiszen az elmúlt két év gazdaságpolitikája végig ezen gondolat mentén szerveződött. Az igazi baj nem ezzel az üzenttel van, hanem hogy nálunk egy cselekvőképtelen állam tér vissza és telepszik rá a mindennapjainkra.
Ajánlott írásunk: Magyarország rögtön az USA mögött?
Kell az állam, de módjával
Az olcsó pénzből fújt pénzügyi buborék és az azt követő válság egyik legfontosabb tanulságának az tűnik, hogy a piac önszabályozásába vetett dogmatikus hit ostobaság volt. Ahogyan azt már sokan megírták, a piac megfelelő működésének előfeltétele a megfelelő szabályozás, ennek hiányában az emberi ösztön által hajtott piaci folyamatok szükségszerűen káros és fenntarthatatlan túlzásokhoz vezetnek.
Az elmúlt két évtized másik nagyon tanulságos jelensége a fejlődő gazdaságok felemelkedése. Ezen belül különösen sok figyelem irányul a kínai gazdasági csodára, amelyiket első ránézésre könnyű az állami tulajdonban lévő és állami irányítás alatt álló gazdaság sikerének látni. A Véleményvezér azonban sokakkal összhangban úgy gondolja, Kínában pont a verseny és az emberi lelemény szabadjára engedése jelentette a csoda motorját, és az esetek többségében az állami beavatkozás jelenti a visszahúzó erőt.
Vitathatatlan ugyanakkor az is, hogy Kína példát mutatott arra, hogy különösen a fizikai és humáninfrastruktúrával kapcsolatos beruházások területén az államnak nagyon fontos pozitív szerepe is lehet.
A tárcavezető azt mondta, a huszadik század egy hosszú évszázad volt, két világháború is volt az első felében. De ha a második felét nézzük, sikereket is látunk, az újjáépítés korszaka fellendülést hozott, Európa nyertese ennek az időszaknak. Hatalmas siker például az Európai Unió létrejötte, mondta a miniszter. Matolcsy szerint erősíteni kell az együttműködést Kína és Közép-Kelet-Európa között, és ezt az új stratégiai partneri kapcsolatot szilárd alapokra kell építeni.
A huszonegyedik századnak még csak az elején járunk, de máris átéltünk egy gazdasági, politikai és társadalmi világválságot, ebből is tanulhatunk, vélte a miniszter. Például azt, hogy erős államra van szükség, felértékelődött a politikai stabilitás szerepe. "Az állam visszatért" - mondta a miniszter, aki szerint meg kell teremteni az állam, a politika és az üzleti élet harmóniáját, tanulnunk kell a kínai sikerből.
Vér és gondoskodás
Európában az állam visszatérésének nem csak a fenti gazdasági, hanem nagyon súlyos politikai okai is vannak. A válság és az azzal együtt járó kilátástalanság óriási nyomást helyez minden demokratikus politikusra, hiszen a választók egyértelműen vért akarnak látni, illetve azt követelik, hogy az állam gondoskodjon a jólétük fenntartásáról.
Ez azt jelenti, hogy a nyugati politikusok egyre inkább rá lesznek kényszerítve a bankok megregulázására és a gazdagok látványos megadóztatására.
Véleményvezérek a Véleményvezéren - Blogunkon újságírók, bloggerek, közgazdászok és más, közélettel foglalkozó szakértők fejtik ki véleményüket a hozzászólásokban.
A magyar állam egy rossz vicc
Mindezen tényezők miatt elkerülhetetlennek látszik, hogy az elkövetkező tíz évben az állam jobban belemásszon a gazdaság, ezen keresztül pedig a társadalom mindennapi működésébe. Az európai országok között a szűkös erőforrásokért, különösen a tőkéért folytatott versenyben pedig így egyre hangsúlyosabb lesz az, hogy hol mennyire intelligens és hatékony az állam.
És nekünk, magyaroknak ez borzasztóan rossz hír. Ugyanis a magyar államszervezet képességei és hatékonysága sokszorta jobban le van szakadva az európai átlagtól, mint a gazdaságunk, a vállalkozásaink. A magyar államszervezet, élén a mindenkori magyar kormánnyal, az elmúlt húsz évben képtelen volt akár egyetlenegy átfogó és nagy változtatást is végrehajtani úgy, hogy annak végeredménye legalább emlékeztessen az eredeti célokra.
Olvasd el ezt is: A Fidesz állama: abszurd adóállam
Tapsolnak a lecsúszásunknak
Egyszerűen hiányzik mind a stratégiai, mind a tervezési, mind a végrehajtási képesség. Ráadásul az egymást követő fűnyíróelvű megszorítások csak egyre tovább rombolták az eredetileg is gyenge alapokat. Nincs ez máshogy most sem. Amint szorítani kell, a jelenlegi kormány is először az államigazgatást nyúzza még tovább.
Amikor tehát Orbán Viktor és Matolcsy György azt üdvözlik és annak örülnek, hogy világméretű trenddé kezd vállni a nagyobb állami szerepvállalás a gazdaságban, akkor közben észrevétlenül annak tapsolnak, hogy Magyarország még lejjebb fog csúszni az európai országok hierarchiájában.
Ha tetszett, kövesd a Véleményvezért a Facebookon is!
Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.
Figyelem! Írásainkat Facebook-csoportunkban lehet kommentelni.
A blogon csak meghívott hozzászólóink kommentjei jelennek meg.